• 2015 avrupa basketbol şampiyonası b grubunda üçüncü maçımız.
  • olağanüstü bir durum olmazsa, almanya'nın finallerde olmayı bile hak etmeyen tırt takımını parkeye gömeceğimiz maç.

en az 30 sayı fark bunlara müstehak.
  • guard savunmasını iyi yapmak bizim için maçın anahtarı.bu yüzden yarın sinan-melih rotasyonunu daha fazla kullanmamız bile gerekebilir.

madem geceyarısı yazıyorum reklamı :(bkz: al eline kuponu ara nalkapon'u)
  • mutlaka kazanmamız gereken bir maç zira gruptan sadece 3 galibiyeti olan takımlar çıkacak. ergin ataman ispanya maçı iyi gitmeyince asıl beşi yedeğe çekerek bu maça hazırlamıştır. türkiye turnuva başından beri almanya ve izlanda'yı gözüne kestirmiştir. umalım da planladığımız gibi olsun.
  • son 16'da fransa'dan kaçma maçı. bu maçı kaybedersek büyük bir ihtimalle 4. olup diğer grubun birincisi fransa ile eşleşeceğiz ve turnuvaya veda edeceğiz.
  • dün izlediğim fransa'da öyle ahım şahım bir numara olmadığını, turnuvayı sürklase edecek güçte olmadıklarını gördüm. gününde bir ispanya dümdüz eder fransızları. bu yüzden "fransızlardan kaçma maçı" olmasına gerek olmayan bir maç. benim bildiğim milli takım 4. olur diğer gruptan fransa ile eşleşip yener. sonrasında d grubundan gelen nispeten zayıf rakibe yenilip elenir.
  • ispanya maçındaki umursamaz oyunumuzun tam tersi bir görüntü çizeceğimizi düşünüyorum. bana kalırsa teknik kadro ve oyuncular sırbistan ve ispanya maçının yanına eksi koymuşlar çoktan. hedef italya, almanya ve tabii ki grubun en zayıf halkası olan izlanda. bugün almanya'yı yendiğimiz takdirde grubu çok büyük ihtimalle en az 4.sırada bitireceğiz. her ne kadar fransa dünkü maçta zorlanmış gibi gözükse de o atletizm ve müthiş kadro derinliğiyle eleme maçında bize hiç şans tanımazlar. o yüzden kalan maçlarda en az 3'te 2 yapmak şart.

almanya'nın maçlarını izleyenler bilirler, skor üretme konusunda onların da müthiş düzenleri olduğu söylenemez. kriz anlarında dirk'ün eline bakıyorlar. dirk'ü uzun savunmacılarla-gerekirse semih- fayda var. önlenemez fadeaway'lerini falan biraz bozabilir, bir de kötü gününde olmasını bekleyeceğiz. ayrıca, umalım da schröder, dixon'ı fazla rahatsız edemesin. dixon'ı kurtarmak için tepede olabildiğince perdeleme yapmak şart. schröder, savunmada oldukça boğucu ve dixon'a göre çok -her açıdan- daha iyi bir fiziğe sahip. ve tabii ki pleiss ile oynadıkları p&r'ler. çembere çok iyi devrilen bir oyuncu pleiss. çember savunma konusunda furkan'a veya oğuz'a pek güvebileceğimizi düşünmüyorum. semih'in iki yarı sahada da baya iyi oynaması şart galibiyet için.
  • almanya oyle ahim sahim hucum etmese de bize ters gelen bir yonleri var o da hucumda çok hareketli ve seri olmalari. iyi savunma takimlari bunu yemez fakat bizim hiç olmadik yerden bos sut yeme riskimiz doguyor, hem biraz hantaliz hem takim halinde savunmayi henuz oturtamadik, bunun sebeplerini ispanya maç basligi altinda yazmistim.

tempoyu dusurup sinan'in penetrelerini dogru anlarda kullanmak bence su ana kadar yazilip çizilen maç kazanma formulune bir katki olur. çunku savunmalari da hareketli ve bir yerde kulvar mutlaka açilacak, burada faulu zorlamak lazim. beni en çok endiselendiren dixon'un zaten boydan kaybettigi ortamda bir de hizli alman savunmasi karsisinda hiç bos kalamamasi ve dolayisiyla skor uretememesi. buna karsi çok iyi perde ve isolation oyunlari gelistirmemiz gerek.
  • almanya'yı yenmek için yapmamız gerekenlerin bence şu şekilde olduğu maçtır.

