• bölgede bulunan kürt güçler, çok hızlı ve şok saldırılarla (ana muhaliflere yani öso karşı) yönetim alanını doğuya (carablus) doğru genişletiyor. türkiye fırat'ın batısına kürt güçlerinin geçmesini kırmızı çizgi olarak koymuştu ama, bu kez kürtler batıdan doğuya ilerliyor.

basın yazıyor mu? 1 ay sonra tüm bölge kürtlerin eline geçince yazar...
  • şimdi burada nasıl bir yönetim var? mahkeme var mı, yasa var mı, varsa kim yapmış, hangi yasa, kim uyguluyor, idareci kim bilen var mı? mesela resmi evlilik var mı, evliliklerde yaş sınırlaması var mı, çocuk gelin var mı, birden çok kadınla evlenmek serbest mi? okul var mı, varsa müfredatı ne, ne okutuluyor?

aylarca bir kahramanlık hikayesiyle tozu dumana kattılar. şimdi buralarda barış ve huzur sağlandı ya, biz şimdi nasıl bir barış, nasıl bir huzur, nasıl bir medeniyet tesis ettik burada? türkiye burada ve fırat kalkanı bölgesinde nasıl bir destek sağlıyor, kime maaş veriyor, ne kadar veriyor? türkiye'den öğretmen mi gidiyor, vali mi gidiyor, mühendis mi gidiyor, gidiyorlarsa kaç tane gitti? okul mu yapıyorlar, hastane mi yapıyorlar, sağlık hizmetlerini kim sağlıyor? buradaki insanlar ne yiyorlar, ne içiyorlar, ne iş yapıyorlar?

niye bunların hakkında hiçbir haber yok, neden kimse bunları merak etmiyor?
  • ilhak edilmesinin stratejik olarak gerekli olduğu kürt yoğunluklu bölge.
  • bir zamanlar kanton olarak söz ediliyordu tsk el attı şimdi ise bir karton.
  • çok yakın bir akrabamı kaybettim bu operasyon sırasında. uzman çavuştu. hani şehit haberleri sonrasında matematiksel rakam olarak ifade edilen, hani üç beş mehmet diye anılan, belli bir rakama ulaşmazsa sözlükteki yorumlar ikinci sayfaya bile geçmeyen gencecik çocuklar var ya. onlardan biriydi işte.

cenazede annesi, babası, kardeşi, annem. hepsi benim omzunda ağladı.

sabah işe gitmek için kalktığımda telefon çaldı 7 falandı arayan babamdı. direk anlıyorsun bu saatte telefon çalınca birine bir şey olduğunu. düşün ben bu saatte telefonla öğrendim. onun ailesi sabah 5 te evine gelen komutandan öğrendi.

sabah 5 te kapı çalınca hayırdır inşallah diye kalkarsın ya. delikten bakarsın kim o diye. oğlun asker ve o küçük delikten baktığında rütbeli bir asker üniforması, belki sadece kepi, belki sadece omzundaki rütbesi, belki sadece üniformanın rengi görünür o küçük delikten.

kaç saniye sürer sizce o delikten komutanı görünce 26 yaşındaki oğlunu bir daha göremeyeceğini anlamanız? kaç saniye ya? 3 mü? 1 mi? 5 mi? 30 mu?

bir an için o delikten sizin baktığınızı düşünün. bir an kaç saniye? 2 saniyeliğine annesi olun. 2 saniyeliğine babası olun.

bakın ben sabah 7 de telefonum çaldığında ekranda servis şöförü ya da iş arkadaşım değil de babamın ismini gördüğümde anında anladım birine bişey olduğunu. sabah 5 te kapı deliğinden komutan gördüğünüzü düşünün.

işte benim canım kardeşim gibi kaç tane can gitti afrinde. bir asker ile birlikte kaç tane seveni ölüyor o kapı deliğinden bakarken biliyor musunuz? o iki saniyede ölüyor hepsi.

sonra düşünüyorsun bir aile kaç afrin eder? burada gururla o savaşları anmanız için kaç ailenin kapı deliğine gömülmesi lazım?

yerin dibine batsın bütün siyasetiniz. gururunuz. hiçbir gurur ya da minnet ya da sevgi, o kapının deliğine gömülen bir aile etmiyor. bakın bu topraklarda kaç aile gömüldü aynı yere. kaç aile gömülecek daha.

