şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 9x19mm. 1902 yılında alman george luger tarafından geliştirilmiştir. gerçekte 7.65mm parabellum fişeğin 9mm çekirdek ile üretimidir. 9x19mm olarak tanıtımından sonra uluslararası askeri fişek olmuştur. dünya çapında birçok firma tarafından üretilmiştir. nato standartı tamamen gömlekli fişek 7.45gr ağırlığında olup ilk hızı 396m/s'dir. çekirdek çapı 9.02mm, kovan ağırlığı 3.71gr, toplam uzunluk 30mm civarındadır. 1 santimetre kareye yapılan basınç 3810kg dır.
 • bu merminin adının sonunda ki "parabellum" alman ordusunun mottosu olan "si vis pacem para bellum" (ıf you want peace, prepare for war) 'un sonundaki para bellum'a bir gönderme olarak konulmuş.
 • kalemi kuvvetli ayarcıbaşı zımba gibi galatasaraylı....................
 • amerikalıların bok attığı ama nedense dünyadaki en yaygın tabanca ve makineli tabanca (bkz: submachine gun) mühimmatı.
 • ilk olarak (bkz: luger p08)'de kullanilan tepmesi nispeten daha az olsun ama guclu de olsun diye gelistirilmis bir fisek tipidir.
 • "sana buraya bazı şeyler koyuyorum. yol boyunca aklında olsun. lazım olursa açar okursun. olmazsa da olsun, bir zararı yok. burada dursun.

  şuraya bir cümle koydum. bırak, acımızı birileri duysun. hem zaten şiir niye var? dünyanın acısını başkaları da duysun!

  acı mıhlanıp bir kalpte durmasın. ortada dursun. olur ya birileri alır okşar, biri alnından öper. az unutursun.

  buraya tabiatı koydum. ağaçları, suyu, ovayı, dağı. onlar bizim kardeşimiz, çok canın sıkılırsa arada onlarla konuşursun.

  buraya, küçük tatlı güneşler koydum. günlerimiz karanlık ve çok soğuyor bazı akşamlar, ısınırsın.

  buraya, bir inanç bir inat koydum. tut ki unuttun, tekrar bak, o inat neyse sen osun.

  buraya yolun yokuşunu koydum. bildiğim için yokuşu. zorlanırsa nefesin, unutma, ciğer kendini en çabuk onaran organ. valla bak. aklında bulunsun.

  buraya umutlu günler koydum. şimdilik uzak gibi görünüyor, ama kim bilir, birazdan uzanıp dokunursun."
 • varmanın değil
  yolda yürümenin önemini fark ettiğim günden itibaren.....

  hayatıma giren onca insan, onca kalabalık, onca hikaye, onca masal...

  bütün serüvenlerim, tüm pişmanlıklarım, toplam gözyaşım...

  hepsinin ötesinde. hepsinin önünde.

  orada, tam yanımda, sırt yaslanacak dağ itemi olaraktan sevgili...

  yedik bir bok bakalım deyip bu aralar gülmelerin sebebi. varlığıma anlam katan çocuklarıma sonsuz sevgisini sunan adam.

  çocuk kaprislerimi çekmesi, içimde büyütemediğim ağlak bebeğe emzik vermesi, her yerde her durumda manasız nazlarımı çekmesi...

  anlatamam ki.

  hayatımda ilk defa bir adamı seviyor muyum, aşık mıyım karar veremiyorum. hayatımda ilk defa bir insanı hangi açığıma, hangi eksik yanıma koysam orayı tam anlamıyla doldurabiliyorum. hayatımda ilk defa bir insanın beni yarı yolda bırakmayacağını biliyorum. hayatımda ilk defa bir adamın sevgisini sadece hissetmiyor tam manası ile biliyorum.

  hayatımda ilk defa biri ile yan yana yürümenin keyfini yaşıyorum. "biri ile yürümek." ne keyif ama!!!

  yol arkadaşım, var ol. varlığın tüm iyilerimize ışık tutsun...
 • nick kullanmak istemiyorum'un nikahlı kocası. asçdöasdçöasd lan çok efendi çok iyi bir adam bu ya. çok seviyom. koyu galatasaraylı.

  iyi ki varsın 9mm parabellum. dove reklamı gibi oldu biraz la idare et =)
 • şimdi ben buraya sana büyük büyük cümlelerle hayatımdaki önemi anlatacağım diye geldim, ama elimden ve dilimden zerre bir şey çıkmıyor. çıkmaz.

  varlığıma kattığın anlam ve yaşantıma getirdiğin her iyiliğin minnettarıyım sevgilim.

  geçen yıl bu zamanlarda ettiğimiz efsane salak muhabbetlerin sonunda seninle evleneceğimi söyleseler kahkaha atar gülerdim sanırım.

  ilk doğum gününde "feratlar ve küpekler giremez"den evliliğe uzanan ilişkimiz bu doğum gününde taşınma ile devam ediyor. umarım hayatımın her anında yanımda olursun. (inş boşamazsın beni, çok korkuyorumsdsadasdas)

  ve ya kedin ya ben diyen eş olmadığın, çocuklarımı benden çok sevdiğin, müjgan'la benden çok daha fazla uğraştığın, behlül için uykusuz kaldığın, lulu'ya aşık olduğun, eyüp'te tecavüze uğrayan ve ölen kediciğin zanlısı için patlak fermuar denilen şahısla gece 3lere kadar yağmurlarda gezdiğin, fatih'te bir kedi kayboldu diye kıçın dona dona benle sokaklarda psssssssssssssssssss diye aramalara çıktığın, sokakta bulduğum her bir kedi için bana itiraz dahi etmeden "hadi ne yapabileceksek yapalım" dediğin ve bunu hayatımda olduğun sürece bir "offf" demeden devam ettireceğini bildiğim için çok çok teşekkür ederim.

  canım kocacım, hayatımda aldığım en güzel karar, en büyük iyi ki'm ve en büyük mutluluğum-şansımsın. iyi ki varsın. iyi ki doğdun. ve hep benimle kal.
 • kocişkoyla kahvaltı keyfi başlıklarına hazır olun arkadaşlar.