• (ara: * dostu)
  • tıpkı aile gibi,seçemediğiniz, gökten zembille inen ve ailenizin mütemmim cüzü olarak hayatınıza giren dost.
  • çocukluğunuzu bilen , doğum,hastalık,ölüm gibi bilumum yaşantılarında ailenin yanında olan kişidir.
  • insanın aklına diş dostu* gibi şeyler getirir. bu kalıbı türkçe'ye ben sokmuş olsam anlamını "aile kurumuna faydalı, aile kurmaya yardımcı" falan yapardım.
  • pedagogların 'siz yine de dikkat edin' diye yaklaştığıdır.
  • dikkatle yaklaşılması gereken kişilerin taşıdığı sıfat. hiç haberiniz bile yokken karınızı kızınızı sikebilirler bak benden söylemesi.
  • kendilerine hitap etmek için isimlerinden sonra bir kelime seçmek zor oluyor. amca, abi, teyze, abla gibi akrabasal kelimeler çok garip duruyor; bir kere gerçekten akrabanız değiller. ayrıca amca, teyze ve o seviyedekiler fazla yaşlı tonlara sahipler; abi ve abla da (akrabalığın dışında kullanılan sözcükler olsa da) fazla genç kaçıyor. sırf ismiyle hitap etmek de fazla saygısız gibi oluyor. belki bey, hanım falan denebilir; o da gereksiz derecede bir ciddiyet. çok dertli bir durum valla.
  • ailedeki gençlerin angarya gözüyle baktığı, uzak durmaya özen gösterdiği dostlardır.

bir tanesi bugün annemle telefonda hasb-ı hal ederken internetlerinin çalışmadığından dem vurmuş, bizimki de durur mu; "rollerblade geliyo hemen size, sorunu çözüyo" gibi bir vaad atmış ortaya. zaten doğduğu büyüdüğü eve kırk yılda bir gelen bünye söve saya taa 4 dakikalık mesafedeki aile dostunun evine yollandı tabi. anne bu lan, kıramıyosun ki! bu teknolojik vaziyetler öyle çok da anladığım şeyler değil halbuki ama, gençsin hala onların gözünde, halledersin sen.

ulan çözemiyorum bir türlü sorunu, üstelik hem bilgisayarı hem de modemi yeniden başlatmak gibi ölümcül kozları dahi oynadım. neyse sonunda anlaşıldı ki kablolardan biri yanlış yere takılmış, 45 dakika gibi bir sürede google'a girmeyi başardım; kahramandım. ama bilmezler ki o kahraman o evde kaldığı süre boyunca "ne sikime uğraşıyorum bu işle bu güzel cumartesi sabahında" benzeri iç ses isyanlarından bir saniye olsun geri kalmadı.

oradan ayrılıp evime doğru yola koyulduğumda durup dururken yüksek sesle "ben senin gibi adamın ta amına koyayım!" dedim kendi kendime: az önce evinden çıktığın adamla kadın tam 6 sene evvel, koca yılın sadece 10 gününde yapabildikleri tatillerinin üçüncü gününde ergen çocuklarıyla birlikte 900 kilometre yolu sadece sana "dik tut başını aslanım" diyebilmek için tepip geldiler babanın tabutunun başına.

ben senin gibi adamın ta amına koyayım.
hesabın var mı? giriş yap