• öcelikle şunu söyleyebilirim, daha iyi anathema performanslarını, hem de izmir'de izlemiştim. fakat dünkü konser de çok ama çok iyiydi. yenilerden çalmasını istedim gitmeden önce, istediklerimden bazılarını da aldım zaten. ama ne zaman ki the storm before the calm'u duydum, konser benim için o zaman başladı, bilhassa ikinci kısımında. hadi yine hiç kıvırmayım one last goodbye ve parisienne moonlight'la beraber, 'allaaaaah' diye bağıran adamlardan biri bendim. deep'le beraber zaten sekte-i kalpten gidecektim... ki en papaz anathema şarkısı deep'tir, abartıldıkça da abartılmıştır. ama işte, mazi... so much memoirs...

untouchable, part 2'yu canlı canlı dinledim ya. gözüm arkada kalmadı. keşke ki, ah keşke ki bir temporary peace ya da simple mistake de ekletebilseydik araya. evet flying eklendi, gayet de güzel oldu. siz bakmayın burada bik bik ötenlere. fazladan bir şarkı eklenmiş, neyin tırı vırısını yapıyorsunuz. ki adamlar 2.5 saat sahnede kaldı. fragile dreams'e ise shine on you crazy diamond'tan bir kupleyle başlaması güzel bir anekdottu. bunu bu şarkıda sık sık yapar anathema uzun yıllardır.

danny çok yaşlanmış, onu fark etmek bir garip oldu. o uzun saçlı filinta gibi adam gitmiş, edgar davids gözlüklü tombik bir adam gelmiş şimdi. ha hiç kötü olmamış, ayrı. sadece yaşlandığını görmek bir garip hissettirdi kendimi. lee her zamanki gibiydi. benim gözümde angelica odur. vinny, adamım kırmadı seyirciyi. hızlıca sizin için şu fılayingi bir çalalım dedi. danny'ye baya takıldı. jamie grubu bıraktı mı bilmiyorum, son dönemde takip edemedim. ama bas gitarın olmaması hoş olmadı. bir de niye çift davul vardı anlamadım.

şunu söyleyim hiç kıvırmadan, ben sizin akıllı telefonlarınızın amına koyayım. tamam mı güzel kardeşlerim? evde bir daha bir kere bile izleyemeyeceğin o çektiğin videolar uğruna hem konseri kaçırdın, hem de sahnenin görülmesine engel oldun. ne oldu, bugün kaç kere baktın o videolara lan? değdi mi 5 inch'lik telefonundan konser izlemeye? önümdeki kazmaya en son, 'ya bilader zaten kazık kadar boyun var, arkaya geç de öyle izle konseri telefonundan' dedim... hayır bir de sahne düzenlemesi kime aitse onun da aklına sıçayım. yahu o kadar sise ne gerek var? önlerde olmama rağmen ne vinny'i adam akıllı görebildim, ne danny'i seçebildim. öyle ya da böyle bir metal konseri bu, ne sisi bu kardeşim bu kadara kadar?

ulan 2005'teki, 2006'daki konserlerde kimse ne kayıt almaya çalışıyordu, ne instagram kasıyordu. ne güzel günlermiş be kardeşim... herif bir de yedek batarya getirmiş, canlı yayın kasıyor... olm kim izler senin sikindirik yayınını? ben bile kanlı canlı adamları göremedim sisten, ışıklandırmadan. senin o uyduruk telefonunda kim ne diye anathema izlesin dürrük?!

her şeye rağmen çok güzel bir anathema konseriydi. dediğim gibi benim için yegane eksik temporary peace oldu. bir de dreaming light duymak çok güzel olurdu. ama bu setlist'e de tamam diyorum. ellerine ayaklarına sağlık. bizi 2000'lerin başına götürdüler. judgement'ı, alternative 4'u çekme kasetten dinlediğim günlere gittim. maziyi hatırlattılar bize. var olsunlar hep. çünkü onları dinlemekten bir 20 yıl sonra da vazgeçmeyeğim.
  • special by request set adı altında gerçekleşecek turne.

ağlamıyorum gözüme bir şey kaçtı.

sleeplessssssssss

edit: mekan zorlu
  • yine cevremde anathema dinleyen kimse olmadigi icin muhtemelen yalniz gidecegim konser. ne boktan bi cevrem varmis benim de.
  • eveeeet konserden ayağının tozuyla çıkmış birisi olarak görüşlerimi yazacağım.

