• birbirleri ile uzaktan yakından alakası olmayan insanlardır. adana güneyin trabzon'u falan da değildir. %70'i faşizme meyilli, dinci ve af edersin rum kökenli olan şehirle adana'yı bir tutmak dangalaklıktır. kavga gürültü vardır belki ama dar beyinli insanlar trabzon'da olduğu kadar yoktur.
  • gözüm kapalı bir şekilde adanalıyı tercih edeceğim karşılaştırma.

iddia edildiğinin aksine ortak özellikleri yok denecek kadar azdır.
  • trabzon yobaz doludur. adana psikopat.
    trabzonlu kolay sinirlenir. adanalı zaten sinirlidir.
  • şöyle özetleyeyim. trabzon'da okuyorum. geçen seneki oda arkadarşım has adanalıydı. tabiri caizse oduncunun tekiydi ve konuşması da biraz kabaydı. trabzonlular'a göre de aynı şekilde. bana derdi ki

- adana'da bana süt çocuğu derler döverlerdi.

inanmazdım. lakin adanadaki arkadaşıyla konuşana dek.

eleman durdu durdu dedi ki:

- *kanka khıbarlaşmışsın! ne bu top gibi bir şey olmuşsun

dedi.
    kıyaslayın artık.
  • adana dışından birisi, ilk defa adana da belki on yargiyla gergin bir ortam algilayabilir, fakat zaman gectikce oyle olmadigini, tersine adana disindan oldugunuz anlasildiginda saygi ve yardimseverlikle yaklasildiği farkedilir. adanalı biriyle kolaylikla iletisim saglayabilirsiniz. diger anadolu sehirleriyle benzerdir.

trabzonlularin kulturu kesinlikle anadolunun buyuk kismindan farklidir. sorunsuz iletisim saglamak icin karadenizli olmak veya uzun sure tecrube sahibi olmak gerekir.

adananın kızları kesinlikle fizik olarak, sadece trabzon değil ülkenin geri kalanına üstünlük sağlamakta.
  • adanalı küfür ederken allah, kitap, peygamber ağzına ne gelirse dümdüz gider. trabzonlu ise bunlara laf ettirmez.
  • iki taraf insanı da agresiftir. gözlemlerime göre trabzon insanı(bkz: of) kriminal olaylara genel olarak daha yatkın oluyor.
  • iki tarafta da aşırı bir memleket milliyetçiliği, hatta faşizmi vardır. yani bazen ben adanalı hemşehrilerimden öyle söylemler, öyle fikirler duyuyorum ki şehirle ilgili, inanamazsınız.
  • tamamen alakasız iki şehirin kıyaslaması. trabzon nedir ne değildir ilgi alanım dışında, işin o kısmını geçiyorum.

adana dediğin şehir ise bir nevi küçük istanbul. kozmopolit. bu ülkenin ünlü insan sayısının önemli kısmını çıkarmış zengin bir kültüre sahip bir şehir. insanlarının kültür seviyesi de yabana atılır gibi değil.

müzesi, sineması, tiyatrosu, festivali, karnavalı vs.

adana haber bültenlerinizde tanıdığınız şehir değil gençler. içinde birkaç şehir barındıran, doğru yerlerde takılırsanız hayattan zevk alacağınız bir şehir.
hesabın var mı? giriş yap