• ilginç bir diyaloğa konu olmuştur kendisi; hemen aktarayım.
    billy shears: ya benim dersim var bütün gün, buraya gelebilir misin?
    quasm: hmm olur da ben tınaztepeye gitmedim hiç. nası gelcem oraya. sanırım 515'le?
    billy shears: evet. direkt buraya geliyor. hukuk fakültesini geçiyorsun, ondan sonra...
    quasm: ee nası anlıcam oraya geldiğimi?
    billy shears: "oha lan nerelere geldik" dediğinde gelmişsindir.
  • 6 senedir aralıksız kullandığım biricik otobusum :(. şoforleriyle ahbap, gençleriyle kanka oldum. aşık bile oldum baya bi haha. yollarında az zıplamadım. neyse bugun bornova metro'dan (ilk durak) okuluma bir ugrayim dedim. vize zamanı gelmiş. çalışma psikolojisi diye bir ders var o'nun vizesi. eşşek kadar da not var bakmamışım hiç ilk duraktan başladım çalışmaya. otobus okula vardıgında sanki öğretim görevlisi falan olmuştum abi. bu kadar verimli çalışabildiğim başka bir yer yok. akşam dönerken de bir güzel uyumuşum. uyandıgımda evin önüne gelmiştim. 515'mizin 2 seferiyle günlük aktivitelerimin yarısın yaptım.
    ayrıca eskiden "abi yeaeaeeaaa çınarlı'ya girmeee" diye bağırırdık kaptana. şimdi geçtim çınarlı'yı, mersinli turuna başlamış. 1-2 seneye kalmaz yeşilova-altndağ kalabalığını da alır gider buca'ya demedi demeyin.
  • yaz aylarında sıcaktan(yeni model mercedes otobüslerden birinde olmadığınız sürece), kalabalıktan, sıkıntıdan ölüceğiniz, 1,5 saatinizin nasıl olup da o araçta çarçur olduğunu düşündükte çıldıracağınız tınaztepe-ege üniversitesi(bornova metro) arası istikamette çalışan otobüs. allah tınaztepede okuyan bornovalılara ve bilumum o otobüste ayda 3 kezden fazla binecek insanlara sabır versin.
  • çileli insanların otobüsü. ege üniversitesi kampüsü ile dokuz eylül üniversitesi tınaztepe yerleşkesi (evet kampüs değil yerleşke) arasında çalışır. ilk duraktan son durağa yapılacak bir yolculuk -ki yolcuların çoğunluğu öğrenci olduğundan çoğu bunu yapmak zorundadır- ortalama 1 saat 15 dakika sürer. hele ki ramazan ayında okul dönüşü çınarlı' da trafik tıkanmışsa hayatın anlamını yeniden keşfe çıkarsınız ayakta dikilirken yarım saat daha uzayan o yolculuğunuzda.

şoförlerinin derdi hala anlaşılamamıştır, durağı 50 metre kadar geçip sonradan körüklü otobüsle geri geri gelerek yolcu alanlar mı dersiniz, o uzunluktaki bir araçla (arkasında uzun araç ibaresi vardır) trafikte türlü türlü akrobasi denemeleri yapanlar mı dersiniz, içlerinden bazılarının artık ün yapmış olması sebebiyle sabah binilecek 515' i şoförüne göre seçen öğrencilerin bulunması mı dersiniz, ne dersiniz bilemem ama, 515 gerçekten izmir' de öğrencilik yapan biri için tadılacak en acı tecrübelerden biridir. özellikle ilk deneyim oldukça kötüdür. bornova gibi capcanlı bir yeri bırakıp, sırf her sabah o yolun eziyetini çekmemek uğruna buca koop gibi lanet bir yere taşınma kararı bile alabilirsiniz bu otobüs yüzünden, sonra tabi hay aklımı sikeyim der oturursunuz.
  • sayesinde üniversiteyi bir kez bile alttan ders bırakmadan bitirebildiğim, bizim zamanımızda adı "bornova kampüs - tınaztepe" olan, şimdilerde "evka 3 - tınaztepe" diye anılır olmuş otobüs hattının kodudur.

kyk bornova yurdunda kalan bünyenin her gün buca'ya gidebilmek adına abartısız 1,5 saat gidiş, 1,5 saat geliş olmak üzere 3 saatini bu otobüste harcaması sonucu kendini bu zamanı değerlendireyim mantığı ile ders çalışmaya vermesiyle, oldukça iyi bir ortalama ile mezun olmasına sebebiyet vermektedir. bonus olarak,bu yolculuğu nasıl değerlendirdiğimi bilmeyen "sen hiç ders çalışmıyorsun, nasıl geçiyorsun yeaa" diye soran arkadaşlara "ihihihi zekiyim yea ben" diyebilmekte cabası.