öncelikle her sevdiğim şarkıyı dinleme şansım oldu o yüzden gruba teşekkür ederim.

yalniz konserden hiç tat almadım. ızleyici kitlesi o kadar kötüydü ki ben grubun yerinde olsam daha gelmem türkiye'ye.

konserin başında sahnede ıran bayrağı açılmasıyla zaten konsere olan konsantrasyonum bi anda bitti. mk mollaları yetmezmiş gibi gaza gelen üç beş ergen iran iran diye tezahürat yaptı. çıkıp gitmemek için mücadele ettim.

konserde lee douglas kendini yırtarken yanimda bulunan aptal ergenler sürekli sohbet muhabbet edip bağırıyorlardı, şarkıları gözümü kapatıp dinlemeyi hayal etmiştim ama gel gelelim resmen daire 9 da güne gelmiş gibi oldum.

untouchable şarkısı eşliğinde halay çeken 4 tane gerizekalıya diyecek laf yok.

zıplayıp sürekli ayak ezen aptal kızlar neyse de bi tane gerizekalı sırık herif ortamın anasını sıkıp durdu. bütün şarkılarda avazı çıktığı kadar detone sesiyle bağırıp, tribünde maç izler gibi izlediği yetmedi bi de üstüne sigara yaktı. mk sığırı dişine tel taktirmis ama beynine sıra gelmemiş.

son olarak da ağırlıklı olarak üniversite öğrencisi gördüm konserde. eğer bunlar ülkenin geleceği ise o gelecek inşallah gelmez.

edit: bu editi de cep telefonu ile çekim yapanlara bir iki şey söylemeyi unuttuğum için atıyorum. be mk çocukları kim siklesin senin ınstagram canlı yayınını, adam acar youtubedan dinler. pezemenk sanki suriyeden savaş görseli paylaşıyor. bütün konserin içine sıçtınız hiç bir şey göremedik.
  • regret, lost control ve flying üçlüsünü evde bile dinleyemiyoruz arka arkaya.

inanılmaz olacak.

edit: oylamada regret yok; a natural disaster çalın madem.
  • sadece lost control dinlemek için bile gidilesi. jay-jay johanson abi, bir de bunlar ergenliğime damga vurmuş isimler. *
  • oy kullanirken 1 oyunuzu flying'e vermeniz gerekiyor...
  • eskilerden en azından a dying wish çalınmazsa çok ayıp edeceğiniz konserdir efenim. olur da garanti çalınacak one last goodbye sonrası parisienne moonlight patlatılırsa iki dakika on saniye boyunca zırıl zırıl ağlayacağım konser olacaktır sanırım.
  • telefonunu indirmeyen mallarla iranlılar yüzünden izlediğim en boktan konser olmuştur.

yarıda bırakıp çıkmak geldi içimden. hatta salonun yarısı iran iran diye slogan attıktan sonra vay...... dedim.

önümde biri vardı yemin ederim tüm konseri telefondan arkadaşlarına izletti canlı yayınla. aynı hafta içerisinde soen konserindeki kaliteli kitleyi gördükten sonra bu konser berbat geldi bana.
  • one last goodbye, angelica, lost control, flying ve a dying wish gibi klasik anathema şarkılarını canlı olarak dinleme fırsatı veren, 2 buçuk saat uzunluğunda muhteşem bir konserdi. grubun sahneye çıktığı sırada ekrana gelen a fine day to exit albümünün kapak fotoğrafı ile anında tüyler diken diken oldu bile. tüm performanslar çok iyiydi ama özellikle lost control ve distant satellites performansı konserin bana göre zirve noktalarından biriydi.

anathema hem 90lar hem de 2000'li yıllarına ait çok güzel bir setlist ile çıktı karşımıza ama a simple mistake ve are you there şarkıları da olsaydı çok iyi giderdi bunların arasında diye düşünüyorum. ayrıca konserin sonunda çaldıkları fragile dreams şarkısının başında, pink floyd'un shine on you crazy diamond şarkısından bir bölümü seslendirmeleri de beni benden aldı. o anlarda dünyanın gerçekliğinden koptum kısa bir süreliğine de olsa. gecenin sonunda sosyal hayatın gerçeklerine geri döndük ama bu gece ömür boyu unutulmayacak çok özel bir gece olacak hafızalarda kalacak.
hesabın var mı? giriş yap