şükela:  tümü | bugün
 • flash professional cc'nin yeni adı.

  adobe'nin adobe max 2015'de açıkladığı yeniliklerin içinde flash professional'ın adının değişmesi de var. html5 canvas ve webgl desteği bulunacakmış. burada hazırladığınız animasyonu isterseniz swf, isterseniz webgl isterseniz html5 formatında çıktı alabileceksiniz. ayrıca yeni pek çok özellik eklemişler. 2016'nın başlarında da kullanıma açacaklarmış.

  detaylı bilgi için:

  http://blogs.adobe.com/…tes-to-creative-cloud-2015/
  http://blogs.adobe.com/…era-for-flash-professional/

  ekleme: adobe edge animate cc'nin geliştirilmesi de kasım itibariyle durdurulmuş. yani flash professional ile edge animate'in birleştirilmesi gibi birşey ortaya çıkacak sanırım.
  http://www.adobe.com/tr/products/edge-animate.html
 • la bu flash size ne etti. yıllardır en sağlam işlerimi çıkardığım programın macromediadan beri başına gelmedik kalmadı. adının değişmesini anlıyorum. steve jobs iphonela nasıl geçirdiyse artık hala bizzat üniversitelerde multimedya bölümünde okuyan öğrenciler ya da yerli yabancı fark etmez programlamacılara bile flash dediğimde doğru düzgün bi bok bilmeden -öldü yeaa diyolarsa adobenin ismini değiştirmesi gayet anlamlı olmuş. en azından bu önyargı fetişleri şimdi haa bu program mı hmm falan diyebilir. ölen flash playerdı flash değil. bi anlayamadınız. sanki ortalıkta etkileşimli içerik oluşturabilecek daha iyi bi alternatif var. yana yakıla yıllardır flash bilen adam arıyorum. bilenlerse öldü öldü diye ağlayarak başka programlama dillerine yöneliyo. heee öldü öldü.
 • tanım: önceki adı flash professional olan, animasyon ve flash içerik programıdır.

  aslına bakarsanız, youtube’un ilk dönemlerinde bu hızla büyümesinin en büyük müsebbiplerinden birisidir flash animasyonları. ilk adımlarında topluluk animatörleri amatörce, kısa kısa ve eğlenceli animasyonlar üretmeye başladılar. bunlar da aynı flash oyunlar gibi büyük bir hayran kitlesine ulaştı ve hem youtube’un hem animasyon komünitesinin büyümesini sağladı. daha sonra animatörler de kendini geliştirmeye ve programın sınırlarını zorlamaya başladılar. hâlâ da topluma en kolay ulaşan animasyonların kaynağıdır animate cc.

  konu üzerine josiah brooks’tan (bkz: draw with jazza) güzel bir mini belgesel serisi.

  takip edilesi animatörler:
  draw with jazza
  resh
  hyun ve dojo’su
  jaiden animations
  theodd1sout
  theamaazing
  domics
  jomm
  terkoiz
  endostv

  buraya da birkaç adet güzel komünite animasyonu bırakayım:
  beard ninja 2 - endo
  doors collab
  one vs many - prelude - hyun
  imaginate - resh
  umbrella - recollections [part 2] - resh
 • flash bitti muhabbetine kurban edilmeye çalışılan uygulama. bunun kolaylıkla ve hızlıca üstesinden geleceği uygulama taleplerini popülizme ayak uydurmak adına başka platformlarda zorlanarak üretmeye çalışan yazılımcılar mevcut. allah akıl fikir versin.