• hafıza zorlama:

bir kimyasal saldırı tarihçesi:

* 2012 yılında bir grup el nusracı, bir propaganda videosunda sarin gazı ürettiklerini gösterir, bir tavşanın nasıl öldüğünü görüntüler:
    http://www.ydh.com.tr/…e-kimyasal-terore-dogru.html

* bir sene sonra türkiye sınırına yakın bir bölgede, sarin gazı ile siviller katledilir. türk ve batı medyasında anında suriye hükumeti suçlanır:
    http://www.bbc.com/…/2014/08/140821_suriye_kimyasal

* suriye birleşmiş milletler'in kimyasal silahlar hakkında araştırma yapmasına izin verir.

* 2013'te adana'da bir el nusra hücresinde sarin gazı üretenler kıskıvrak yakalanır, daha doğrusu suriye'deki katliamlar sonrası türkiye buna zorlanır.

http://www.radikal.com.tr/…in-gazi-bulundu-1135579/

* gazeteler apar topar yok efendim bu sarin değil, antifiriz diye haber geçer, teröristler serbest bırakırlır:
    http://t24.com.tr/…n-gazi-degilmis-tahliyesi,239226

* 2015 yılında yalan ortaya çıkar, serbest bırakılan teröristler bu sefer sarin gazı ürettikleri için tutuklanır:
    http://www.hurriyet.com.tr/…nda-mahkumiyet-40033307

* 2017 yılında yine suriye'nin türkiye sınırında bulunan bir kasabasında kimyasal saldırı gerçekleşir, siviller katledilir.

* olayın hemen ertesi gün rusya ve suriye suçlanır.

* abd başkanı trump, suriye yanlış yaptı, sivilleri katletti, oraya asker sokacağız diye başlar yine.

http://www.hurriyet.com.tr/…ale-aciklamasi-40419492

* aynı dönemde rusya'da çeşitli terör saldırıları gerçekleşir.

... yorum sizin.
  • çok göt yakar, en çok da bizim götümüzü yakar. bunu destekleyen ağır sığırdır.
  • dün suriye de yaşanan vahşete ağlayan ve söz de tepki gösteren insanların, bugün abd'nin suriye'ye müdehale etmesine alkış tutmaları filan.. iğrençsin be kardeşim iğrençsin.

abd'nin suriye de barış getireceğine inanan var mı şu sözlükte merak ediyorum ben? en son ırak'a kimyasal silahlar yüzünden girdiğinde kaç milyon insanın öldüğünü ben hatırlamıyorum. dün çocuklara ağlayan çok bilmişler, o gün o tezkere nin geçmesi içinde çok uğraşmıştı.

samimiyetsiz yobazlar sizi.
  • ırak filminin aynısı çevriliyor.

bütün dünya sadece seyredeceğiz ve "onlar" boyalı ayakkabılarıyla suriye topraklarına bastığında acı ve işkence dışında hiçbir şey getirmeyecekler.

(bkz: baba mesleği)
  • çok merak ettiğim bir mevzu var. esad gitti diyelim. şam'da kim oturacak. ışid lideri mi? yoksa ışidden hallice selefici keskinler mi? çok ne olarak görünen bir şey var o da esad giderse suriye bölünür kuzey suriye abd kontrolünde bir kürt bölgesi olacak geri kalan ise belki 20 yıl boyunca çevresine ölüm saçan bir kara deliğe dönüşecek.
  • ırak'da kimyasal kullandığı bahanesiyle saddam 'zalimini' deviren amerika 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. ırak parçalandı ve her gün bombalar patlamaya devam ediyor. peki kimyasal çıktı mı? hayır.
    ırak bir 'zalim'den kurtuldu ve nasıl da huzur buldu değil mi(?)

nasıl oluyorsa, halepi kurtarmış ve tüm cephelerde ilerleyen zalim 'esed' bir anda kimyasal kullanıyor ve amerika-israil,arap ülkeleri ve rte aynı anda 'hadi girelim' diyorlar. demokrasi getirecek olanlar da vahabi diktatörlük olan ve yemeni aç-susuz bırakan suudiler filan. bazıları da dünden ders almayıp 'esed insin hüloooğ' diyor.

böyle bir şey olursa kucağımıza kürdistanı da bırakıp giderler ama dün haçlı diye suçlayıp bugün kucağına oturmak isteyen
    bu yarrak kafalılara ne anlatsan boş.
  • iki yüzlü çomar turnusolü...

oğlum ne biçim iki yüzlü çomarlarsınız lan... üst akıl'a götünüzü siktireceksiniz nerdeyse... miralay tevfik vatansever kalıyor lan sizin gibi çomarların yanında.
  • ulan daha dün dostum putin ve haçlı işgal zihniyeti vardı. bugün ise abd suriye'ye demokrasi götüreceğim dedi hemen "meşaşınızı aldım sayın trump. ben de varım. ebu hanzala sen de var mısın?" havaları.

