şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akbank,garanti,iş bankası türk telekom'un %55'ini devralmak için rekabet kurumuna başvurdu .

  bilgi geldikçe editlerim.

  şimdilik kaynak

  edit: cumhuriyet tarihinde ortaya çıkmış en büyük vurgunun resmileşmesi haberini “iyi bir haber” olarak yorumlayanları görüyorum.

  devlet tarafından 21 yıllığına teçhizat ve altyapısı kiralık verilerek özelleştirilen bir kurum türk telekom. şu an bankaların devraldığı hali ise satılamaz denilen taşınmazları satılan, kuşa çevirilen bir kurum. detaylı bilgi için =>>
 • 2 haftadır beklenilen üzre gerçekleşmiştir. 4.84 civarı girenler için şimdiden %8-9 kar bıraktı. endeks böyle gittiği sürece fiyata daha etkisi olur. zaten endişe bankaların bu hisseleri satacağı yönündeydi, bu bankaların da spv’ye katılacak olması olumlu fiyatlandı.

  önümüzdeki çeyreklerde faizler yüzünden karlılıkları düşecek bankaların alternatif gelir modellerine yöneldiklerini düşünebiliriz. yatırım bankacılığı da düşük faiz ortamında işleyen bir şey olsa da bankalarımızın yeterli finansmana sahip olduğunu düşünüyorum, özellikle hisselerin 2 cent civarında olması şirket satın alımları için uygun ortamı oluşturuyor. 25 30 kredi maliyetlerinin olduğu ortamda batık kredilerle uğraşacağına şirket alımlarına yönelmek bankalar açısından daha karlı olabilir.
 • (bkz: vay amk)
 • türk telekomun millileşmesi olarak da görülebilir. gerçi akbank ve garantide yabancı ortak var. olabildiğince millileşme diyelim.

  edit: çok bilen suserlar hemen damlamış. bankalar hisseleri hemen ve yok pahasına elden çıkarmak isteselerdi, spv oluşturmazlardı. kim ne kadar kredi verdiyse karşılığında o kadar hisseye çöker ve tez zamanda satardı. ama bu "he millileşti he" diyen sığır spv nedir niye oluşturulur bilmediğinden böyle hatalara düşebiliyor. bu kadar çok bilme suser kardeş.

  bankalar elbette bu hisseleri ilerleyen zamanda elden çıkartmak isteyecektir. fakat piyasada buna yönelik bir talebin yakın zamanda oluşmayacağını farketmiş olmalılar ki, spv ile işletmeye yönelmişler.
 • he canım he millileşti dedirten olay.

  bankaların işi gücü yok borç içinde yüzen türk telekomu mu işletecek? yandım yandım hisseleri satacak yabancı arayacak, yok parasına eritilip elden çıkartılacak o hisseler.

  bankalar "ne kadar daha zarar etmeden paramı kurtarırım" derdinde.
 • uzun zamandır açık açık söylenendi. olması hayırlı oldu. telekom personelini azaltmaları anlamsızca kemer sıkma politikası yaratmaları bir işe yaramadı. zaten yaramazdı da. sonuç olarak yine yabancı ortakları var olsa da türk temelli kurumlara geçti yönetim.
 • her aramaya eft ücreti almasınlar!
 • daha geçtiğimiz bir kaç ay içerisinde hukuki zemini oluşturulan olayın gerçekleştirilmesidir.

  ilgili düzenleme için bkz
 • yalın internet ile halktan gasp edilen para kaba bir hesapla aylık 15 tl'den son 10 senede 30 milyar dolar.

  ttnetin diğer gelirlerini yazmadım bak. isterseniz diğer gelirlerinin tamamı işletim ve yatırım masrafı olsun. senede 3 milyar dolara tekabül eder bu gelir. telekom 5-6 milyar dolara satıldı. o zamanın behrinde bir senelik karına denk geliyordu.

  çiller 94 yılında 40 milyar dolara satacaktı mümtaz soysal iptal ettirdi. sonra erdoğangiller 5-6' ya sattı.

  düşünün dönen dolabı.

  bankaların alması iyi olur en azından para burada kalır
 • ceo'nun 1 ay öncesinden 600 binlik, yönetimdeki diğer kişilerin 200 300 bin'lik hisse alması zaten bu primin ip uçlarını vermişti. ceo 1 ayda 50 kağıt kar etmiş şimdiden.