• balondur, birkaç seneye unuturuz
  • etrafımda kimse yokken gizli gizli yalnız çiçek dinliyorum. yıldızlı şarkılar'ın yıldızı olmuş kız resmen.

(bkz: guilty pleasure)
  • youtubeda kazara denk geldiğim yorumla ağzıma ağzıma terlikle vurmuştur. o nasıl güzel "cahildim dünyanın rengine kandım" demek. ahirim sensin

edit link
  • harika bir sese sahip kızımız. üç şarkısı da çok güzel lan. çok ön yargılıydım felaket sevdim. pop lan bu. poptan ne beklenir de ne bekliyoruz?
  • üzerinde çok yoğun bi pr çalışması olan; şarkıcı.

aleyna tilki burda bi simge; aleyna tilki olmazdı, cansu kurt olurdu. cansu kurt olmazdı, buse aslan olurdu. yanlış anlamayın; olay hayvan adlarında değil. *

bildiğiniz üzre; toplum mühendisliği adı altında algı yöneten bi grup var. bu grubun görevi, gündem belirlemek. zamanın getirisine göre topluma; sanat, teknoloji, bilim adı altında değişiklikler uygulamak.
    sorgulamayan bağnaz toplumlarda kendilerine sunulan şeyleri sorgulamadan tüketir.

örnek olarak; ilk zamanlarda çoğumuzun müzik dinlemek için kullandığı youtube, zamanın etkisiyle televizyonun önüne geçmeye başladı, hatta geçti bile. youtube’da hasbelkader, ilk olmanın verdiği şansla kitle edinen gençler; hemen bu projenin içine çekildi. akabinde filmleri çekildi, adeta inanılmaz işler başarmış gibi lanse edilerek, henüz mantıklı düşünemeyen gençlerin önüne bir başarı hikayesi olarak atıldı. gençlere; bir şeyler geliştirmeyin, hepiniz youtuber olun ve başarıyı elde edin dendi.

(bkz: enes batur)

gelelim aleyna tilki'ye;

bir yarışma programına katılıp; kitle önüne çıkarılan, hayalleri olan bir kız çocuğu, sonrasında bir şarkıyla gündeme oturtuluyor. yeri sabitlenmek için de magazin kullanılarak; o yaşta sahne almaması lazım gibi başlıklarla akıllara iyice kazınıyor.

ufak bi araştırma yaptığınızda; youtube üzerinden klibi 100 milyon izlenmiş bir şarkıcının, dünya genelinde kitle edindiğini, dünyaca tanınmaya başladığını rahatlıkla görebilirsiniz.

aleyna tilki’nin neredeyse 400 milyon izlenmiş olan şarkılarına rağmen, neden dünyada etki yaratamadığı çok ironik. hele de nüfusu 80 milyon olan bi ülkeden çıkış yapmasına rağmen. komik...

kalitenin tesadüf olmadığını söyleriz; fakat kalitenin rağbetle alakalı olmadığını bir türlü idrak edemedik. beğenilerimiz de bu yönetime göre değişmekte.
    dönüp bir düşünün; zaman içinde asla yapmam dediğiniz şeyler yapmadınız mı? asla giymem dediğiniz giysileri giymediniz mi? ya da istemsizce değiştiğinizi hiç fark ettiniz mi?

hayat ve yaşam basite indirgenirken, bir o kadar da karmaşıklaştı; işte bizler de bu karmaşıklığın içinde kendimizden uzaklaştırılıyoruz. instagram; mutluyum imajı vermek için, facebook geniş bi çevrem var demek için, swarm; bakın nasıl mekanlarda geziyorum demek için kullanmaya başlamadık mı?

etrafınıza dönüp bir bakın; kapılmış olan köşe taşlarını inceleyin. sizce son zamanlarda bir anda tahta oturanlar, oralara tırnaklarıyla mı geldiler? yoksa armut pişip ağızlarına mı düştü?
  • şimdi de gitmiş shakira'ya laf sokmaya çalışmış küçük aklıyla.
    bu kızı birisi çok güzel ait olduğu yere oturtacak bi gün ama, du bakalım ne gün...

etrafındaki insanlar buraları okuyorsa, şunun egosunu şişirmeyi bıraksınlar. iki gram yeteneği varsa bile, parlayacağına kendini bitirecek bu şımarıklığıyla.
  • çok dalga geçip küçümsedik ama sanırım gelecekte kendisi en tanınmış türk sanatçılar listesinin zirvesine oturacak. kız çılgın.
  • ilerde "o şimdi asker" şarkısını söyleyen tiple aynı kaliteye düşecek olan şarkıcı.

bu onun suçu değil etrafında onu yönlendirenlerin suçu tabi ki.
  • zamanında justin bieber baby şarkısıyla çıktığında, herkese dinlemesini tavsiye ediyordum çocuk şu yaşta usher'la şarkı yapmış falan diye. sonra hayranlarının seviyesi o kadar iğrenç bi seviyeye düştü ki irite oldum(biberci, one direkşıncı tayfa). aleyna tilki'de de benzer düşünüyorum. salak salak ifadelerini yaşına veriyorum. medyanın da malzeme olsun diye(şakasına söylenmiş olsa bile) bu ifadeleri haber yapması da bunu körüklediğini düşünüyorum.

yaşıtlarına göre bence sesi çok müthiş ve doğru insanlarla çalışıyor. klipleri pr çalışması sebebiyle amerikan kliplerine benzemesi için uğraşılmış. bize de uymamış maalesef. yaptığı işe saygı duyuyorum.
  • sonuçta hala bir "çocuk". o yüzden ne yaparsa yapsın çok hırpalayıcı olmamak lazım. narsisizminin aşırı beslendiğini düşünüyorum, umarım ki ağır kırgınlıklar yaşamaz.

çok tarzım olmasa da yalnız çiçek şarkısını başarılı buldum, gelecekte daha da başarılı olabilir ama ruhunu korumayı bilmesi lazım, yoksa çok zorlanacağa benziyor.
hesabın var mı? giriş yap