neyimiz varsa alın da doyun artık ne olur.
  • 18 mart 2018 itibariyle pkk ve pyd çetelerinin işgalinden kurtarılmış şehir.

afrin tsk'ya vietnam olacak diye zırlayan kekolayzirlar , afrin size kerkük oldu amk.
  • artık her örgüt üyesinin kendi kendine "tu dikarî bijî" demesi gereken şehircik. kardeşim, dostum bak "alınmaz" denen afrin alındı..."yenilmez" denen ypg yenildi.

kendine acımıyorsan ailene acı, evine dön. ölmek zorunda değilsin, ölmek zorunda değilsin.

biçin malê, vegerin malbata.

allah hem mehmetçiğimizin hemde zorla silah altına alınan, kandırılan bütün masumların yardımcısı olsun. inşallah yanlış bir iş yapmadan türk ordusuna teslim olurlar.
  • bence topraklarımıza katılması gereken yer. böylece daha önce olmayan fosfat kaynağına sahip oluruz. fosfat kısaca suni gübre yapımındaki kritik maddedir. ayrıca akdeniz'e yakın bu kadar dağlık bir yer kalıcı bizde olduğunda hatay tamamen güvende olur.
  • türk ordusunun abd'nin desteklediği ypg'yi gömdüğü yer.

türk ordusu burada direkt abd'nin verdiği silahlarla, sağladığı istihbarat ile savaşmıştır. verdiğimiz şehitlerin kanı abd'li köpeklerin elindedir.

kim ki abd'ye hizmet ediyorsa, kim ki abd'nin safında yer alıyorsa, kim ki abd türkiye'nin sonunu getirmek isterken abd'ye yardım ediyorsa, kim ki şehitlerimiz kanında eli olan abd ile ortak iş yapıyorsa boynuna geçirilecek ip ile ayakları yerden kesilecektir.

türkiye cumhuriyeti yaşayacaktır, türkiye cumhuriyeti'nin sonunu getirmek isteyenler ve bu doğrultuda acımasızca, kinle, nefretle adım atanlar hesap vermeye çok yakınlar. fethullahın piçleri nasıl hesap verdiyse, içeride bulunup hala abd'ye hizmet edenler, yardım edenler de hesap verecek.

abd'ye karşı savaşan, abd'yi afrin'e gömen, içerideki abd köpeklerine rağmen bunu yapan mehmetçik'e bin selam olsun! bugün olanlarla birlikte daha iyi anladık ne şartlarda savaşılmış, ne şartlarda bir mücadele verilmiş içeride dışarıda.

şehitlerimizin gözü arkada kalmasın. önce bu coğrafyadan abd'yi sileceğiz, sonra abd'ye hizmet edenleri türk mahkemelerinde yargılayacağız.
  • bu şehrin ingilizce vikipedya sayfasına girince "şehirdeki üniversite tedebiyat, tıp, mühendislik, müzik, tiyatro ve kürt dili alanlarında eğitim veriyordu, türkler ele geçirince üniversite kapatıldı," "afrin'in en önemli gelir kaynağı zeytindir, ama türk işgalinden sonra zeytinleri çalıp türkiye'ye götürüyorlar" şeklinde bilgiler mevcut.

türkiye işte bu yüzden sahada kazandığını kağıt üstünde ya da propaganda savaşlarında kaybediyor. bakan düzeyinde seçilmiş ve hakkı yenmiş bir belediye başkanıyla uğraşacaklarına ya da özel ofislerde trol istihdam edeceklerine uluslararası anlamda ilk girilen bilgi kaynağıyla ilgilenip türkiye'nin tezlerini yazacak ve dezenformasyona engel olacak bir ekip kursalardı daha iyi olurdu. asker yapacağını yaptı.

vikipedya türkiye'de yasak, dünyanın geri kalanı giriyor. yalan yanlış, doğru fark etmez, yüzeysel de olsa ilk bilgi genelde oradan alınıyor. amerika'da, avustralya'da bu konu hakkında ödev hazırlayacak bir ortaöğretim öğrencisinin görüşü en az bir şehri kaybetmek kadar önemli. ülkenin imajından daha önemli bir şey yok.
hesabın var mı? giriş yap