şükela:  tümü | bugün
 • böyle zorunlu devrik bir cümleyle başlık açmak hallerinden biriyle karşı karşıyayız.

  şimdi bu zarrab efendi. iran'la yıkayıp getirdiği paraları %50'yle kotarmak türünden bir şeyler açıklıyor bir yerlerde... yani iran'ın petrolünü bir anlamda yarı fiyata satmak üzerinden bir mutabakat sözü ediliyor. elbette tam fiyata satacak ama yarısını irana getirecek diğer yarısını ise masraflar dahil hiç edecek. benim açıklamaların bir yerlerinden anladığım bu.

  öte yandan yine bir yerlerde bir isimle birlikte 500 milyarlık petrolden falan söz edildiğini hatırlıyorum. iranla ilgili. bu ifade duruşmada geçmemiş olabilir.

  ayrıca zarrab efendinin türk televizyonlarında türk bayrağı önünde yaptığı konuşmada 87 milyarlardan söz ettiğini, ve türkiyenin 25 milyar dolar cari açığını kapattığını ifade ettiğini hatırlatmak isterim.

  cari açık neydi? ithalat'la ihracat işlemi (negatif) farkı. bu paralar türkiye'de kalmayıp iran'a kanalize olduğuna göre (çantalarla) cari açık kapatmak diye bir realize söz konusu değilmiş. ama bu başka bir mevzu. ayrıca başlığı açılabilir. diyelim ki söz konusu ihracat 25 milyar dolarmış. bu para aslında kimin parası? iran'ın parası. o zaman %50 üzerinden anlaşmış ise. ve yıllık 25 milyar dolarlık ambargo delme kara parası yaratmış ise? bu paranın yarısı kendisine kalan olacağına göre ve de kendi ifadesiyle zafer çağlayan'la %50 üzerinden anlaştığına göre...

  a- bu 45-50 milyon euro ortaklık payıysa zafer çağlayan'a büyük kazık atmış olmaz mı?
  b- bu 45-50 milyon rüşvetse ortaklık payı da mı açıklayacak?
  c- iran'la daha düşük bir yüzdeyle mi anlaştı?
  d- 25 milyar dolar da abartılmış bir balon muydu?
  e- 25 milyar dolar işlemlerin türkiye'de kalan gerçek cari açık kapatan kısmı mıydı? yani işlem aslında 50 milyar dolar mıydı?
  f- bu 25 milyar dolar; cari açık rakamları yıllık hesaplanan değerler olduğuna göre totalde kaç paradır.
  g- bu işler iran'ın lehine işlemlerse ortağı neden iran'da idama mahkum edildi...

  aklımda onlarca sorular.

  özellikle g maddesi başlığın ve de kısmını çok ilgilendiriyor.

  uyarılmadan edit: adamın petrolü satmak gibi bir derdi yok. zaten satılan petrolün dokunulamayan parasını altın ticareti üzerinden gezdirip yarısını iran'a paketlemek diyelim o kısım için.
 • cevap: b. 45-50 milyon yuro zafer'e "iş kolaylaştırma parası", ortaklık payı da rıza'nın karının %50'si.
 • reza: "toplamda caglayan'a ödedigim para 45-50 milyon dolar" diyor. yani kar uzerinden anlastigi rakam buyuk ihtimal bu paranin icinde.
 • reza : caglayan a odedigim rusvet 45-50 milyon eur diyor. ayrica %50 prosent ten kara ortak.
 • adamların reza'ya "akşam gel de sana bir kayalım" demedikleri kalmış. 50 milyon euro rüşvet üzerine kardan %50.