1)almanya maçın çoğunu iki oyun kurucuyla oynuyor, schröder-gavel, schröder-schaffartzik gibi.schröder, p&r'ı iyi oynayan,birebirde adam geçme konusunda çok iyi olan,geçtikten sonra dribling üzerinden şut atan ya da potaya etkili giden, yardım geldiğinde bunu cezalandıran bir oyun kurucu. oyunun temposu yükseldiğinde çok daha etkili oluyor. schröder'i dixon'la tutmak mantıksız ve imkansız çünkü dixon savunmada rakip oyuncunun karşısında durmuyor,duramıyor, neredeyse her perdeye takılıp savunmada bizi bir kişi eksik bırakıyor ki bunu ispanya maçında da gördük. bu yüzden schröder'i sinan savunmalı, ikinci oyun kurucu olarak oynayan gavel ya da schaffartzik'i dixon savunmalı.

2) 4 numarada dirk nowitzki'yi açıklamama gerek yok, gününde olduğu zaman savunulmasına imkan yok. ersan'ın da italya maçındaki gibi bu maça da skorer başlaması, ersan'ın moralini/enerjisini yüksek tutarak oyun konsantrasyonunu artırabilir ve savunmada dirk'ün karşısında kalmasına yardımcı olur.

3) pleiss, p&r ve hücum ribaundundan bulduğu sayılar dışında fazla hücum opsiyonu olan bir oyuncu değil ama italya ve ispanya maçında tepe p&r'ı sonrası sıkıntı yaşadığımızı gördük, bunu bugün semih çözebilirse bu konuda rahatlarız ama sanmıyorum pek.

4) ikinci beşten gelip schaffartzik dışında ekstra katkı veren pek oyuncuları yok, bizim de ikinci beşimiz de melih dışında durum aynı olduğu için buradan bize üstünlük sağlayacaklarını düşünmüyorum.

5) schröder, dixon'a savunmada çok zorluk çıkaracaktır bu yüzden italya maçındaki gibi sinan'a oyunu yönlendirme görevi verilmeli.

6) son olarak da milli takımımızın hücum anlamında p&r sonrasında devrilen uzuna pas verme ya da açılan oyuncuya üçlük yaratma dışında pek hücum planını görmediğimden ersan'ın orta mesafe ve üçlüklerine, cedi'nin fast break sayıları ve drive'larına, dixon'ın birebir oynayarak bulacağı sayılara, sinan'ın etkili potaya gidişlerine ihtiyacımız olacak. ikinci beşle gelen melih'in şut konusunda gününde olmasıyla ondan bulacağımız 10+ sayı elimizi rahatlatır.

sonuç olarak,milli takım "savunma takımı" olduğunu gösterirse - ki bence değiliz- ve rakibi 60'lı sayılarda tutabilirse kazanma şansımız var.
  • almanların favori çıktığı ve koçlarının pianigiani tarzı bir çömezlik yapmadığı takdirde kazanacağı maç.
    iki güçlü görünen ama defolu takımın kapışmasında almanlar avantajlı. hem schoeder dixon'a ağır basıyor hem uzunları bizim uzunlardan daha teknik.
    almanların en önemli defosu, kolay şutları kaçırmaları. nowitzki "artık bitmiş" denemese bile "işin çoğu gitmiş" denilecek kadar donuk. pleiss ve adını unuttuğum diğer uzunları da çok teknik ama tuhaf tuhaf kaçırıyorlar boş sayıları. bir de schafartzik var adamın oyunu da ismi ismi gibi afedersin işimizi bitiren o olur muhtemel.
    bizim en önemli defomuz ise tüm olayımızın "bal"a dayanması..o gizemli rüzgar arkamızdan esmezse oynadığımız oyun ilkokul piyeslerine benziyor. "adamın yaptığı analize ..."diyenleri duyar gibiyim. ama anlayan anladı..
    umarım o gizemli görünmez el bugün yine italya maçındaki gibi üçlükleri içeri, hücum ribaundlarını bizimkilerin kucağına iteleyiverir..yoksa çok zor. dixon ve semih'in dünya basketbolundaki yerleri de bu maçla belli olur. hele semih iyi oynarsa fener'in meleye meleye yalvarıp geri getirmeye çalışması lazım onu.
hesabın var mı? giriş yap