• kaos gl'ye verdikleri röportajla güldürmüş çelişkili topluluk.

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=17218

“alanda ufak tefek olsa da olumsuz şeyler yaşamadık değil ama genel anlamda insanların merakını cezbetti bayrağımız. 'ne bayrağıdır? bu renkler neyi simgeliyor?' gibi sorular soruldu. bizler de gökkuşağı bayrağı olduğunu söyledik. tatmin edici olmayanlara lgbti bayrağı olduğunu söyledik. alanda duyduğumuz en kötü ve kaba tabir ise 'bunlar sanırım gey', 'gey bayrakları mı?' şeklinde oldu. ne incitici bir sözle, ne kitaplara sığmayacak bir küfürle, ne de farklı bir tutum ve davranışla karşılaştık. güven konusunda ise, bizler bazı şeyleri göze alarak gittik aslında ama insanların tutumunu daha önce katıldığımız yht açılışında açtığımız bayrak ile gözlemledik. güvensizlik gibi bir durum söz konusu değildi!”

kardeş sen çok yanlış gelmişsin. haydi diyelim cidden de o alanda herhangi bir tâciz ya da şiddetle karşılaşmadın; e zâten "bunlar sanırım gey." nedir yahu? yamanmaya çalıştığın, bir arada olup onlardan biri olduğun mesajını verdiğin kişilerden göreceğin en "kibar" tepki bu. ki akp'nin ortalama kitlesinin "bu nedir?" diye soracak meraka bile sâhip olmadığı mâlûmunuz, iki-üç meraklı kişi de verebileceği en uygarca tepkiyi vermiş. o uygarca tepkinin düzeyi de ortada. ne denir daha? korkunun kaynağı bilmemek, cehâlettir zâten.

"cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekledikleri recep tayyip erdoğan’dan homofobi ve transfobiyle mücadele konusundaki taleplerini sorduğumda ise ketum bir tutumla karşılaşıyorum. enes, erdoğan’dan ziyade islamiyet’in lgbti’lerin hayatları üzerindeki etkilerinden bahsediyor:

'öncelikle islam’da ve tasavvufta ‘yaradılanı yaradandan ötürü sevmek’ diye bir tabir vardır. bu tip sorunları sadece eşcinseller yaşamıyor. yıllarca tesettürlü bayanlarımız, hocalarımız, dindar abilerimiz ya da ablalarımız da yaşadı. ama şunu söylemek istiyorum. bizler türk toplumunda sol veya sağ grupta tüm etnik kökenlerde insanların ağzında bir lokma gibiyiz. bizi çiğneyip yuttuklarında ve midelerine indirdiklerinde mide asitleri ile eriyeceğiz. ve insanlar bizlere alışacaklar.' "

adam sana rte'nin tutumunu sormuş, sen bir güzel kıvırıp islâm şöyle güzeldir, tesettürlü bacılarımız diye hem çalmış hem söylemişsin. bu akp'lilere öğretiliyor bu, artık hiç kuşkum yok. "sıkıştığın anda mağduru oyna, gerekiyorsa ağla." ama keşke kendini kendi elinle tuzağa düşürmeseydin. senin o yaradılanı yaradandan ötürü seven tayyip'in daha geçen gün "alevi, sünnî, zaza" ayrımı yapmadı mı? daha önce de kılıçdaroğlu için "biliyorsunuz alevî." diye beyinsiz topluluğuna adamı yuhalatmadı mı? gezi'de "polise talimatı ben verdim." diyen japon imparatoru muydu? metin lokumcu için "ama öldü efendim." diyen gazeteciye tüm soğukkanlılığıyla "ben bilmem." diyen, ağzından "bunlar çapulcuuu, bunlar teröriiiist, bunlar eşkiyaaa" sözlerini hiç düşürmeyen, daha soma'da "israil dölü!" diyerekten adam döven, berkin'in annesini yuhalatan, çiftçiye "ananı da al git." diyen... ve nicelerine imzâ atan nefret ve kin dolu tayyip'iniz neden uyamıyor acep bu yaradandan ötürü ilkesine bir deyiver bakayım.

