• sözlükçülerin yine seviyesini gösterdiği haber.

öheheh gelecek neslin tanrılarıyız demiş zaa xd, ağğğğbi neyin kafası ya, ayrıca caponmuş meğersem mesaj atmış imam hatipler kapatılsın diye röheröheha.

bu tarz başlıklar altında ilk entrylerin yaşadığı serbest düşüş gerçekten inanılmaz. abi bu neyin kafası diyenler, espri yapanlar, yaptığını sananlar, ciddi ciddi 2018 yılında "caps" atanlar, radyo görse bomba diye polise götürecek tiplerin aklınca laf sokması...

bir de benim gibi eyyy gidi sözlük sen böyle miydin diyen amcalar var. ama cidden üzülüyorum sözlük, çok üzülüyorum lan. yapmayın. niye yapıyorsunuz? entry olsun diye entry girmeseniz ölüyor musunuz? mesaj mı kasıyorsunuz forum gibi?

yapmayın. tşk.
  • adamların ışık hızının 425m kat üzerine çıkmış olma ihtimali düşünülmüyor da, dünya yokken radyo frekansı yollamışlar bilmem ne.

edit: evrene dair elimizdeki kıt bilgilerle bir kesinlik olduğunu iddia etmek en basit haliyle salaklıktır.
    kesin olan bir şey yok. gelişen ve devrim üstüne devrim yapan bir bilim var.
    evrene dair bilgilerimiz sınırlı. anlamaya çalışıyoruz. emin değiliz.
    ışık hızının geçilemeyeceğine kesin olarak inanmak vizyonsuzluğunuzun göstergesidir.
    en azından çük kadar aklı olan biri ufacık da olsa bir ihtimal verebilmeli bir acabayı düşünmelidir.
    biri çıkmış diyor ki dört yıl astronomi ve uzay bilimleri okudum ve kesin olarak ışık hızı geçilemez bilmem ne...
    eğer dört yıllık astronomi okuyup da evrene dair bir kesinlikten söz edebiliyorsan seni okutan hocanın da ben aq.

edit2: http://siriusufo.org/isik-hizi-asildi/

http://www.webtekno.com/…fazla-yolu-var-h45422.html

http://yunus.hacettepe.edu.tr/…pdfler/isikhizli.pdf

http://www.haberturk.com/…n-bu-kez-isik-hizini-asti

edit3: bana cahil diyen arkadaşlar. merhaba. bilimi sivil bir din haline getirmeyin. soru işareti olmayan yerde bilimden söz edilemez. neden bu kadar dogmatik düşünüyorsunuz gerçekten anlamıyorum.
    yıllarca bize üniversitede dini inanışların 8000 yıllık tarihi olduğunu öğrettiler ama bugün 13000 yıllık bir göbekli tepe antik kenti keşfedildi, eski bilimsel veriler geçerliliğini yitirdi.
    bakın sonsuz olduğunu varsaydığımız bir evrenden bahsediyoruz. o kadar bilinemez bir şey ki bu, sonsuz demişiz. her geçen gün keşfetmeye ve yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. bugün iman ettiğiniz bilgi yarın bir gün yanlışlanabilir, bugüne kadar defalarca olduğu gibi. eleştirel ve sorgulayan olun, ezberleyip iman eden değil.
    hepinize güzel bir gün diliyorum.
  • gelişmiş teknolojileri ile radyo frekansı kullanarak galaksiler arası iletişim kuran uzaylılar.

"kim bilir belki 425 milyon yıl önce dünya yoktu" diyen bir canlı ile *iletişiyorlar*..

bence tencere ve kapak ilişkisi olarak yorumlanabilir, size hayırlı *iletişişler*..
  • uzaklardan gelen dalgalardır.

radyo dalgaları elektromanyetik dalga türüne girdiğini için ışık hızında ilerleyen dalgalardır. ışık hızında ilerleyen herhangi bir şey yıldızlar arası mesafelerde fazlası ile primitif kalıyor. yani ya ışıktan hızlı bir şekilde mesaj yollamanız lazım, ya da ışık hızı kuralını ihlal etmeden ışıktan hızlı ilerleyecek şekilde mesaj göndermeniz lazım. eğer özel rölativitenin mutlak doğruluğunu kabul ediyorsanız ilkini yapamazsınız. bu bilgiye göre bilindiği kadarı ile ışıktan hızlı bilgi iletilemez. o halde geriye ikinci şık kalıyor. diğer yöntemler varsa eğer henüz bilinmediğinden bir şey yapılamıyor. şu an için radyo dalgalarından daha gelişmiş olabilecek lazer ışınları üzerine çalışılıyor ama bu da sonuçta ışık hızında ilerleyecek.

aslında bir ihtimal mevcut. o da quantum entanglement olarak adlandırılan fenomenin iyi anlaşılması. eğer bu fenomenin mekaniği teorik olarak tamamen anlaşılırsa ve yıldızlar arası bilgi aktarımında kullanılmak üzere uygulamaya geçirilebilirse o zaman bu sorun çözülür.

hatta beraberinde daha bir çok sorun kökten çözülür. örneğin ışınlanma, daha doğrusu makro evrene dahil bir maddenin (insan mesela) uzay-zamanda kendisinden kilometrelerce uzaklıktaki bir yerde bulunan atomlardan birebir şekilde inşa edilmesi gibi. kilometrelerce dedim çünkü milyonlarca ışık yılı dersek orada hali hazırda birilerinin bulunması gerekiyor. yine de bu bile müthiş bir devrim olur. bu sayede orijinal siz yok olurken kopyanız dünyanın başka bir yerinde yeniden yaratılır. tabii bu yaratılan gerçekten siz mi olursunuz orası biraz düşündürücü.

yazdıkça konu konuyu açacak gibi duruyor. bunlar daha ayrı başlıklarda konuşulabilir.
  • bir japon tarafından şifresinin çözüldüğü iddia edilen radyo sinyalidir.

kaynak: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…zkaub0gpoydxdrs
  • sözlükte hakikaten ışık hızının geçilebileceğine inanan insanlar olduğunu gösteren başlık olmuştur. tabii dünya, bugünya gibi yediğini kusan apimler de buna dahil.

yukarıdaki arkadaş iyi, sakin cevap vermiş gene. ulan şu an bulunduğumuz evrende enerji izdüşümü, ışık hızı, planck sabiti gibi değişmezler vardır. bu, bu evrenin kuralıdır. nasıl ki seni sen yapan izdüşüm şeklin 2 bacaklı, 2 ayaklı ve bir adet içi boş kafadan oluşuyorsa, ki deformasyon, mutasyon ile değişime uğrasa bile humanoid iskelet yapısı asla değişmiyor, bu sabitler de bu evrenin defaultlarıdır. değiştirmek mi istiyorsun? evreni komple sil baştan tasarla. bu konu, "ya öyle değil de böyle ise" bir konu değildir.
  • buraya bilimsel yazilar okumaya geldim hep şakalar komiklikler var. kahretsin ya ne hale geldi sozluk.

tez konum bu benim ve elimdeki en onemli kaynak eksisozluktu.

(bkz: frekans)
    (bkz: radyo frekansı)(bkz: radyo sinyali)(bkz: sinyal)(bkz: dalga boyu)(bkz: radyo dalgası)
  • 425 milyon ışık yılı uzaktan bir frekans alıyoruz ve bu frekansla ilk kutsal emrimizi youtube'a yüklüyoruz.
  • stephen hawking bulaşmayın şu sinyallere cevap vermeyin başınıza dert olur demedi mi ya hala nedir bu merak.
hesabın var mı? giriş yap