şükela:  tümü | bugün
 • iptv diye kısalttım ama tivibu ya da turkcell tv+ gibi hizmetleri kast ediyorum aslında.

  biliyorsunuz ülkemizdeki internet sağlayıcıları adil kullanım kotası uyguluyor. yani 100mb hızı 50gb-100gb download sonrasında 3mb'e düşürüyor. buna gerekçe olarak da(akla yatkın olan) band genişliğinin yeterli olmaması öne sürülüyor.
  fakat "band genişliği çok dar" vs. diyen bu sağlayıcılar aynı hat üzerinden size iptv hizmeti de sunuyorlar.
  bilmeyenler için bu hizmetleri kısaca açayım; internet üzerinden televizyon yayını sağlıyor bunlar. yani youtube'a girip video izlemekle aynı mantık. youtube'dan video izlemekten 2 farkı vardır.
  1) yayınlar anlıktır(uydu yayınından 1dk falan geridir sadece)
  2) yüksek kalitelidir.
  yüksek kalite demek, şu dönem için bolca internet kullanımı demek. ve televizyon açık olsa da olmasa da, cihazınız açık olduğu sürece sürekli internetinizi kullanır bu hizmetler (kotadan götürmez)

  ücretlendirme olarak da bu hizmetler normal internet hizmetinden çok daha ucuza satılıyor. fakat çok yaygın değiller. her evde olduğunu vs. söyleyemeyiz.

  yukarıda yazdıklarımın toparlayıp özet geçersem;
  sürekli yüksek boyutlarda internet 'harcayan' bir hizmeti epey uygun paralara satarken, neden normal internet kullanımı için kota uygulanıyor ve fiyatlar yüksek tutuluyor?
  madem ki iptv yayınları için harcayabilecek internet kapasitemiz mevcut, neden 3mb gibi komik hızlara düşürülüyor hızımız?

  ekleme: i melih gayet güzel açıklamış (bkz: #64311958) aklıma yattı. ben, kanalların yayınlarına yine internet üzerinden ulaşıldığını zannediyordum.
 • iptv gibi hizmetlerde yüksek bant genişliği kullanırız, doğru ama kullanılan bu data internaldır. yayın kaynaktan servis sağlayıcının(ttnet vs) verimerkezine gönderilir, siz de yayını kaynaktan değil kendi servis sağlayıcınızın merkezinden alırsınız. youtube gibi harici kanallarda ise yurtdışı çıkışları kullanırsınız, ki asıl maliyeti oluşturan da budur.

  adil kullanım kotası uygulamasının asıl amacı her hanenin kendine bir abonelik almasını sağlamak ve ortaklaşa internet kullanımının önüne geçmektir. bu hem daha fazla abone oluşturarak kaynak yaratır, hem de insanları daha yüksek bir isabet oranıyla fişlemeye olanak sağlar.