“ben insanlardan hoşgörü bekliyorum. nitekim sağ görüşte büyük bir problem ve düşmanlık olduğunu sezmiyorum çünkü 4 yıldır konya’da hiçbir şekilde kötü bir duruma rastlamadım. ama sol görüşten ve bazı lgbti grup veya kurumlarında aşırı fobik tepkiler alındığı gerçeğini de unutmayalım. sadece sağcılarda homofobikler var demek öküz altında buzağı aramaya benziyor.”

bu eğer gerçekten böyle ise konya ve bu arkadaşımız adına çok sevindim. ama öte yandan, hem muhafazakâr hem de lgbtt savunucusu olmak kadar kör parmağım kör gözüne bir oksimoron da olamaz. bu adamlar senden tiksiniyor, senden nefret ediyor. ülkenin çoğunluğunu oluşturan insanlar bunlar ve ülkedeki lgbt haklarının hâli ortada.

islâm ile ilgili yorumlarına ise değinmeyeceğim, çünkü bunlar bambaşka bir tartışma konusu. hem müslüman hem de kendiyle barışık bir lgbt birey olmanın da koca bir oksimoron olduğunu düşünmekle birlikte kimsenin kişisel görüşlerine saygısızlık etmek de istemem.

“sanki diğer partilerde lgbti’lerin eşitliği ve özgürlüğü var! bakın siz hangi eşcinselin bir chp mitinginde gökkuşağı bayrağını taşıdığını gördünüz? hani sözde chp’li eşcinsel adayı koyan ya da eşcinsellere yönelik soru önergesi veren o chp’li zatların hangisi mitinglerinde o bayrağın dalgalanmasını olumlu karşılar acaba? ya da chp’li eşcinsellerden hangi biri cesurca o bayrağı miting alanına kadar taşır ve getirir? bunların ayırt edilmesi lazım. biz bu mücadeleyi sözde değil özde veriyoruz, biz bu davayı yürütüyoruz... yakmadan yıkmadan demokratik haklarımızla biz sürdürüyoruz.”

adam bence akp başkanlığına oynuyor. ya da dediğim üzere tüm akp'lilere aynı şey öğretilmiş, robot gibi düğmelerine basıldı mı başlıyorlar saymaya. birincisi, bir partinin iyiliği ya da kötülüğü diğer partilerin bu konudaki iyiliği ya da kötülüğü ile ölçülemez. şu holigan gibi parti tutma beyinsizliğinden bir kurtuluverin artık be. bu apaçık bir suçluluk psikolojisidir, "ama önce o başlattı." diye mızıklanmaktan öte bir zekâ belirtisi göstermez. ikincisi de, o beğenmediğin chp, bdp ile birlikte lgbt'lerin haklarının tanınması için mecliste komisyon önerisi vermiş, senin akp'n mhp ile birlikte buna hayır demiştir. şafak pavey'in bu alandaki çalışmalarını, yine chp ve bdp'nin seçimlerde çıkardıkları lgbt adayları da anımsatayım sana. daha doğrusu öğreteyim.

peki akp ne yaptı, ne dedi?

(bkz: selma aliye kavaf)
    (bkz: eşcinseller de özgürlük istiyor verecek miyiz)
    http://haberand.com/…gbt-ne-kardesim--h-317083.html
    http://www.sendika.org/…sal-bozulmusluk-bati-oyunu/

kısacası, akp'ye lgbt'lerin de varlığını, kimliğini, haklarını öğretebileceklerse cidden, bu ülkenin leş kokulu muhafazakâlığına, yobazlığına gökkuşağı rengini sevdirebileceklerse desteğim sonuna dek onlarla. ama bu söylemler ve bu tavırlar lgbt hareketini temsil etmekten çok uzakta ne yazık ki.
  • bir açıklama yapmışlar.

diyorlar ki, günah olan zinadır ve ekliyorlar: "kutsal kitabımızda zinanın haram kılındığını biliyoruz. zina; kadına da haramdır, erkeğe de haramdır. zina ne demektir önce onu bilmemiz gerek. zina: nikah dışında yapılan cinsel ilişkidir. o yüzden erkek kadın ya da eşcinsel, kim olursa olsun, nikah dışında yapılan cinsel ilişki haramdır. biz bunu biliyoruz. fakat bir erkeğin diğer bir erkeğe olan sevgisi ya da aşkı günah mıdır sorusu dinen tartışılır."

