• eceabat gelibolu arasında yeni köprü yapılıyor hmmmm...
    buralarda yangın çıkıyor hmmmm...
    acaba yangın çıkan arazi hazine arazisi mi? hmmmmm...
    ...
  • hiçbir haber kanalında maalesef bahsedilmeyen yangın. eceabat gelibolu arası cayır cayır yanıyor.
    görsel
  • bölgeyi çok iyi bilen biri olarak söylüyorum, şehitliğin kalbi akbaş bölgesinin kuzeyinde olduğu için, imar alanı açmak için çıkarılmış olması imkansız (gelibolu'dan evreşe'ye doğru olan bölgede olsaydı kesin imar nedeniyle derdim). daha açık ifade etmek gerekirse, şehitliğin başka noktalarında imar söz konusu olsa bile, orası öyle bir noktada ki, tek çivi çakmak o alanlara zarar verir.

aklıma sabotaj ihtimali geliyor, son günlerde sık sık orman yangını çıkardığını iddia eden, bunu da sosyal medyada duyuran bir terör örgütü var, malum.

ekleme: bazıları ne yazdığımı okumadan, aklı yettiğince dalga geçip mutlaka imara açılır demiş. benim de en büyük korkum budur, hatta çanakkale köprüsü'ne de karşıydım, hala karşıyım senede sadece iki hafta** yoğun olarak kullanılacağını bildiğim için. ama bugün yanan bölge sehitliğin kalbi sayılabilecek, en aktif bölgelerden biri. üstelik imara da çok elverişli değil. gerçekten bilerek anlatıyorum, o yüzden içim ormana yansa da, vicdanım rahat. siz de bölge hakkında en ufak bilgisi ve hatta o bilgiyi yorumlayacak aklı dahi olmayanları ciddiye alıp komplo teorisyenliğine malzeme olmayın lütfen.
  • bir önceki büyük yangında çanakkale'de yaşıyorduk.
    gelibolu milli parklar müdürü yangına müdahale sırasında canla başla çalışarak en önde görev almıştı ve belki hatırlarsınız, o yangında hayatını yitirmişti.
    çok üzüldüğümü hatırlıyorum.
    şu anda da aynı duygular içindeyim.
  • geçen hafta komşu kuru otları yakmak isterken yangının rüzgarın etkisiyle bizim bahçeye sıçramasıyla bir kaza atlattık. çok şükür eve ulaşamadan söndürdük. maalesef 5 meyve ağacımız dalında vişneleriyle yandı. kaç gün etkisinden kurtulamadık içimiz acıdı. emeklerimiz bir yana her yıl meyve veren gölgesinde serinlediğimiz kuşlara yuva oksijen deposu ağaçlarımızı gördükçe kahrolduk. 5 ağaç. 5 tane ağaç için uykularimiz kaçtı. peki bu orman yangınlarında kaç ağaç ölüyor. kaç hayvan? yüzlerce binlerce ağaç gitti. bi o kadar da hayvan. ne denilebilir. sebep olanlar allahtan bulsun.
  • 25 temmuz 1994 gelibolu milli parkı yangınını hatırlatmıştır. (benden gören herkes bkz vermiş)

edit1:bazı sikkolar bilmez;
    büyük yangın sebebi anız yakarken rüzgarlı havada kontrol edemeyip büyümesidir. balya makinesi falan değildir.

edit2: yangın sebebi bilinmiyor ya da açıklanmıyor. haber siteleri bu konuda bileği paylaşmıyor. ayrıca yangın söndürme uçağa kiralama hikayesi yine hortlayacak... yıllardır kanayan yara/çözülemeyen olay.

muğla’dan gelen yangın söndürme uçaklarının 15 ton su kapasiteli olduğu, helikopterlerin ise 2,5 ton su kapasiteli olduğu öğrenildi.

orman genel müdürlüğü (ogm) çanakkale yangınına müdahale eden uçak sayısını 2 olarak açıklamıştı. ancak az önce sayıyı bir olarak duyurdu. izmir’den bölgeye hareket eden uçaklardan birinde teknik bir sorun yaşandığı tahmin ediliyor.

son bilgilere göre, gelibolu’da devam eden yangına; 118 arazöz, 20 helikopter, 1 amfibik uçak, 2 yönetim helikopteri ,12 dozer, 500’u aşkın personel müdahale ediyor.
    kaynak
  • aslında bu yanan ormanların yerine yapılan otelleri mimleyip, orman katli bölgesinde diye ifşa ve boykot etmek gerek. zaten yabancı turist ülkeden elini ayağını çekti, yerli turiste mecburlar. kararlı bir süreç olursa belki kimse otel yapmaya yeltenemez.
  • çanakkale'de yaşıyorum ve eceabat yalova köyünde küçük bir bahçem var. karşıya geçip bahçeme giderken başladığını dumanlardan gördük. daha sonra bir nevi dibimizde geldi sayılır çünkü bahçeme çok yakındı bölge. paylaştığım görselde de olduğu gibi ilk defa bir orman yangınına bu kadar yakın bor mesafede bulundum.
    ılk önce rüzgarın hızından dolayı yangının tahminimden hızlı hareket ettiğini anladim. daha sonra işleri bitirip arabayla birkaç tur attık çevrede. yalova ve kumköy köyleri boşaltıldı. kumköy'de bulunan şaraphane, üzüm bağları be otel işçileri de bölgeyi terketti.
    çok sayıda helikopter çalıştı. neden su almak için çok uzaklara gidiyor bu helikopterler diye çok düşündüm de yukarıda bir yazar açıklamasını yapmış.

yangın bölgesi yeni köprüye yakın mı, yakın. bir rant işine dönüşür mü, bilemem. her ne kadar sit alanı, tarihi alan desek de maalesef memlekette işler böyle yürümüyor.

umarım tez zamanda söndürürler. kirazlı'dan sonra bir de buranın acısını yaşamak zorunda kalmayalım. bölgede tanıdığım çok insan var, önemli gelişmeler olursa ekleme yaparım.

görsel: görsel
  • çanakkale boğazını tamamen dumanla kaplayan yangın.

şu an izlerken ağlıyorum. içim yanıyor, çok üzgünüm...

kuvvetli rüzgar nedeniyle yangına müdahale edilmesi çok zorlaşıyor.

ahhh...

ayçiçeği tarlaları, çam ağaçları, hayvanlar...
  • orman işleri çok acil personel alımı yapmalıdır.
    hangi ormanda, yüzeyde ne kadar kuru tabaka birikmiş tek tek tespit etmeli ve biran önce kontrollü yakmalıdır.

bu işlerde çok geç ve geride kaldık.
    yıllardır can hıraç yangınları söndürüyor, bu kuru tortunun daha fazla kalınlaşmasına, akabinde söndürülemeyecek yıkıcı büyüklükteki yangınlara sebep oluyoruz.

aklı çalışan birileri duruma el atmalı, hala vakit varken büyük felaketlerin önüne geçmeliyiz.
hesabın var mı? giriş yap