• klişe hint müzikallerinden gayet uzak seyrediyor diyebilmek için pia ve ranço'nun danslı sahnesini görmezden gelmek gerekir en başta. geri kalan her dakikasında gayet de güzel bir film olduğunu hissedebiliyorsunuz. gülmek üzereyken hoop göz yaşartan filmler nadirdir diye biliyorum ben.
    tabi bi kapıcılar kralı değil...
  • mühendislik fakültelerinde özel gösterimi yapılması gereken film.
  • bütün öğretmenlere özel gösterimi yapılması gereken film.
  • beklediğimden çok daha güzel olan film. özellikle üniversite tercihi ya da lisede bölüm tercihi yapacaklara izletilmesi lazım, öğretmenler de izlesin tabi öğretim hakkında değişik fikirler içeriyor. sadece ezber yapmanın öğrenmek olmadığını, o alanda başarı yakalayabilmek için ilginizin olması gerektiğini anlatıyor.

--- spoiler ---

üniversite üniversite değil sanki bir yatılı liseymiş gibi geliyor. her bollywood filmi gibi fazlaca dans sahnesi içeriyor. filmin son sahnesinin geçtiği mekan her neresi ise manzarası oldukça güzel. başrol aamir khan çok tanıdık geldi sanki bir türk oyuncuya yada tanıdığım birine benziyor her gün yolda karşılaşıyoruz gibi hissettim.

--- spoiler ---
  • çoğu sahnesinde beni göz yaşlarına boğan film.
  • ana karakterlerinin mühendis olması, içerisinde geçen mühendisliğe has olaylar ve durumlar (evet koskoca ice'de de kız yok, hem de hiç) yüzünden bana çok keyif veren, sonunda durumu muhteşem bağlamalarıyla ağzımı açık bırakan film. bu kadar iyi bir şey beklemediğim için bana çok güzel gelmiş olabilir. gözüme tek batan kısım dans sahneleri oldu. bahsettiğim dans sahneleri de sanırım eski hint filimlerine gönderme amaçlı konmuş. müzikleriyle, oyuncu seçimiyle, konusuyla birlikte bütün olarak baktığımızda gerçekten izlenebilitesi yüksek bir film olduğu izlenimini veriyor. hint filmleri'nin gelişimi mükemmel, umarım bu tarz güzel filmleri sık sık çıkartabilirler de hollywood'dan bağımsız güzel filmleri de izleyebiliriz.
  • 107 dakikalık, 2019 yapımı film.

9 / 10.

rajkumar hirani'nin yönettiği ve ayrıca senaryosunu kaleme aldığı, gökkuşağı gibi bir film, neredeyse her anında tadından yenmez yığınla renk var.

hint sinemasının yükselişini de simgelemekle beraber, sağlam bir zeka ürünüdür. gelişmekte olan birçok ülkenin "geliştirmek" konusunda çok büyük sıkıntılar çektiği eğitim konusunda da iyi fikirler içerir. farklı, renkli ve orijinal komedi arayanlara kesinlikle tavsiyedir.

her eve imdb
  • güzel bir sistem eleştirisi 3 idiots. anlatmak istediğini de bir aptala, daha doğrusu 'üç aptal'a anlatırmış gibi basit bir şekilde anlatıyor daha n'olsun. yaptığı eğitim sistemi eleştirisini, -doğal olarak- hint danslarıyla, fakülte hayatı gençlik komedisiyle ve olmazsa olmaz aşk hikayesiyle başarıyla süslemiş tabii.

devletlerin dayattığı eğitim sisteminin sonucudur maalesef ezbercilik (ve diğer kısıtlayıcılar). insanların alanlarda "eğitime hayır" diye çığırması da bu sebepledir. kimse cahil cühela yetişsin demiyor, aksine bu sistemin bunu beslediğine dem vuruluyor her muhalefette. fakat sonuçta bu eğitim sisteminin ürünlerine bunu alanlarda anlatmak, deveyi hendekten atlatmakla eş değer. tek amaç, olması gerekene en yakın biçime sokmaya çabalamak. işte bu hint filminde ucundan kıyısından bu anlatılmaya çalışılıyor. (tabii öyle alanlara çıkmak, eylemler yapmak falan yok. bildiğin komedi filmi işte. o kısmı arkadaki iki lobum uydurdu) ee, epey de güldürdüğüne göre sorun yok. haa… bir şeyleri ezberleyip, ezberlediklerini de şıklarda bulup işaretleyerek, anlatılanın doğruluğunu sorgulamadan bir yerlere gelmiş, adam sayılmış ve bu sebeple de halinden memnun olanlar için pek tabii ki klişelerle dolu sıkıcı bir film olabilir. o halde haydin emret komutanım türevleri izlemeye...

son olarak, insan öğrenir; tek tip eğitilense koyun, kuzu vb. gibi evcil hayvanlardır maalesef. (fark etmeden ne gaza gelmişim uleyn)
  • izlediğim en uzun film olmasına rağmen hiç sıkmayan, hatta bitmese dediğim film. filmde kullanılan müzikler, renkler, duyguların yoğunluğu, karakter seçimleri, oyunculuklar çok ama çok başarılıydı. arkadaşımın zorlamasıyla izledim..en ufak bir pişmanlığım yok. ısrar edilmese hayatta izlemezdim..bu kadar uzun film mi olur der geçerdim. aman yapmayın etmeyin, edinin ve izleyin...
  • roma'da sri lanka'lıların işlettiği bir hostel'da torrentten tesadüfen indirip izlediğim film. bir kaç gün boyunca duyduğum ingilizceyi filmde birebir görmek filmi olduğundan da eğlenceli hale getirdi. eğitim sistemi eleştirisi ve ailelerin çocuklarının isteklerini dikkate almadan şekillendirme arzusu bu kadar güzel, bu kadar eğlenceli verilemezdi. gerçekten çok yaratıcı. baş roldeki elemanın* filmde oynadığı sırada gerçekte 45 yaşında olduğunu öğrenmek gerçekten şok edici. adamı liseye koysan sırıtmaz o derece.
hesabın var mı? giriş yap