yahu koca türkiye cumhuriyeti ne hallere düştü. abd, pyd'ye silah verdi, kantonluğa onay verdi, fıratın doğusunu batısını verdi, siyasi güç verdi. yapmayın dedik, meşaşımızı alın dedik, adamın cnn'den bbc'den neredeyse canlı yayınladığı görüntüleri bulup baaak uçakla yardım atıyorsun pyd'ye inkar etme sakın, bak desteğimizi keseriz dedik, kendimiz çaldık kendimiz oynadık. baktık iplenmedik hoop dostum putin. sonra putin diplomatik nezaketin gerektirdiği iki söz söyledi. suriye'de türk askerinin desteği olmasa işimiz zordu diye. diplomasi bilmeyen adamlar hemen yine gaza geldiler, dünya bizden korkuyor, putin gücümüzden korktu, rusyayı vurmayalım diye gazımızı alıyor ama biz yemeyiz. biz ne yaparız? çıkıp gaza gelip; biz suriye'de esed'i devirmek için varız deriz. rusya yanlışlıkla iki mevzimizi vurur, 1 uçağımızı düşürür sonra biz esed demedik suriye'de nusr'et açacağız dedike çeviririz.

kah aramız bozulur, angajman kuralları olan büyük devletiz deriz, rus uçağını düşürür başkomutan olarak emri ben verdim deriz. sonra abd bizi beyaz saray'a almayı bırak telefonlara bile çıkmayınca kripto pilotlar düşürdü uçağı. emri kim verdi yea? kişisel insiyatifleri ile vurmuşlar yea diye çıkar, rusya'dan özür diler, üzerine para öder neredeyse sınır ihlali yapan rus uçağını vuran pilotların evlerinin tapusunu da vefat eden rus pilotun ailesinin üzerine geçiririz.

şimdi gün geldi, baktık rusya kimyasal saldırıdan sonra bile destekliyorum dedi. biz de putin'in ne olursa olsun suriye'de varolma amacı olduğu meşaşını aldık ve havuz medya bile esedi esad yapmaya başlamışken hop aradığımız fırsat geldi. mahallemizin eski bıçkın abisi esmeye başladı hoop mahallede yeni sayılan, zaten ezelden uyuz olduğumuz sarı çocuğun yanından topuklayıp bildiğimiz abinin yanına koşuyoruz. şimdi abi bize yine sen hayırdır lan derse bir daha dostum putin ve kankisi esad moduna gireceğiz.

yahu abd pyd'yi silahlandırdı, hali hazırda zaten savaşın içinde bu pyd, "stratejik ortaklar" neden tutup da bir daha seninle iş birliği yapsın. cephe açmak istese zaten sen de suriye içindesin ama kiminlesin o belli değil. abd kendi askerini yollamazsa ve sana derse pyd ile birlikte savaşacaksın diye ne olacak? bizim genelkurmay da benim abd'li yada rus genelkurmaydan ne eksiğim var diyerek pyd apoleti takar mı? şivan mı perver ahmet mi kaya?

yani çok şeye gebe olacak olan müdahale olur. abd'nin adı bile memleketleri karıştırıyor arkadaş ya.
  • abd yillar once afganistana girdi sonra irak derken suriye girdigi hic bir yer iflah olmadi cunku orayi terk ederken iki karsit grup olusturdu ve o gruplardan birini daima silahlandirarak birbiriyle savastirdi. ama kendisi hic savasmadi. destekledigi gruplar nedense radikal islamci gruplar oldu hep. olusturdugu karsit gruplardan radikal islamci olanlari desteklemesindeki mantigi aklim almiyor cunku o radikal islamci gruplar onlara teror eylemcisi olarak geri donuyor. nasil bir mantikla bu radikalligi el altindan destekliyor hala anlamis degilim.
  • hiçkimse göstere göstere böyle bir şey yapmaz. düne kadar rusya'yla birlikte politika üretmekten, esadlı çözümden bahseden beyaz saray bugün çıkıp bu açıklamayı yapıyorsa bu suriye'ye gireceğinden değildir.

suriye politikasında sam amcalar kararsız kalmışlardır, göstere göstere böyle bir hamlede bulunup açıklamada bulunurlar ki kamuoyu yoklaması yapabilsinler.

yarın suriye'ye askeri müdahale uygulanacak olursa abd halkı bunu nasıl karşılayacak?

demokratlar ve cumhuriyetçiler bir arada buna destek olacak mı?

emin olun açıklama yapıldıktan 6 saat sonra anketler trump'ın masasına gelmiştir.

edit: ayrıca şunu da hiç anlamıyorum, yıllardır insanlar, çocuklar o bölgede ölüyor da askeri müdahale seçeneği düşünülmüyor da kimyasal saldırı olunca mı düşünülüyor?

ölüyorlar işte sonuç olarak. yani önemli olan ölmeleri değil, nasıl öldükleri öyle mi?

1 hafta önce çocuklar ölmüyor muydu suriye'de? 1 ay önce? 1 yıl önce?

haa ama yok, kimyasalla ölüyorsa başka. benim suriyeli kardeşlerim misket bombasıyla ölmeyi hak ediyorlar. onları dandik sarin gazıyla cennete yollamak ayıp olur. operasyon şart.
hesabın var mı? giriş yap