şükela:  tümü | bugün
 • turkiye gıda ihracatının basına bela olan mikotoksin turu. aspergillus flavus adlı kufun urunde toksin olusturması ile ortaya cıkar. tayin onlemesi ve tespiti oldukca zor olup, bu toksinle kontamine olmus urunlerı (pirinc, mısır, ve kjabuklu yemisler) diyetlerinde youn olarak tuketen uzak dogu ulkelerinde karaciger kanserinin bir numaralı sebebidir.
  aflatoksinle kontamine yem kullanılması sonucu toksin once hayvana ordan da sut vasitası ile insana kadar ulasabilir.
 • devlet bakanliginin onayi ile findik unu,findik puresi ve findik ezmesi ihracatinda da aflatoksin analizi zorunlulugu getirilmis.codex alimentarius komisyonu tarfindan aflatoksin limitleri belirleninceye kadar,avrupa birligince kabul edilen limitler kullanilacak eger oran limitlerin uzerinde ise,ab'ye ihracina izin verilmeyecek.

  her zamanki gibi kaybetmeye mecbur edilen turkiye...
  oyun onlarin kurallari ile oynaniyor,biz sadece ortada,gozleri kapali eli kolu bagli bir sican gibi ordan oraya savruluyoruz.aslinda biz fare degiliz,tavsanliga terfi ettik desek de kimseyi inandiramiyoruz.
 • aflatoksin b1, dna sentezi sırasında guanin ile birleşerek guanin'in yapısını bozar ve replikasyon sırasında mutasyonlara sebebiyet vererek kanserojen etki gösterir.
  fareler aflatoksin inhibitörü glutatyon adlı peptidi büyük miktarlarda üretebildikleri için aflatoksinlerin sitotoksik etkisine olmasa da kanserojen etkisine büyük ölçüde bağışıktır. insanlarda ise glutatyon üretimi eser düzeydedir. son çalışmalar, yüksek miktarda glutatyon içeren brokkoli'nin aflatoksin kaynaklı kanserojenezle savaşta büyük bir avantaj sağlayacağını göstermektedir.
 • yuksek sıcaklıktan etkilenmez
  eter ve kloroformda cozunebilir
  amonyak ile inhibe edilebilir
 • kurutulmuş gıdalar da (çay, kırmızı biber) kuralına uygun üretilmediğinde bu zehirden barındırır, risklidir. vesselam, pazardaki her sebze kurusunu, bulduğunuz her kaçak çayı ucuz canım, ot çöp işte, bitkisel, n'olacak diye alıp tüketmeyiniz (#6472237).
 • ülkemizde görülen karaciğer kanserlerinin* büyük bir kısmının nedeni olan..
  (bkz: hepatoselluler karsinom)
 • kuru kayısıda had safhada bulunabilen madde. monokromatik yeşil ışıkla bakıldığında kendini floresan parlama ile belli eder.
 • hayvancılık endüstrisinde çaresi için; (bkz: klinoptilolit).
 • üniversite de bi dersten kalmama neden olan bir toksin baş belası ...
 • a. flavus, a. parasiticus gibi aspergillus türlerinin ürettiği mikotosinler. aflotoksinler akut ve kronik toksitite ve kanserojen etklileri yönünden önemlidirler. dna ve rna mekanizmasını karıştırarak gelişmeyi durdurur, karaciğer ve böbrek başta olmak üzere çeşitli organlarda kansere yol açarlar. yer fıstığı ve ürünleri, fındık, badem, ceviz, soya, kırmızı biber, süt, yulaf ve baklagillerde buunabilir. ve gıdalar içinde çok stabildirler.