• kazakistan'da aktif protesto bulunan bölgede gaz fiyatı 120 tengeden 70 tengeye indirildi, ama kazak halkının hareketi ülke geneline yayılmaya başladığı için etkisi olmadı. halk zamlarla beraber düşen gelirler, işsizlik, sosyal güvenlik kaybı gibi sebeplerle de sokakları doldurmaya devam ediyor. polis araçlarının ele geçirilip parçalandığı veya yakıldığı yerler var. yer yer patlama ve ateş sesleri geliyor. almatı merkezde askeri birlikler zayıf, göstericiler bu gibi noktalarda birlikleri püskürtebiliyor. kazakistan oligarkları halkı bastırmak için orduyu da kullanmaya yelteniyor. burada halk hareketini bekleyen tehlike ne? orta asya hükümetlerinin son zamanlarda abd, rusya ve çin arasında bir tür denge kurmanın artık oligarşik siyasi egemenliğin devamı için yeterli olmadığını fark etmeleri söz konusu. hal böyle olunca yerel çapta meydana gelen kitle hareketleri ve çatışmalar her an bölgesel bir çatışmaya ya da farklı yöntemlerle uluslararası bir çatışmaya dönüşebiliyor. halk hareketinin kendini kollaması gereken durum bu. nasıl bir önderlikleri var bilinmez. kazakistan'da muhalefet yok. çeşitli çevreler var. klasik bir demokrat parti oluşturma çabaları var, oligarşiye bağlı olarak. komünist parti var ama ne durumda. dolayısıyla devrimci irade boşluğu olduğu ortada. emperyalizme karşı direniş ve hareketin doğru rayda ilerlemesini sağlamak ancak devrimcilerce mümkün.
  • omurgalı milletmiş, ekmek kuyruğuna girmemiş…
  • hükümeti protesto etmek, istifaya davet etmek ve fiyat ayarlamalarını eleştirmek suretiyle nankörlük, darbecilik, fetöcülük, pkk’cılık, beyaz türkçülük vb yapmayın burada.
  • son 2 haftada kazakistana giris yapmis cehapeli kisilere bakmak lazim. halki sokaga dokerek, demokratik hukumetin istifasina sebep olmus olabilirler.

sozlukte iq seviyesi tek haneli olabilecek insanlar icin aciklama: yazar burada espri yapmistir.
  • hükümetin istifasına giden yolda olayların çıkış noktası ile ilgili ufak bir bilgi vermek istiyorum: kazakistan, dünyada en çok doğal gaz rezervine sahip 15'inci ülke.

dünya doğal gaz rezervinin yüzde 1'ine sahip kazakistan, bu miktar ile kendi ülkesinin 150 senelik tüketimini karşılayabilecek durumda.

durum böyleyken, "spot piyasada doğal gaz fiyatı arttı, o yüzden vatandaşlara kesilecek faturayı da artırıyorum" derseniz, vatandaş kazan kaldırır. sanırım kendi doğal kaynaklarını vatandaşa ucuza kullandırıp; yurt dışına satışlarda ise uluslararası standartlara göre fiyat belirlense hiç bu tantana çıkmazdı.

kazakistan vatandaşlarını haklı buluyorum. haklı kavgalarının başarıya ulaşacağına inanıyorum.
  • gelsin yarın burada iş başı yapsın,
    bu devirde hem de kazakistan' da istifa eden hükümet bizim ülkemizi şahlandırıp, uçurur, destan yazar.
  • kazakistan'da iyi sistem kurmuş he, cumhurbaşkanı yaa bende hiç sıkıntı yok, bunlar manyamış diyerek kafasına göre görevden alıyor. bu sayede her problemde birilerini değiştirip kendisini koltuğundan hiç kıpırdatmayan bir sistem.

yani milletin tepkileri sonrası ordu darbe yapamasın tepki olursa direkt ben değiştireyim gibi tam geri kalmış ülkelere layık bir sistem yine darbeden iyidir diyelim.
  • arap baharı vol.2
  • putin izin vermedikçe kuş uçmaz o bölgelerde.
  • tarihi köleler yazar.
    -ünlü düşünür azadi kaza-
hesabın var mı? giriş yap