• aziz nesin'in kitaplari arasinda en begenilenlerden biri.
    duygu yuklu, ask'i sevgiyi, sevgiliyi anlatan kisa oykulerden olusur.

bende iz birakan oykuleri :

saçlarında güneşi getiren sevgili
    tülsüyü sevmek (http://www.murathan.nom.tr/goster.php?page=11) (bkz: seni seviyorum tulsu)

okumadıysanız muhakkak okuyun.
  • adından da anlaşılacağı gibi aziz nesin'in olgunluk döneminde yazdığı bu romanda mizahi anlatımından çok duygusal yanı ağır basıyor. okurken naif bi aziz nesin'le karşılaştım ve onu da diğerleri gibi çok sevdim.
  • aziz nesin'in yetmişinci yaşını karşılarken bir avuç öyküsüyle kapıyı açtığı kitabının adı.
  • içinde "kan yüzüğü" adlı muhteşem ve sarsıcı bir öykü de bulunan okunası kitap.
  • 17 haziran 2010'a kadar istanbul artisan sanat galerisi'nde gezilebilecek mustafa pilevneli sergisi.
  • saçlarında güneşi getiren sevgili o nasıl hikayedir, senenin belli dönemleri açıp okurum. lütfen okuyun sadece bu öykü için bile okuyun.
  • aziz nesin'in en sevdiğim kitapları arasında başı çeker. özellikle kan yüzüğü şu hayatımda okuduğum en güzel, en dokunaklı hikaye. okumanızı şiddetle öneririm.
    ha adından da anlaşılacağı üzere genelde tüm hikayelerin esas karakteri yaşlı bir amca * ve sürekli kendini birini sevemeyecek kadar yaşlı olmadığına ve toplum baskısını takmaması gerektiğine ikna etmeye çalışıyor. buna karşılık kadın karakterlerin hepsi genç, güzel ve akıllı. bu ana karakterlerin çatışmasının debisini aslında daha da yükseltiyor.

şunu unutmamak gerek. kadın karakterlerin hepsi bir noktada bencilleşiyor. bu bencillik teması ise en şükela şekilde kan yüzüğünde işlenmiş.
  • kısa öykülerin oldugu aziz nesin kitabı. kan yüzüğü hikayesi ayrı güzel.

--- spoiler ---

simyacı, kristal sürahide zümrüt yeşili bir içki getirdi. kız, bu içkinin ne oldugunu sordu. simyacı, nektar oldugunu ve kendisinin yaptıgını söyledi. simyacı bardagını kızın mutluluğu için kaldırdı. içtiler kız,
    - hiç içmemiştim böyle bir içki, dedi.
    simyacı,
    - ben de... dedi
    - nasıl olur , kendi yaptıgınız içkiyi ilk mi içiyorsunuz ? diye sordu kız.
    - çok içtim , dedi simyacı , ama seninle içerken ilk içiyormuş gibiyim.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap