• galiba mehmet şimşek'in hey corç versene borç talebine ingilizler olmaz maykıl bende de yok yanıtını verdiler.
  • “ilk hedef 4.40 sonra 4.20 ye sabitlenir” diyip, ıslak rüyalar görenler var. son 15 yılın grafigine bakmalarını öneriyorum.

temaslar sonrasi bu gün çok önemli. tırmanış (çöküş) hızla devam mı edecek yoksa bir süre yavaşlatılacak mı ? göreceğiz.

edit: imla
  • düşüş trendi en fazla 3 ay sürer, 4'ünde altına düşmez.
    neden mi? faiz arttırarak günü kurtarabilirsiniz fakat geleceği asla. önümüzde ki senenin 251 milyar dolarlık bütçe açığını faiz arttirarakta kapatamayacaksınız. bu sefer devlet borçlanmaya gidecek. venezuela veya arjantin'den daha kötü bir duruma dönebiliriz çünkü geleceğe yönelik hiç bir sağlam yaptırımı veya planı olmayan bir hükümet tarafından yönetiliyoruz.
  • ülkenin en büyük problemi cari açık ve düşük tasarruf oranlarıdır.

bu problemi çözücü nitelikte adım atılmadıkça elinde doları olan kazanacaktır.

devletin uzun süredir tasarruftan bahsettiğini hiç hatırlamıyorum. en son 10 yıl önce a++ sınıfı beyaz eşya ve enerji verimliliği yüksek ampul kullanımı özendirilmişti. bu 2 hamlenin ülkeye çok büyük katkıları olmuştu.
  • ihracat reeskont ödemesini 4.2den yapıcakmış da dolar düşecekmiş.görün bakın ne düşüyor,dolar mı teylemi.
  • döviz kuru yüzünden herkesin broker kesildiği zaman dilimlerindeyiz. en güzel yıllarımız döviz grafiklerine bakarak geçiyor.
  • daha birkaç önce 4.50 üzerine çıktı diye ekonomi batıyor diyorduk, bugün ise 4.54 oldu diye dolar düşüyor diyoruz.

4.50 o kadar doğal görünüyor ki 4.30 - 4.25 felan olsa dolar çöktü haberlerini okuruz.
  • bu ve dunku basliga “yukselecek” yazan yazarlari tek tek engellemek gerek.
    ne dun ne bugun kimse yukselis beklemedi, beklemiyor. eksidesiniz, haberler solda surekli geliyor da onlari okumak yerine tinder basligini okuyup mu yorum yapiyosunuz nedir anlamadim.
    orta vadede dusus ya da sabit kalma bekleniyor, gec olsa da mudahalelerin bir sonucu oldu. dusus dediysem de abartmamak lazim, su an dusebildigi nokta bu ay ortalarindaki kur civarinda, ama bu dusus trendi tl’de kalmaya yoneltirse insanlari biraz daha duzgun bir kur yakalanabilir. uzun vadede yorum yapmayi uygun bulmuyorum.
  • en az birkac hafta dusus ve yatayda kalis bekliyorum. bugun bile yukselemediyse belli bir sure ralli gorulmez yukari dogru.

su andaki %0.5 yukselis, dolarin euro karsisindaki 0.5 yukselisinin sonucu.

euro tl karsisinda %0.03 ekside.

yani turk lirasi dunku degerinde sabit duruyor.

gecen haftalardaki gibi tl'nin deger kaybindan ziyade dolarin deger kazanimi var.

euro dolar paritesi 1.15'e indigi halde turk lirasinda deger kaybi gozlenmiyorsa orta vadede bir sure daha turk lirasi degerlenmeye devam edecektir diye dusunuyorum.
hesabın var mı? giriş yap