• iran ile türkiye arasındaki gerilim nedeniyle muhtemelen yalan olacak ziyaret. gerçi kimse resmen iptal etmedi ama iran, kah açıkça kah üstü örtülü "sen gelme ulan.." demeye getiriyor, bizimki de "ister gideriz ister gitmeyiz, biz karar veririz" diye hava basıyor. neticede olsa da şenlensek biraz diyorum, iranlı arkadaşlardan güzel atraksiyonlar bekliyorum.
  • adamlar "gelme" demesine rağmen şahıs iran'a gidiyor. ulan adamlar "sen gelme" diyor.bu illa "gideceğim" diyor.
  • iran meclisi milli güvenlik ve dış politika komisyonu sözcüsü hüseyin nakavi hüseyni diye uzunca titri ve bolca hüseyini olan biri "ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir” demiş. iranda bir grup milletvekili de iran cumhurbaşkanı'na erdoğan'a ayar vermesi için telkinde filan bulunmuş. yani erdoğan iran'a gidiyor ama iran için erdoğan, arkadaş gurubuyla takılırken davet edilmeden gelen sevimsiz arkadaş gibi görünüyor. bu gün suudilerin veliaht prensini sarayda ağırladı. muhtemelen "size selam getirmişem" diye suudların mesajlarını götürecek.

"ya gelmeyecektim de suudlar zorladı, bi iş mi ne varmış"

dünyanın diplomasiden hiç anlamayan en düz adamı olsa, iran'ın p5+1 ülkeleriyle anlaşmasının arefesinde kalkıp iran'a atarlanmaz. zira anlaşacakları gün gibi ortadaydı. stratejileri nedir bilmiyorum ama bu işin üstüne hiç gidilmedi, niye böyle bir takdik çizildiğinin analizi yapılmadı, an azından ben rastlamadım bir yerde filan. eğer bu olay spontane bir atarlanmadan ibaretse ve işin acısı bu tayyib başkan olursa vay halimize.
  • enerji konusundan bihaber irancıların denyo denyo yorumlarını gördüğümüz konu.

1) türkiye'de nükleer enerji altyapısı olmadığı için teknolojinin tamamını ithal ediyoruz.

2) türkiye'nin sağında solunda uranyum cevheri fışkırmadığı için, nükleer eneri üretiminde kullanılacak olan uranyumu da ithal edeceğiz.

yani işin özünde, akkuyu için konuşursak tamamen rusya'ya bağımlı bir hale geleceğiz. adamlardan pahalı doğalgaz almamak için, adamlardan nükleer teknolojisi ve uranyum ithal etmek ile türkiye'nin enerji politikasını putin gibi kerameti kendinden menkul bir psikopatın eline teslim ediyoruz.

he yavrum he, türkiye'nin elinde nükleer santral olursa, oluşan yüksek maliyetten ötürü yine iran'dan ucuz gaz alabilmek için koşa koşa gideceksin. değişen ne lan, hapçı müptezel pezevenk!

peki bu işin arkasında ne var? şu an türkiye'de elektrik konusunda arzın talepten yüksek olduğu bizzat işin en büyük sorumlusu tarafından dile getirilmiş durumda...

http://enerjienstitusu.com/…erekceyi-arastiriyoruz/

"tam tersi arz fazlamız var!

türkiye’de son 3 yılda arzın tüketimden daha fazla olduğu bilgisini de paylaşan bakan yıldız, ”bu sistem çöküşünün üretim arzı ile bir sıkıntısı yoktur, tam tersi arz fazlamız vardır.” dedi."

ben uzun gibi bir psikopat olsam birkaç sene sonra 2023'te hedef nükleer silah diye goygoyun dibine vururdum...
  • olay tamamen batının artık ortadoğu'da türkiye yerine iran'ı kaale alması ve rte'nin hayal kırıklığı ile yeni ittifak arayışları içine girmesi.

enerji menerji yalan.

arapları yalamak yetmedi. sıra iran'da.
  • tiran'ın iran ziyaretidir. fuat avni tiran diye diye bizi de alıştırdı.
    (bkz: recep tiran erdoğan)
  • iran geçen defa bizimkileri ecza dolabındaki ilaçlar gibi kanepeye dimişti, bakalım bu defa nasıl bir karşılama olacak.
  • ben tayyip'in bu ziyareti vatı-iran ittifakının sonucunu daha önce bildiği için yaptığını düşünüyorum. amerika dedi git iranla görüş biz anlaşıyoruz, irana dedi tayyip geliyor ona göre anlaşın. ehh iran bu durur mu lafı yapıştırdı: sen gelme ulan ayı. ama muhtemelen tayyip'in şii çıkışı bunda etkili oldu. bu da tayyip'in arap'larla da arayı iyi tutma isteği yüzünden.

işin özü şu ki ortadoğu'da sözü dinlenen türkiye değil de adeta bir bülent akın yada selçuk şahin olduk. ne onunla ne onsuz
  • akepe cumhuru başkanına, karşılama sırasında solomon adaları cumhurbaşkanı muamelesi çekilmiştir.
  • o kadar derinlemesine irdelememek lazım sadece rıza'yı kıramamış bile olabilir. sonuçta beraber yürüdüler bu yollarda. öte yandan rıza işin hadi medyatik kısmı da, ambargo sürecinde iran'la yapılan kayıt dışı işin haddi hesabı yok. bölgeye uçan hava yollarınn dili olsa da konuşsa.
hesabın var mı? giriş yap