şükela:  tümü | bugün
 • only god can judge me
  dedirten baslik
 • ''türk milleti kendi yolunu çizme kudretine sahip onurlu bir milettir.'' neden o zaman abd güdümlü siyasilerin çizdiği yolu tercih ediyorsunuz?
 • doğrudur.

  iran'a ambargo varsa, biz buna uymuyorsak, abd'nin dostluğundansa iran ticareti daha iyi diyoruz demektir. detay bilmiyorum da anlaşma varsa ve bozarsak ödememiz gereken bir miktar varsa onu istemek ve artık dost değiliz demekten başka şey yapamaz zaten abd.

  tabii bu sırada sermayesine çıkmasını söyleyebilir, mallarını bize vermek istemeyebilir, aynısını dostlarına da yaptırabilir. bunlar olağan ilişkiler. biz de zaten tüm bunları göze alarak tercih yapmışızdır değil mi? şimdiki durumdan daha karlı bir ortaklık aramış ve bulmuşuz, iyi hesaplamış, kendimizi garantiye almışızdır. abd'nin bize vereceği zarar edeceğimiz kar yanında önemsizdir mutlaka.

  o zaman adamlara hiç kızmaya darılmaya gerek yok. düşman olmayı göze aldıysak, ilk adım atan taraf olarak daha hazırlıklıyız demektir, her olası hamlesine karşı güçlü bir karşı hamlemiz çoktan hazır demektir.

  değil mi?
 • abd fransa'yı da yargılayamaz...ama dur lan?

  https://www.reuters.com/…ions-iduskbn0nm41k20150501

  abd almanya'yı da yargılamaz...ama ama ama?

  https://www.theguardian.com/…bank-us-sanctions-fine

  muhtemelen bu iki ülkenin başında reis gibi siyasi bir deha olmadığı için konuyu "dış mihraklar"a getirememiş ve paraları da çatır çutur ödemişler. bak sen. iran'a uygulanan ambargo ayrıca türkiye ekonomisinin çıkarına bir ambargoydu. bm ambargo kararı iran ile ticaret yapamazsın demiyor. iran'a keş para verme, vereceğin parayı ülkendeki bir bankada tut, iran senden bir şey alırsa oradan kes diyor. bizim gibi iran'ın enerjisine muhtaç bir ülke için de bu ambargo açığı kapamamıza yardımcı oluyordu. ambargoyu delmenin türkiye cumhuriyeti'nin çıkarına olduğunu söyleyen adam yalan söylüyordur yani. kimin çıkarına olduğunu da hepimiz biliyoruz.

  neyse, trolle laf anlatmak gibi oluyor ama belki bir kişi görüp okursa kârdır diyoruz da ondan yazıyoruz artık. yoksa trollerin olayı belli.
 • ciddiye almak için "nato'dan çıktık, ikili anlaşmaları iptal ettik, üslerden yabancı askerleri çıkardık" şeklinde devam etmesini beklediğimiz itiraz.
 • (bkz: tamam oldu)
 • (bkz: yav he he)
 • bizden kastınız türkiye ise zaten böyle bir amaçları yok. amerika, ambargoyu delen kişi veya kurumları yargılıyor, tıpkı yargıladığı diğer bankalar ve kurumlar gibi.(commerzbank, volkswagen)