• (bkz: karadeniz sahil yolu)

doga her zaman kazanir. sen yol yabiyoruz diye agaclari keser, sehirle deniz arasina betonu doker, tabiati katledersen, yagan yagmurda mahsur da kalirsin, yaptigin yol da basina coker.
  • karadeniz bölgesinde ağustos ayı içind e iki büyük yağmur yağar .bölge insanı bu yağışların ne zaman yağacağını tahmin eder. büyük ayeser ve küçük ayeser bu iki yağmurun adı.
    fındık hasadı zamanında yağan bu yağmur, bölge halkının günlük yaşamınıza şekillendirir. küçük ayeser az yağar zarar vermez çoğu zaman . büyük ayeser ise dalda fındıkları düşürür. onun için fındık toplama işini büyük ayeser gelene kadar bitirmeye uğraşır insanımız.
    gelelim neden bu kadar hasar veriyor sorusunun cevabına.
    bu yağmur bölgeye ilk defa yağmıyor.ilk defa bu kadar şiddetlice yağmıyor. karadenizde yapılaşma kontrolsüzce.bolgede bilimsel metodları bırakın yaşlıların tecrübelerinden dahi faydalanılmadi. karadeniz sahil yolu yapılırken dere yatakları daraltıldı. köprüler yüksek ve geniş yapılmalı iken küçük ve kısa tutuldu.
    tüm bu veriler ışığında bölgede bu ve buna benzer daha şiddetli yağışlara şahit olacağız.
    ınsanımıza geçmiş olsun.
  • karadeniz sahil yolu yapılırken bunların olacağını söylediği için katledilen cihan eren'i hatırlamamıza bir kez daha vesile olmuş sel felaketidir. küresel ısınma ile bu felaketler daha da artarak devam edecek.
  • (bkz: yolların köprülerin çökmesinin nedeni)

doğal afet değildir kader hiç değildir.
  • izmir de olduğunda sebebi belliydi. içki ve fuhuş. ama ordu da neden oldu ki acaba felaket. bi fuhuş durumu olabilir. dikkat etmek lazım
  • karadeniz'deki, akdeniz'deki, ege'deki, urfa'daki ya da istanbul'daki... herhangi bir ildeki sel felaketinde geçmiş olsun dileğinde bulunmak istemiyorum. dilesem ne olcak amk, adamlar aynı sikko belediyecilere oy vermeye devam etcek. türkiye yerel yönetimlerde berbat. akp'nin referans olarak gösterdiği icraatlerin tamamı fiyasko. karadeniz sahil yolu; çökmesiyle, heyelanıyla ve selden tıkanmasıyla meşhur amk. istanbul desen, üsküdar'a gideriken sel alıyor. ege'de izmir de rant kurban olmak üzere. ankara ve istanbul belediyeciliğinden, akp'nin talan politikasından kaçıp izmir'e gelenler (nitelikli iç göçte izmir 1 numara) izmir'in de kokusunun yavaş yavaş çıkacağını görüyor. akdenize iniyoruz akp belediyeceliği yine karşımızda. antalya'dan mhpli adanaya kadar her aşırı yağmur sel ve su basan evler demek. urfa keza, google a yazarsanız, adamlar yazın yağmur yağıyor diye keyfini süreceğine tarlalarda eziyetini sürüyor. başlangıçta akpnin beton, rant ve orospu çocukluğunu aratmayacak yol-beton-toki-avm-havaalanı politikalarının tekelleşmesi, şehir merkezlerini toplanma alanlarını gasp, nüfusu taşıyamayacak altyapıya rağmen toki ve avm yapılaşması, bu toki-avm-havaalanının ardından gelen devlet hastanelerini şehir dışına taşıma, otogarları şehir dışına taşıma ve şehir merkezinde boşalan yerlere kentsel dönüşüm adı altında talan politikalarına kurban etme... bütün bu yapılaşma hızla ilerlerken, yağmurun suyla bulaşacağı alanları daralması, artan karbon salınımıyla, bölge ikliminin kaçınılmaz olarak değişmesi... lan bunları tahmin etmemek için ya trump olmak lazım ya orospu çocuğu. ak-itlere göre bütün bu projelere eleştiri getirenler terörist. gezi zamanı ne dediysek abd uşağı tayyip efendi aynısını şimdi söylüyor. biz derken teröristtik. o yüzden %60ın altına düşmeyen akp oy oranıyla, hele ki bize o kadar terörist dedikten sonra izin verin, su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim. allahınızdan bulun diyordum hep, karadenizin tamamı allahından buluyor şu an. yağdır mevlam su. çünkü biz koruyamıyoruz belli oraları, araplara katarlılara peşkeş çekiliyor, sürmele bıçağıyla milliyetçilik taslayan karadeniz ampülleri de yaylaları koşa koşa satıyor. dilerim allahtan bu sel, dolu vb. taşkınlar, heyelanlar artarak devam eder. çünkü eminim, orada oy oranı asla %60'tan aşağı düşmez. 20 senedir böyle, müstahak bunlara. yallah arabistan'a...

