şükela:  tümü | bugün
 • tbmm'de görüşülmekte olan (yanılmıyorsam) ceza muhakemesi kanunu hakkında değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının geçici 1. maddesine eklenmesi istemiyle akp'li milletvekillerinin önergesidir. tam metni:

  " cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir"

  adalet bakanı bekir bozdağ bu önergeyi şöyle savunmuştur:

  "adalet bakanı bekir bozdağ (yozgat) – bu önerge, ülkemizde yaşanan çok ciddi bir sorunu çözmek maksadıyla verilmiştir.
  bildiğiniz gibi, türk ceza kanunu’nun, eski ceza kanunu’muzun 434’üncü maddesi böyle bir uygulamayı sürekli öngörüyordu. o dönemde, yine, parlamentoda cumhuriyet halk partisi, ak parti hep beraber olduk ve “bu, küçük yaşta evliliklerin önüne geçmek maksadıyla bunu kaldıralım, bu doğru bir şey değil ve bunu teşvik eden bu yapıyı yok edelim.” dedik ve beraber biz bu düzenlemeyi yaptık.
  ama takdir edersiniz ki kanunların da bir kültür oluşturma kapasitesi var. biz, birdenbire böyle bir düzenlemeyi hayata geçirince, geçmiş düzenlemeler var, o dönemden beri gelen bir yapı var ve insanlar bu kanunu öğrenme, algılama konusunda yeteri kadar fırsat bulamadılar ve bir kültürün oluşmasına da bu kanunun uygulaması gerçekten fayda sağladı. şu anda cezaevlerinde pek çok kişi var, bu yönde tutuklanmış ve hüküm giymiş kişi. düğün yapılmış, dernek yapılmış, gelmişler, hediyeleri takmışlar, resmen evlenmişler; medeni kanun anlamında değil, yani halk arasında kabul şeklinde söyleyelim. ve bunun savcı düğününe gelmiş. ben sivas’ta bana anlatılan bir olayı söylüyorum: bir hanımefendi geldi bana, bir çocuk var yanında epey büyümüş. bir de hamile şu anda kendi durumu. dedi ki: “biz düğün yaptık. düğünümüze ilçenin kaymakamı geldi, savcısı geldi, hâkimi geldi, karakol komutanı geldi. babam köyde tanınan biriydi. sonra evlendik. onlar bir de hediye taktılar. sonra da doğum için hastaneye gittiğimde hastaneden de aynı karakol komutanı geldi, beni aldı. ve şu anda eşim içeride, yedi yıl altı ay yatarı var, benim de durumum bu.”
  şimdi, burada bir dram var. biz tecavüz edenlerin tecavüz ettikleriyle evlenmesini öngören bir teklife “evet.” demiyoruz. bu teklifte de çok açık: “…cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın…” yani bu tür evlilikler nedeniyle ortaya çıkan bir durum var. bunu ortadan kaldırmak… bu kanunun oluşturduğu yeni kültüre daha etkin bir şekilde gelecekte yaşamasını sağlamak. çünkü geçici konuyor bu, ileriye dönük bir uygulaması bunun kesinlikle olmayacak. şu anda evlenmiş kadın, dışarıda mağdur; çocukları var, onlar ayrı mağdur. bizim burada bu dramı… “kamuoyu ne der, falan ne der?” diye bakarsak, burada kadın en büyük mağdur oluyor, çocuklar başka bir mağdur oluyor ve büyük bir sıkıntı var.
  ayrıca burada, hani süha bey ifade etti, hükmün açıklanmasının geri bırakılması beş yıllık bir süre. biz burada “zaman aşımı süresince” koyduk ki böyle bir durumda kadın mağdur edilecek bir sonuç ortaya çıkmasın diye, lehine koyduk. o nedenle bu, ülkemizde yaşanan bir sorunu çözmeye dönüktür. yoksa küçük yaşta evlilikleri teşvik etmeye dönük bir adım atmıyoruz.
  mevcut kanunumuz bu anlamda bir kültür oluşturdu. türkiye genelinde yaklaşık 3 bin-4 bin civarında böyle içeride olan olduğunu değerlendiriyoruz. bu, türkiye’nin her yerinde olduğu için de bu cezalar etkin bir kültür oluşturdu ve caydırıcılık da yaptı. bundan sonra eminim ki aynı şey olmayacaktır. ben önergeye bu düşüncelerle katıldığımızı ifade ediyorum.
  teşekkür ediyorum"

  toplantı yetersayı olmadığından önerge için oylama yapılamadı. sayın bakanın dediği gibi burada bir dram var, bu dram cinsel istismara uğrayan çocuğun (eğer kız çocuğu ise) faille (sayın bakan resmen ama medeni kanun anlamında değil diyerek imam nikahını örnek verse de böyle bir evlenme kesin hükümsüzdür) evlendirilmesi (çocuk medeni kanun'a göre hakim kararıyla ve belli şartlar dahilinde en erken 16 yaşında evlendirilebilir) halinde failin cezaevinde hapis yatmamasını mağdur çocuğun (tabi artık en az 16 yaşında bir yetişkin!) yararına olarak gören bir adalet bakanımızın olması. bu gerçekten dramdır.

  ekleme: kaynak
 • sayın(!) bakanın kafa karıştırmaya yönelik ne olduğu belli olmayan açıklaması sonrası toplumun bu önergeyi desteklemesi kaçınılmazdır. malum "düğün yapılmış, dernek yapılmış, gelmişler, hediyeleri takmışlar, resmen evlenmişler; medeni kanun anlamında değil, yani halk arasında kabul şeklinde söyleyelim". yani çok da şey yapmamak lazım artık.
  ayrıca bakanın son cümlelerinde mevcut kanunun caydırıcılık yarattığı adeta yüreğime su serpti. o yüzden içimde sauna havası var. çocuk istismarı mevcut kanun sayesinde nasıl da düştü değil mi a dostlar?
 • ilk olarak bu önergeye evet oyu verenlerin varsa çocuklarını hedef alırdım ben bir sapık olsam. aşağılık bir pislik olsam. hadron meydon derdim.

  sapıklara da yol göstermiş gibi olmayayım tabi. yatırım tavsiyesi değildir.
 • cezaevlerini dolduran gazetecilerden tecavüzcülere yer kalmadığı için verilmiş bir önergedir.
 • türk milletinin alnına vurulan kara bir lekedir. bu vekilleri kim seçti unutmayın. (tüyo: siz değil, seçmen değil)
 • (bkz: türkiye'de normal bir gün)

  tecavüz destekçisi bir partinin yapmış olduğu rutin şeylerden biri.
 • hem sıçıp hem de sıvamak bu olsa gerek.
  demirin tuncuna, insanın piçine kalmak bu işte.
 • acilen tepki verilmesi ve geri çektirilmesi gereken önerge. gerçekte sınıyorlar insanları, hep bir deneme yanılma halindeler. yeterli tepki gelmezse bir üst seviyeye çıkıyorlar. bakan'ın savunmasını da gülerek okudum, bu açıklamayla ancak kendi tabanını ikna edebilir.
 • bunların her birinin sülalesinde bu sebeple içeride olan yakını yoksa benim de adım mahmut değil.