aslında buradan müthiş bir politik söylem çıkar. denilebilir ki "yani eşcinselleri günaha sürükleyen sizlersiniz ve sizin yasalarınız. eşcinsel evlilik yasallaşsın ve siz de bu günaha ortak olmaktan kurtulun." mütedeyyin kesim için baya bir ters köşe olur bu aslına bakarsanız.

ben dahil bir çok eşcinsel için komik ve ciddiye alınmayacak bir "şirin" gözükme çabaları var tüm yaklaşımlarında. aslında bu tam bir etnografik alegori örneği olabilir. mücadeleyi başarılı kılabilmek adına içinde mücadele yürütülecek toplumla oynanan bir piyes gibi. antropolojik bir toplum mühendisliği girişimi gibi. önce benze ve uyum sağla, sonra da fethet. tabi muhtemelen böyle bir amaçları yok ve bu tamamen safiyane girişilmiş sığ bir kendini kabul ettirme, af dileme ve yalvarma biçiminden fazlası değil. yine de bana bunları düşündürttü.
  • bayraklar ters. lgbt olan bu hatayı ypmayacağına göre... muhtemelen ellerine tutuşturulan bayrakların neyi temsil ettiğini, ne olduğunu bilmiyor o vatandaşlar. özellikle de yüzleri görünmeyen şekilde çekmişler fotoğraflarını. arada kahveden mahmut abiyi tanıyanlar mahmut abiyi seçebilirler. mahmut abiye "abi sen eşcinsel olmuşun bayrak taşıyanından" deseniz deşer sizi, orası ayrı...
    reklam mı yoksa gözden düşürme çabası mı? kimin eseri, kimin marifeti gerçekten merak ediyorum.
  • troll oldukları dışındaki hiçbir açıklama bana "mantıklı" gelmeyecek grup.
  • susma haykır, ağzın boşsa.
    üçlü yıkanırız şofben ihlassa

özlenen güruh.
  • kürd lgbt gibi azınlık toplulukların lgbt oluşumları olur anlarsın,misal chp laik,merkez sol partidir,chp lgbt topluluğu olur anlarsın,tkp'li lgbt toplulukları olur anlarsın da ülkücü lgbt ya da ak lgbt ne lan.

muhafazakarlar,islamcılar,sağcılar lgbt bireylerden öldüresiye nefret ediyorken bunlara yanaşma isteği neden?yeni anayasa çalışmalarında lgbt bireyleri ilgilendiren ilk bdp'nin önerdiği,chp'nin de destek verdiği evlilik eşitliğini kim reddetti,akp ve mhp.daha hangi yüzle ak lgbt diye ortaya çıkıyorsunuz?ak lgbt olunca bizim sorunlarımızla da ilgilenirler diye mi düşünülüyor,daha adamlardan biri kadının kamuda dinen yeri yok diyor,ne lgbt'si...
  • ülkücü satanist'ten sonra görebileceğiniz en değişik grup. acayip sevimli.
  • akp için uzun vadede iki ucu boklu değnek olacak olan oluşum.

tayyip bu grup için uzunca bir vakit sessiz kalmak zorunda. zira ağzını açtığı anda ya çekirdek takipçilerinden bir kısmını ya aklgtbi'yi kaybedecek.

yani ağzını açsa ne diyecek ki?
    (bkz: benim lezbiyen bacıma pipilerini değidirdiler)

edit: tayyip ağzını açtı ve dedi ki biz eşcinsel aday göstermiyoruz

yani yukarıda yazdığım şeyi okudum, şimdi olanlara bakıyorum... akp için değil, bizim için ucu boklu değnekmiş meğersem. her şey olabilirsin bu hayatta. yani her şey. ama bu kadar salak olamazsın. hakikaten inanmak istemiyorum. biri beni çimdiklesin, bu bir kabus desin bu ne arkadaş yaaa
hesabın var mı? giriş yap