• sözlük yazarlarını "beleşçi zihniyet" diye aşağılayan ibişleri görmemize vesile olan dürüm.

içeriği ben üretiyorum. bu yaprak kafalıya göre içeriği bedava üretip para almazken iyi, reklamı engelleyince kötü.
  • ekşi sözlük beta'ya direniş ekibinin yılmaz neferleri için sorun teşkil etmeyen durum.
  • "ssg sözlüğü komple reklama mı dönüştürdü acaba?" diye düşündürendir.
  • sözlüğün javascript işlevlerini yerine getiren ek$i-combo.js ve ek$i-defer.js dosyalarını adblock’un engellemesiyle oluşan durum.

bu dosyaların kodlarını incelemedim ama son deployda reklamla alakalı hoş şeyler yapmamışlar demek ki. bu dosyalar yüklenemediği için ajax aktiviteleri, sayfalama, devamını okuyayım zımbırtısı gibi tüm javascript olayları bozulmuş.

çözüm ne peki?

google chrome’da f12 tuşuna basarak ya da ögeyi incele diyerek geliştirici konsolunu açtığınızda adblock plus tabına gelerek engellenmiş içeriklerin listesine ulaşın. buradan ek$i-combo.js ve ek$i-defer.js dosyalarının üzerine geldiğinizde sağ kısımda çıkan “istisna ekle” butonuna basarak bu dosyaları engellemesini iptal edebilirsiniz.

uğraşamam diyorsanız ublock origin kullanabilirsiniz.

ayrıca;

şuraya iki satır bir şey okumak için geliyoruz. açgözlülükle insanları platformdan gerek içerikle gerek yönetimle gerek reklamlarla bunaltmayı başardınız ya lanet olsun. sözlük tam bir türkiye portresi daha azı değil.

alternatif platform oluşturmak için çok zorluyorsun bizi sözlük haberin ola.

---

adblock, adblock plus, ublock origin gibi eklentiler kullanıcıların önerisiyle güncellenen çevrimiçi filtre listesine sahip.[adblock - ublock] eklentiler bu listeye göre sayfadaki ögelerin ve başka kaynaklara yapılan isteklerin kara listede olup olmadığına bakarak içeriğin engellenmesine karar veriyorlar.

bu filtre listesinden biri de easylist.

sözlükle alakalı bu filtrelere bakarken listenin güncellendiği easylist github reposunda eksisozluk.com ile alakalı bir commit buldum. 3 gün önce sözlüğün javascript dosyalarını sunan 'ekstat.com' alanadına filtre eklenmiş. ilgili repoya ekstat.com'un kaldırılması için pull request göndersem de bunun işleme alınması uzun sürebilir. 400 küsür pr var.

ekstat.com alanadına engeli kaldırmak için;

adblock plus'ta:

ayarlar > gelişmiş > özel süzgeçleriniz kısmına gelip

@@||ekstat.com/*

kuralını ekleyebilirsiniz. [örnek]

(üstteki ilk çözümde eklediğiniz istisnalar burada görünecektir. onları silebilirsiniz.)

ublock için:

ayarlar > süzgeçlerim kısmına gelip

@@||ekstat.com/*

kuralını ekleyebilirsiniz. [örnek]

edit: daha temiz çözüm yöntemi eklendi.
  • bu gün karşılaştığım hadise, boş beyaz ekran geldiği anda kaynak kodlarına bakıp aslında sitenin yüklendiğini gördüğüm anda adblock yüzünden olduğunu anladım.

ben bilgisayar mühendisiyim bu kadar başarılı olmayan olmasını da beklemediğim denemelerim var benim de. (android'de 50.000 kullanıcıyı 2 yılda zar zor gördüm) hatta bir ara saçma sapan bir reklam sağlayıcıdan reklam alarak uygulamanın içine etmişliğim bile var 4-5 ay bu şekilde kullanıldı uygulama. tabi 1 yıldızlar küfürlü yorumlar doldu taştı. bunları bekliyordum da o reklamı alırken. ama geçenlerde farkına vardım ki boşuna bu aç gözlülük. (evet ekşideki bu duruma yorumum ancak bu, aç gözlülük) daha çok para kazanmak için reklama abanırken daha az gelen kullanıcıyla sonuçlanan eylem. reklam alınmasın demiyorum kesinlikle. ben hala reklam alıyorum uygulamamda, ama reklam görüntülenmiyor diye addblock açıkken siteye erişememek aç gözlülüktür kesinlikle.

kullananlar varsa bu ayarı dizimag de yemişti. adblock kullanıyorsan sitenin özelliklerinden yararlanamazsın diye "vırzıklanıyor"lardı. sonuç ne oldu, sanki senin götü boklu sitene kaldık amk. diyen siteyi terk etti ve site şuan düzgün çalışıyor adblock uygulamasıyla. ekşi sözlük bir zamanlar ( bir 5-6 yıl önceye kadar) benim gözümde 'abi budur'du. ama şuan aldığı hal içler acısı. her gün girdiğim, yazmasam da okuduğum siteye artık nadiren girer olmuştum zaten, bu aç gözlülük hali de artık son damla oldu. bu site 'artık yapacak bir şeyim de kalmadı lan' deyince girilecek siteler arasında son sıraya yerleşti.
  • dün bu sorunu yaşayıp bilgisayarı çöpe atıp yeni bilgisayar almıştım. tüh yazık oldu emektar cancağızıma.
  • bir siteye giremeyince bilgisayara format atan dahileri ortaya çıkarmış.
  • rezilliktir.

bu sözlük, içerisinde yazan ve içerik üreten yazarlar olmasa koca bir hiç. bu hizmetten dolayı yazarlara herhangi bir para ödenmiyor, o halde siz de para kazanma hırsıyla bizleri mağdur edemezsiniz. bunun yazarların beleşçi zihniyete sahip olması ile alakası yok.
  • içeriğini kendi oluşturduğu sözlüğe para veren enayileri bize gösteren yavaşlama.

o içerik sayesinde sözlük reklam alabiliyor, para kazanıyor. sana ödeme yapması gerekirken üstüne para alıyor ve sen bunu savunuyorsun.

enayilik, sünepelik.
  • reklama tıklayacağıma linke bir kere daha tıklarım diyen cengaver yazarların kuşatmayı kıracağı savaştır.
hesabın var mı? giriş yap