• nisan 1971'de fransa'da le monde ve nouvel observator'da yayinlanan "ben de kürtaj yaptirdim" baslikli kadinlar manifestosu. fransa'nin önde gelen sanatçi, aktrist, yazar vb. taninmiş isimlerinden oluşan 343 kadin bu manifestoyu imzalayarak kürtaj yaptirdiklarini açikladilar. simon de beavoir, catherine denevue, jeanne moreav gibi ünlü isimlerin de aralarinda bulunduğu kadinlar kilise ve muhafazakar basin tarafindan "kirli kadinlar" denilerek suçlu gösterildi, ancak o güne kadar fransa'da yasa dışı sayilan kürtajin serbest birakilmasi mücadelesi ivme kazandi. bu manifestonun ardindan kürtaj olmamiş olsa da onbinlerce kadin daha kendini ihbar etmeye basladi. bedenimiz bizimdir, biz karar veririz! sloganiyla mücadele eden kadinlar 1975 yilinda simon viel yasasiyla kürtaj hakkini elde ettiler. 1971'de benzer bir manifesto ve ihbar kampanyasi almanya'da kürtaji yasaklayan 218. maddeye karşi, 375 kadin tarafindan baslatildi.
  • mot-a-mot tercümesi ile 343 orospunun manifestosudur.
  • bugünlerde "kürtaj yasağı" na belkide en gerçek tepkiyi, bir grup erkek vermeye hazırlanıyor. bir zamanlar fransa'da kürtaj yasağına tepki olarak 343 kadın tarafından yazılmış "343 kadının(kaltağın) manifestosu'nu bu kez türkiye'de 343 erkek yazıyor. ve kürtaj kadınların hakkıdır diyor. detaylar için:

http://amatorolarakseninleilgileniyorum.com/…portaj

tartışmayı başlatanların ve belki de bitireceklerin de erkek olması ne kadar enteresan...
hesabın var mı? giriş yap