şükela:  tümü | bugün
 • "aktüerya insanların, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir. aktüerya bilimcileri bu tür olayların oluşma riskini analiz etmek, olasılıklarını tahmin etmek ve bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluşturmak üzere eğitilirler."

  sonuc olarak aktuerya; sigorta risk ve primlerini hesaplamak ve raporlamaktir.
 • sigortacılığın matematiği ile uğraşan bir bilim dalı.
 • ingilizcesi "actuary" olarak bilinen, kimin/neyin hangi kosullar altinda kac paraya sigortalanacaginin hesabini yapan bilim dali.
 • amerika'da top 10 meslekler listesinin başında olan aktüerlerin ilgilendiği bilim dalı.
  http://www.careercast.com/…-jobs-rated#top-ten-list
 • yurt dışında en gözde mesleklerden görülen, ancak türkiyede sektördeki cehalet, etiket ve benzeri sorunlarla hak ettiği yeri bulamamış olan diğer bölümler gibi,* burası da lisansı bitirdiğinizde noluyoruz yahu afallaması yaşatır.
 • türk toplumu tarafından "henüz" pek bilinmese de ileriki yıllarda değerinin anlaşılacağını tahmin ettiğim meslek dalı. içerisinde ileri derece matematik ve istatistik içeren bu mesleği icra eden kişilere aktüer ünvanı verilir. fakat aktüerya ya da aktüerya bilimleri bölümlerini bitirmek, aktüer ünvanı alabilmek için yeterlid değildir. bu bölümlerden mezun olan kişilerin hazine müsteşarlığı tarafından hazırlanan sınavların hepsinden geçmeleri gerekir. bu sınavlardan geçmek bazen uzun yıllar alabilir.
 • 2000'li yılların başında yeni yeni açılmasıyla beraber, talep yetersizliğinden ötürü puanlarının çok düşük olduğu; orta halli bir tabela üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesinin herhangi bir bölümüne girmek yerine, istanbul'da bu bölüme yerleşmenin mümkün olduğu ve "şimdiki aklım olsa, tercihlerimin tepesinde yer alırdı" diyebileceğim, bu ünvana sahip olanların hala yeterli sayıya ulaşmadığı ve sigortacılık sektöründe fellik fellik arandığı güzide meslek. liselerde, dershanelerde meslek tanıtımları, kariyer zirveleri falan yapılmıyo mu artık kardeşim; yönlendirsenize insanları!

  gerçi, o kadar da piyangoymuş gibi aksettirmemek lazım. zira, bu bölümden mezun olduktan sonra aktüer olunmuyo; oldukça zor sınavlara giriliyo. ne de olsa hukuk mezunu olununca ağır ceza hakimi, tıp fakültesinden mezun olununca beyin cerrahı ünvanı alınmadığı için, bu bilgiyi en sona bırakmakta beis görmüyorum.

  bi de şöyle bi şey var:

  (bkz: üniversitedeki bölümlerin tek cümlelik özeti/@kivikocan)
 • adı karizmatik olan bölüm.
 • tercih etmeyin.