şükela:  tümü | bugün
 • yeni doğan çocuklar için kesilen kurban
 • akîka şeklinde yazılır. (şapkalı ı) arapça bir kelimedir. birçok anlamı vardır.

  - doğumda, bebeklerde ya da hayvan yavrularındaki saç.
  - çocukların doğumunun 7. günü ya da saçının ilk kırkılışı.
  - o gün kesilen kurban
  - sünnette kesilen deri parçası
  - şimşek
  - kılıç
  - göğe atılan ok.
 • yeni doğan çocuğun başındaki saça arapça’da akîka denir. istılahta ise, yeni doğan çocuk için kesilen şükür kurbanına verilen isimdir. akîka kurbanı kesildiği gün çocuğun saçı da tıraş edildiğinden bu isim verilmiştir.

  malikî, hanbelî ve şafiîlere göre akîka kurbanı kesmek sünnettir. hanefîlere göre ise mubah, bir rivâyete göre de menduptur. akîka kurbanının, çocuğun doğumunun yedinci günü kesilmesi, aynı gün saçlarının tıraş edilerek çocuğa isim konması ve kesilen saçın ağırlığınca altın veya gümüş sadaka olarak dağıtılması müstehaptır.

  akîka kurbanı, koyundan olabileceği gibi, sığır ve deveden de olabilir. kurban edilecek hayvanda bulunması gereken şartlar, etinin kimlere verilebileceği ve kimler tarafından yenilebileceği, kurban bayramında kesilen kurban gibidir.
  kaynak: dini kavramlar sözlüğü.
 • doğadaki herhangi bir hayvan türünden birileri çocuk doğurdu diye bir başka hayvan türünden canlıları katletmek suretiyle doğumu kutsama hadisesi. sanki çok matah bir şey yapmış da.*

  gerekçesi şu hadislere dayandırılır ve açık hak ihlali içerir:
  ---
  resul-i ekrem (asm} bize erkek çocuklar için iki, kız çocukları için bir koyun (akîka) olarak kurban etmemizi emretti." (ibn mâce hadis no: 3163, zebâih, no: 1515).

  "oğlan çocuğu için birbirine denk iki kurban, kız çocuğu için bir kurban kesmek gerekir. (kurbanlığın) erkek veya dişi olması farketmez." [ebû dâvud, edâhî 21, (2834, 2835, 2836); tirmizî, edâhî 17, (1516); nesâî, akîka 3, (7, 165).]
  ---

  bir süre önce siyasal islamcı ve gerçekte kişilik bağlamında ne olup olmadığı herkesçe malum bir zatın veliahtının dünyaya gelen gereksiz zombi için birkaç adet hayvan boğazlanmıştı.

  akika vahşetine yönelik güncel bir haber olarak, dinin hiçbir hükmünü yerine getirmeyen artiz çakması geçkin bir karı çıkardığı lüzumsuz varlığa yaklaşık bir düzine hayvanı feda ettirmiş.

  edit: birtakım kişileri fena halde rahatsız eden bir entry bu. niçin olduğu ise gayet açık ve net bittabi. kötücül, şeytani, acımasız varlıklar sizi.
 • pratikte uygulanışına ve kurban, adak, akika diye adaklık dükkan kapılarına yazılışına tokat'ta ilk kez denk geldiğim kavram.
 • büyük oğlum 16 yaşında, küçük oğlum 2 aylık.. duyunca şok olduğum kurban çeşidi.. ne yapmalı bilemedim..
 • arapça çocuğun başındaki saç olayından öte ibranice'de ''agiga/chagiga'' sevinç verici bir olayın kutlaması anlamına gelen sözcükten türediğini düşündüğüm kurban çeşidi.

  ek olarak benim bildiğime göre, erkek çocuğu için 2, kız için 1 baş hayvan kesilir.
 • yeni doğan çocuğun başındaki tüyüne akîka denir.
 • müslümanlarca da asıl adı nesike imiş.