he anam, he gülüm çok zekiyim.
  • suriyelilerin bulundukları ülkemiz topraklarında devlet talep eden arap milliyetçiliği simgesi bir sayıymış.
    ülkesinden kaçan vatan haini götoşlara muhacir diye sahip çıkarsan işte böyle ülkende demografik işgal harekatının, atalarının ingiliz, fransız piyonluğu yaptığı gibi ülkemizde abd piyonluğu yapmaya devam ederler.
    yüz verirsen ayıya gelir sıçar halıya.
    https://odatv4.com/…u-goruntulere-ne-diyecek-226036

pkk kentleri işgal edip hendekler kazarken de iktidar mensupları kardeşlik, barış nutukları atıyordu.
    iktidarı kaybetme korkusuyla ülkeye zorunlu olarak sahip çıktılar
  • artık olmayan bir eshot hattı.

izmir toplu ulaşım düzenlemesinden önce; bornovadan bucaya direkt olarak gidecekseniz, bu hattı kullanırdınız.

daha durakta sizi 10 dakika bekletir sövgülerinizi kazanırdı. trafiğin en felç yolları olan şirinyer , mersinli
    ve manavkuyudan geçtiği için, ilk durağı olan evka 3ten kalkıp son durağı olan tınaztepeye varması en az bir buçuk saati bulurdu. genelde tıklım tıklım olmasından ötürü de ayrıca nefret ederdiniz ama genelde klimalı ve körüklü olan otobüsler içinden seçildiğinden ötürü, cam kenarında arkalarda bir yer bulursanız zamanınızı değerlendirebilirdiniz. mesela yorgunsanız rahatça uyuyabilir, çalışmadığınız bir sınava gidiyorsanız üstün körü notlara bakabilir, kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, gazete okuyabilirdiniz. bir buçuk saati bir şekilde geçirirdiniz yani ama artık yok. yerine size en fazla 10 dakika kazandıracak üçlü aktarmalar var, ki bunların zaman kazandıracağı bile şüpheli. artık otobüse bindiğinizde boş koltuk bile aramayacak gözleriniz zaten aktarma yapacaksınız diye.

bir şekilde değerlendirilen bir buçuk saatimizi alıp, yorgun argın ayakta indi bindi yaparak geçecek bir saat yirmi dakika verdiler bize, hem de bize hiç sormadan.
  • sığınmacıların oluşturduğu suç örgütü veya en azından örgütümsü bir şey olduğu kesin. müdahale için insanlara zarar vermeleri mi bekleniyor?
  • suriyeli isgalcilerin sembol sayisi. evet isgalci; cunku bu sekilde davranis gosteren bir siginmaci yoktur, isgalci vardir.

anlamiyla ilgili gorusler ve spekulsyonlar fazla, kesin ve net bir bilgi bulunmuyor. bir tane de ben ekleyeyim;

syria 515 google aramasinda karsima cikan wikipedia linkinde turkiye-suriye sinir hattinda toki tarafindan insa edilen 828 km'lik duvar uzunlugunun mil karsiligi oldugu yaziyor.

1.6 km ~= 1 mile
    828 km ~= 515 mile

görsel
    https://en.wikipedia.org/wiki/syria–turkey_barrier
    https://www.haberturk.com/…dinlatma-sistemi-2089669

ha, bu musluman kardeslerimiz neden emperyalist guclerin olcu birimi karsiligindaki sayiyi kullanmislar derseniz, orasi da komplo teorisinin icinde gizli kalsin. belki de o sinir duvarinin bir halta yaramadigini ve yine de turkiye'yi isgal edebildiklerini ifade eden bir mesajdir.*
  • sağlı sollu ilerleyelim repliğini her 515 yolculuğunda duymak mümkün. hele bir de otobüs şoförü cana yakın pos bıyıklı bi abimizse esprilerin gırla gittiği; yolcular arasında da bir sinerjinin yaratıldığı ve birbirlerinin kitap defterini ta$ımak suretiyle hepimiz karde$iz havasına girildiği; otobüs dolu olduğunda, en arkadan binenlerin körüğün en arkasından en öne elden ele gelen kent kartlarının aynı itinayla arkadaki yolcuya iletildiği, bir garip sallanan vasıta. (bkz: ben bunu her gün yapıyorum) (bkz: yazık bize)
hesabın var mı? giriş yap