edit: imla

yav bu entride sadece akp belediyeliği yok ki, chp ve hdp belediyeliğini de içine alacak şekilde türkiye'de belediyecilik yok demişim. ama bunun en büyük tetikleyeni akp diye merkeze koymuşum. çünkü adamların ihale verme şekli, bütçe ayırma şekli bu, merkezden böyle olunca zaten ne chp, ne hdp, ne mhp, ne akp fark etmiyor. merkezdeki rantçılık yüzünden akpli olup düzgün iş yapsa da boyun eğen belediyeler var mı var tabi ama bunlar da kar etmiyor ki. ama karadeniz'in ayrı bir yeri var bu konuda. elbette senin akpli olmayan akrabaların vardır, tipli de olabilir, bu benim geçmiş olsun ya da olmasın dememle ilgili belirleyici olmaz ki. senin orada çektiğin çileye ya da kurunun yanında yaşta yanar durumuna göre ben hala geçmiş olmasın lafımı değiştirmem. kaldı ki sadece muhalefete mi geçmiş olsun diyeyim, burada sadece iktidara oy atanlar yaşamıyor diyenleri de anlamıyorum. doğa ana hesabı kesecek, o kadar basit. doğa ana iktidarın siktiri boktan bir şekilde döktüğü asfaltları dev dalgalarıyla paramparça edecek. ben niye buna geçmiş olsun diyeyim ki, oh olsun da demiyorum ama geçmiş olsun da demem. çünkü buna mahkum bu allahsız yapılan beton çöplükleri ve asfalt yığınları. siyanürler kuruttukları ağaçların tutamadığı toprak parçaları aşırı yağmurla binaların üstüne çökmeye, heyelanın olması için gün saymaya mecbur, kader değil bu bir gerçek olacak, depremden daha büyük bir gerçek. araya yapılan camiler de o heyelanın olmasına engel değil, camiyi içinde cemaatiyle alıp götürecek kadar ilahi bir sonuç bu, sonra o yapıların ihalesini alan holdinglerin kanalından izlemeye mahkum olup, aynı holdingler yıkılan evlerin olduğu yerde tekrar ihaleye girecek kadar pişkin de, o akılsızlığa tekrar oy atanlarınkinin yanında bu pişkinlik solda sıfır kalır. o yüzden geçmiş olsun demiyorum...
  • sabah saatlerinde başlayan yağmurun, fazla yağması sonucu yolların kapandığı köprülerin çöktüğü felakettir. ünye ve fatsa en fazla etkilendiği ilçelerdir.
  • köprünün çöktüğü ve 165 kişinin mahsur kaldığı bilgileri geliyor.umarım sağ salim herkes kurtulur.
  • doğa olayları gerçekten ürkütücü olabiliyor.

ama bu bazen zina işlemekten, bazen de akp'ye oy vermekten de kaynaklanıyor olabilir.

ben karar veremedim açıkçası.
  • öncelikle geçmiş olsun orada yaşayanlara.

arkadaş ntv'de haberleri izliyorum. olay yerine canlı bağlantı yaptılar. köprünün çökme nedeni değil de bir bölgede oluşan göçük için kurulan cümle aşağıdaki gibidir:

"25-30 sene önce dönemin belediye yönetimi tarafından yapılan alanda göçük yaşanmıştır."

insan bazen küfretmeye bile tenezzül etmiyor. yani nasıl bu kadar ahlaksız nasıl bu kadar insanlık dışı hareketler sergileyebiliyorsunuz, gerçekten hayret ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap