• kötü ama aslında iyi adamı, yani ramrowan'ı oynayan aktörün ismi thanayong wongtrakul. taylandlı falan galiba.
  • yönetmenlik kariyerinin daha ikinci filminde beni benden alan jeong-beom lee'ye saygı duyduğum film olmuştur. o nasıl dövüş sahnesidir, o nasıl dramdır birader.

(bkz: hasiktir diyorum)
  • leon'dan daha fazla can yakabilecek güçte bir film. ama izlerken oyuncuları sürekli karşılaştırma ahan bu bu olmuş düşüncesi kafamdan geçmedi değil.
    --- spoiler ---

kötü adamın aslında kötü adam olmadığını düşünüyosun da bana daha karşılaştıkları ilk sahnede bile onun da farklı bir hikayesi varmış gibi geldi.
    +kurşun atılırken gözünü kaçırmadı
    e ne olmuş bizim ağzımızdan sorulmamış bir soruydu. ancak cevap alamadık hep beraber.
    bilemiyorum gizem mi yaratıldı ne.
    ama filmin sonuna kadar bu adamın hikayesine girilmedi. belki girilecekti ama girilmedi.

--- spoiler ---
    ama genel itibariyle sıkmayan, zamanımın boşa geçmediğini düşündüğüm bir film oldu.
  • final aksiyonunun biraz abartı olması (tek başına yirmi adam öldürdü lan) tek eksi noktası bence. onun dışında gayet keyifli, güzel, dozu yerinde bi filmdi.

o pencereden atlamada kameranın adamı takip sahnesine bittim (büyük olasılıkla bi efekt var işin içinde ama olsun). bu filmden kâr kalacak sahne odur herhalde kafamdaki diskografi antolojisine (bu ne biçim tamlama lan :p).
  • aksiyon ve duygusallık oranı muhteşem şekilde tutturulmuş, harika film.

--- spoiler ---

başlangıçtaki yalnız takılan adam ve küçük kız muhabbeti, çiçek sulama falan ister istemez izleyicinin aklına leon'u getiriyor ancak film kesinlikle leon'un gölgesinde ilerlemiyor aksine sürükleyici bir anlatımla içine çekiyor insanı.
    dövüş sahneleri çok güzel çekilmiş. özellikle son bölümdeki bıçak dövüşü soluksuz izleniyor.
    açıkçası filmin sonunda polis abinin bizim elemanı ve kızı bir yerde serbest bırakacağını düşündüm ancak bol dram yüklü sarılma sahnesi de güzel bir final olmuş.

--- spoiler ---
  • klişeler güzel işlendiğinde, gene güzel izlenebilir şeyler ortaya çıkacağını gösteren filmlerden.
  • filmin görüntü yönetmenliği ise ayrı bir taktir konusu gerek renklerin kullanımı (film genelde karanlık) gerekse camdan aktörle birlikte atlama sahnesinde ki orjinalliği ile gerçekten kendini izlettiriyor. filmde özellikle taxi driver’dan da esinlenilmiş bir sahne (ayna ve saç kazıma sahnesi) görmek beni tebessüm ettirmedi değil. dikkatli izleyiciler eminim ki çok daha fazla sahne yakalayacaklardır. son olarak şunu söylemek isterim ki bu kadar çok hollywood esintisi taşıyan fakat kendi özünü kaybetmeyen bir film görmek gerçek sinema severler için bana göre bir kase nutella yemekle eşdeğer bir mutluluk sağlıyor. eğer siz de artık klişe formüllerin uygulandığı filmlerden sıkılmışsanız ve değişiklik arıyorsanız bu film sizin filminizdir....

http://izleveyorumla.blogspot.com/…kla-yeniden.html
  • indirdiğim versiyon ingilizce dublajlı olduğundan (yada belkiingilizce dilde çekilmiştir bilemiycem) altyazılarda bir çok hataya rastladım(divxplanetteki çeviri.)filme dönersek gerçekten iyiydi ama ilk yarısı fazla sıkıyor.leon'la benzerlikler var ama kesinlikle birebir kopyası veya ucundan kıyısındandeğiştirlmişi değil sadece ana hatlar biraz anımsatıyor.

--- spoiler ---

kızın gözlerini çıkarmıycaklarını biliyordum ama filmin sonunda kızı ağır ağır yürürken gösterince lan yoksa? demedim değil.kızın gözlerini çıkartmaya müsade etmeyen eleman bana hard boiled'da patronu hastaları vur diyince vurmayan tek gözlü dallamayı hatırlattı.

--- spoiler ---

camdan atlama felan o sahneler iyi herkes söylemiş zaten birde dövüş sahneleri çok iyi ama bazı yerler gerçekten çok hızlı.son olarak bana bu filmi öneren crembears'a teşekkürler.
  • sadece başroldeki küçük kız ve adamın gözlerinde okunan acı için bile izlenilmesi gereken bir film. sonu da çok güzel bitti. güney kore sineması her geçen gün gözümde değerini katlıyor.

--- spoiler ---

bana bir kere daha sarılır mısın?

--- spoiler ---
  • korece bayım anlamına gelen kelime. genelde orta yaşlı erkeklere hitaben kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap