• en fazla 3.5 şiddetinde olur.
  • merkez üssü henüz tespit edilemese de tüm dünyayı sarsmaktadır, hatta bazı hükümetler için tusunami tehlikesi uyarısı verilmektedir. sonuçta halk yine tahliye edilecektir, filler ve çimenler hikayesi devam etmektedir. tüm dünya halkına tekrar geçmiş olsundur.

siz de gidin yatın artık yoruldunuz ben beklerim çocuklar.
  • toplumsal hafızası iki gün olan bir toplum olduğumuz için etkisi sadece iki gün sürecektir.
  • hükümet böyle depremlere karşı japonya'daki depreme dayanıklı binalar gibi, izlediği politikaların altını raylı sistem ve tekerlekler ile desteklediği için yıkılması önlenecek ve her deprem gibi bu da küçük bir sarsıntıyla atlatılacaktır.
  • etkisinin azaltılması için çalışmalar yürütülen depremdir.
    (bkz: #21011279)
  • okuduğumuzla kalacağımız deprem. pek bir çıktısı olacağını düşünmüyorum. daha çok girdi oluyor. acayip kısa bir hafızamız var. çok basit örnek, deniz feneri çok çabuk görmezden gelindi ve hala deniz fenerine kurban derisi verenler var bu memlekette.
  • ufak ufak olup, biriken enerjiyi bosaltir, daha buyuk depremleri onler
  • her ne kadar iktidara yakın gazetelerde secilmis zararsız belgelerin yayınlanmasıyla hafif atlatılmaya calışılsa da icerdigi inanılmaz ithamlar nedeniyle birseylere neden olacaktır.
    bu durumda opsiyonlar sunlardır:

a - inkar ederiz (yemezler)
    b - serefimizi kurtarmak icin kontrataga geceriz (sıkıyorsa)
    c - dıs mihrakların oyunudur deriz (adama gulerler)
    d - hedef saptırırız (kısa donemde kısmen işe yarasa da uzun donemde ne olacak)
    e - aslında cok da onemli belgeler degil stratejisi (nasıl olsa halkımız ingilizce bilmezden yola cikarız bu da tutmaz birileri nasıl olsa cevirir)

sec bakalım..
  • şu ana kadar ortaya çıkan şeylere (sözlüğe internete vs.ye bakıyorum ve belki göremiyorum) göre hiçbir ciddi sebebi olmayan bir deprem. mesela abd diplomatik raporları var (sözlükte de linki var), akp şeriatçı mı, reformcu liberal mi falan gibi tartışıyor, son derece dengeli bir dille ve isabetle yazılmış, bir sürü gazetede benzeri çıkmış, olayın iki yönünü de ortaya koyan bir rapor.

bir de benim bildiğim uluslararası ilişkiler güç dengesi/savaşı ve buna göre menfaat paylaşımından ibarettir. karşılıklı olarak samimi bir sevgi saygı edep adap vs. konusu değildir. yani tayyip kendi arasında danışmanı ile konuşurken bush'a orospu çocuğu demiş olsa ve bu duyulsa bile sanmam ki türkiye abd ilişkileri bir milim oynasın. benzeri türkiye veya akp hükümeti hakkında abdli diplomatlarının kendi iç iletişimindeki dilleri için de geçerli. bu tip sembolik şeylerden kriz sadece resmi ziyaretlerde falan protokol karşılama, görüşme vs.nin şekli gibi konularda ülkelerin aleni bir şekilde dış dünyaya resmen mesaj verdiği bağlamlarda çıkabilir. çünkü orada herşey iki tarafın ve dünyanın gözleri önünde olur. ya da zaten bir taraf kriz çıkarmak istiyordur.

o nedenle akp'ye onu demişler falanca bakan öbürü hakkında bunu demiş falan gibi şeylerin deprem sebebi olacağına inanmıyorum. mesela abd'nin pkk'ya ya da türkiye'deki darbe girişimine resmen devlet siyaseti olarak destek verdiği belgelerde böyle aleni adiyattan bir şey gibi geçiyor olursa o zaman bir titreşim hissetmemiz lazım.
hesabın var mı? giriş yap