• kafadan ilgili bakınızı verelim, o kendini anlatsın: (bkz: adana kebap)

memleketim diye demiyorum gerçekten bakın. lan neresinden tutsan muhteşemlik fışkırıyor.

çok şehirler gezdim. çok şehirlerde uzun yaşadım. ama adana gibisini görmedim, göremedim. neden mi?

et desen et, kebap keza. tatlı mı dediniz? allahını yersiniz çarşıda, hem de bedavadan az pahalı. şırdan? oğ kamon.

insanı candandır. ama öyle lafta değil gerçekten candandır. bak denemesi bedava, git herhangi bir dolmuşa bin, iki cebini yokla (parayı bulamıyormuş gibi yap yani), şoför dönüp "tamam abi geç problem yok" demezse ben seni taksiyle götüreyim istediğin yere.

adana uçağına bin, herhangi bir şehirden mesela. yerini beğenmedinse yanındaki adanalı gardaşa "yer değişek mi?" diye sor. nedenini sormadan gel abi der.

sıcağı sıcak, öyle üşür müyüm diye endişelenip yanına hırka almana gerek yok. soğuğu bezdirmez, tek hırkayla tüm kışı çıkarabilirsin neredeyse (ama sen yine de ayazda kalma, üşütürsün ciğerleri).

gölse göl, manzaraysa manzara. varoşsa varoş, elit villaysa elit villa. her çeşit insan, her çeşit muhit, mükemmel bir ahenkle dans eder adana'da.

adana'da kaybolman imkansız. yanında seni yönlendirecek telefonun yok (veya şarjı bitti diyelim). derhal herhangi bir dolmuşa atlıyorsun. bak garantisi benim. o dolmuş %95 ihtimalle yağ camii'ye gider. kaybolmaya çalışsan beceremezsin adana'da.

dolmuş demişken, şoförleri alelade şofördür belki evet ama asla çomar değildir. seni rahatsız etmez. evet, yasak olmasına rağmen kaset/cd aracılığıyla müslüm maruziyeti yaşamanız mümkündür ama müslüm de sevilmez mi be?

yine dolmuş demişken, adana'da çoğu yer tek dolmuşluk mesafededir. hangi dolmuşun nereye gittiğini bilmiyor musun? korkma hocam, çevir yoldan birini; sana seni bıktırana kadar anlatsın nereden nasıl gideceğini.

insanı candandır ama bunaltmaz. ne giydiğine, ne yiyip içtiğine kimse karışmaz. ola ki sana karışacak bir densiz çıkarsa ona karışırlar ama.

ha adanalı'nın ağzı bozuktur belki biraz ama olsun, o da candanlığındandır. kişisel algılamayacaksın.

işte bu ilk anda aklıma gelen ve bunun gibi aklıma gelmeyen nice sebeplerden ötürü adana türkiye'nin en muhteşem şehridir. hatta öyle muhteşemdir ki, ayrı bir başlığı hak ettiği için adana başlığında zayi olmasın istedim.
  • onu bunu bilmem uçaktan indiğim gibi saat kaç olursa olsun birbiçer ciğere giderim. benim için adana'nın başlangıcı birbiçer ciğer de yenen yemektir.

adana'dan ayrılırken de yeni uğura uğrar alışverişimi yaparım. canım adanam.
  • güzel şehir ama temmuz ağustos sıcak fena.

kebaplar, ciğerler enfes.
hesabın var mı? giriş yap