• bi yolunu bulup gidip temelli yerleşmelik topraklar. bilemiyorum, belki daha sonradan pişman olunacak bir karar olur ama düşündükçe rahatlatıyor. km2 başına 0.4 insan düşen bir yer. resmen insan yok yahu. trafik yok, kirlilik yok, işsizlik yok, karmaşa yok, acele yok, trafik yok (!), yokoğlu yok. yaşadığın sürece az sayıda insan görecek olmanın getirdiği bir artı da gördüğün her insana daha içten, daha sıcak davranacak olman. düşünsene, izole bir yerde de evin varsa, bir ay olmuş insan görmemişsin; sonra yolda gördüğün ilk insana "vay! naber yaa!? kardeşim benim" demez misin? insanın insana muhtaç olduğunu hatırlatır lan alaska adama. güzel olur. keşke yaşasam.

trafik yok ayrıca.
  • rusya tarafından 1876 yılında amerika'ya satılan bölge.

bir rivayete göre, rusya, kendi güçsüzlüğünün farkındaydı ve er ya da geç, alaska'nın britanya ya da fransa tarafından işgal edileceğine inanıyordu. ve bu işgale karşı koyacak gücü yoktu. bu sebeple, alaska'yı amerika'ya satarak hem karlı bir iş yapmış, hem de olası bir işgalden kurtulmuş oldu.
  • yabancısı olanların hayatlarındaki en zor ve bir o kadar da güzel zamanlarını geçirebileceği, doğası muhteşem, work and travel kapsamındaki çalışma koşulları oldukça zor, kötü sezonunda gidilse bile ''iyi ki gitmişim, ama adam gibi gezmek için bir gün mutlaka tekrar gideceğim'' denilen, kara sınırı kanada'yla olan ama amerika'ya bağlı kara parçası, doğa harikası.
  • 90'lı yılların sonları ile 2000'li yılların başında popüler olan bir dondurma markasıydı. gerçi daha önceden de ünlü olmuş olabilir ben 99'dan sonra biliyorum. neyse efendim,sözlükte hiç bahsedilmemesine şaşırdım. frigo'yu bu firma üretirdi. en çok popüler olan dondurmalarından ise "penguen"di ve bolca da bedava çıkardı bundan. ancak sonra nolduysa bu firma iflas etti. sonra toparlandılar mı bilmiyorum ama sonradan yaptıkları dondurma leş ötesiydi ve korneti bile 50 kuruşa satılıyordu.

logosu da şuydu: https://imageshack.us/scaled/large/13/128265.jpg
  • çok güzel insanları hayatıma dahil eden;neden daha çok gitmedim ki pişmanlığını yaşattıracak kadar eğlenmemi,para kazanmamı,gezmemi sağlayan work and travel programının en zorlu lokasyonu.
  • zamanında benim de work & travel ile içinde bulunduğum ortamdır. metal gear solid ile bir merak başlamıştı nasıl bir yer olduğuna dair, gittim gördüm ama birkaç günden fazla kalınca canınız fazla sıkılabilir.

gittiğim yer petersburg'dü. bir caddenin üzerine kurulan bir şehir kendisi. yaklaşık 1 ay orda bulundum ama hiç insan görmedim nerdeyse. sadece 4 temmuzda nerden geldiğini anlamadığım sürüyle insan peydah oldu o kadar. insanlar kıyıya evleri dizmiş, tatil mekanı olarak kullanıyorlar sanırsam. evlerin çevrelediği bir ormanı var. ayı görmedim ama ormandan yollara çıkan geyikler gördüm. petersburg'ün balığı dışında çok bir olayı yok, bir de internet alışverişleriniz oraya vergi bindirimi olmadan geliyor o kadar.

work & travel kısmına gelirsek dandik amirler beni bekliyormuş da haberim yokmuş. ayakta fazla duramayan bir insansanız olduğunuz yerde sabit durmalı bir iş yapamayacaksınız. ayrıca gereksiz uzun çalışma temposu sizi harap edebilir. benim arkadaşlarım zar zor duş alıp direkman uykuya geçiyorlardı. ertesi gün yine aynı tempo. rahatı seven bir insan olduğum için amirlerimle konuşarak hareket edebileceğim bir bölümde çalışmak istediğimi söyleyip durdum, onlar da çoğunlukla reddettiler sağ olsunlar. o yüzden ben de çok fazla kastırmadım, 1. ayımı doldurmadan bastım new york'a. orda 3-4 gün kalıp ufak çaplı alışveriş yaptıktan sonra doğruca ülkeme döndüm.

özet olarak; gezme amaçlı giderseniz petersburg'de 3 günden fazla kalınmaz, gidin alaskanın diğer yerlerini keşfedin. mesela ne bileyim anchorage'a falan gidin, ora daha güzeldir bence. work & travel olarak da delilerle bi akrabalığınız yoksa düşünmeyin.
  • work and travel için gittiğim güzel doğaya sahip kara parçası
  • kıymetini bilen için inanılmaz güzel bir yerdir, üniversite yıllarında yolunuz bir şekilde düştüyse buraya ömrünüz boyunca unutamazsınız bir daha. anılar peşinizi hiç bırakmaz, 40-50 yaşlarında bu kez turistik amaçlı ziyarete gidebilir, eskiden kaldığınız prefabrik evleri görünce gözleriniz dolabilir.

3 yaz çalıştım alaska'da. yaşıtlarımın antalya-bodrum sahillerinde geçirdiği haziran, temmuz, ağustos aylarını bu doğa harikası eyalete verdim. zerre pişman olmadım, bugün aynı şartlar olsa tekrar koşa koşa giderim..
  • yuzolcum olarak turkiye'nin 2 katindan daha buyuk olan, hayvanlar gibi amerikan eyaleti.

nufusu 700 bindir. cidden.
  • abd'nin yüzölçümü büyük ama nüfusu az olan eyaletlerinden biri
hesabın var mı? giriş yap