• 26 kasım salı akşamı hayata gözlerini yummuş, amcam. tüm aileyi filminde oynattığı 'alman avrat kırk bin mark' filmiyle bize hatıraları bırakmış amcam huzur içinde, ışığı bol uyusun.
  • sesi günde 3 paket sigara içen 60 yaşında adamlar gibi gırtlaktan değil de direkt götünden çıktığı halde şarkı söylemeyi söylediği şarkılarla kaset yapmayı o kasetlerle halkın gönlüne girmeyi becermiş girişimci bir türk insanıydı.ve evet protest bir şarkıcı olmasına rağmen protest şarkıcının ne demek olduğunu bilmezdi.şarkıcı kısmını bilirdi de protest ne demek onu bilmezdi.bir kaç sene evvel katıldığı zaga'da okan bayülgen'in abi siz türkiyenin sayılı protest şarkıcılarındansınız şöylesiniz böylesiniz türü yaltaklanmaları karşısında kendisine ne dendiğini anlamamanın verdiği şaşkınlıkla yüzü garip bi şekil almış ne söyleyeceğini bilememiş ancak "aaa evet doğrudur biraz protez bir şeyim şarkıcıyım" gibi bir şey diyebilmişti.ilk başlarda eserlerinde özal enflasyon zam (o zamanlar kazık şeklinde gösterilirdi) gibi o dönemin* popüler konularını işlemiş ve bu sayede o kulak tırmalayan sesine rağmen halkın gözünde prim yapmışsa da ikide bir de kasetleri toplatılıp mütemadiyen mahkemeye verildiğinden kurtuluşu yurt dışına kaçmakta bulmuştur.kendisi bu kaçışın da etkisiyle bir süre sonra alamancı'larla gurbetle sarışın helga'yla ilgili şarkılar yapar olmuş,hatta bir adet el kamerasıyla çektiğini tahmin ettiğim hem yazıp hem yönettiği doymayıp bir de başrol oynadığı alaman gelin isimli ultra kötü fantastik filmiyle de alamancı türk erkeği imajını herşeyiyle yaşamış yaşatmıştır.
  • seçim dönemlerinden birinde çıkardığı bir kırkbeşlikle epey ilgi çekmiş olan bir yetmişler siması: a yüzünde "haydi bastırrrr karaoğlan (ecevit geliyor)", b yüzünde de "gudbay sülü".

not: 30 yıl önce, uzaktan kumandanın olmadığı tek kanal döneminde babam beni televizyon açmaya "haydi bastır karaoğlan" diye yollardı, bu da çocukluğumun konsantre mutluluk noktalarından biridir.
  • bulent ecevit'in yasaklı oldugu donemde, rahsan ecevit tarafından dsp kurulmus ve ilk secimlere hazırlanmaya baslamıstır. ali avaz (ki hangi kasettir hatırlamam imkansız) aşağıdaki dizeleri yazmış kişidir;

"karaoglan getti, geldi karakız
    poltika şimdi kazanıyor hız"

bu kalmış bak kac sen oncesinden aklımda. kac sene diye dusundum de sanırım 22-23 sene olmuş. oh my god
  • zamanida özal, erbakan, ciller gibi siyasileri yeren sarkilar yapan guzel insan. her devrin muhalifi.
    gunumuzde sesi pek cikmamaktadir hakli olarak, zira sözu gecen siyasilere yaptigi yergilerin onda birini tayyip icin yapsa, tayyip padisah bizzat kendi elleriyle carmiha gerer ya da kadilari sirf onun icin yeni bir terör örgutu uydururlardi.
    demokrasimizin nasil ilerleyip ileri demokrasi haline getirildigini görmek isteyenler bu insanin seksenlerde yaptigi kasetleri dinlemelidirler.
  • aradaki isim benzeşmesi sorunu da hallolduktan sonra şahıs hakkında şunları yazabilirim.

*pörtlek gözlü delimsirek bir insandır.
    *25 in üzerinde kasedi basılmış, toplatılmıştır.
    -yıldız kullanımı göz alabilmektedir
    - polonya televizyonunda prodüktör ve yönetmen olarak çalışmıştır, karısı da polonyalıdır.
    - polonyanın lailası kabul edilebilecek bir işletme açmış "garibanın dostuyum" formatından uzak bir çizgi çizmiştir.özal kurşunu davası sırasında 3 sene kadar yurtdışına çıkışı yasaklanınca işletmesi gümlemiş meteliksiz kalmıştır.
    + hiç bir zaman canlı performansta bulunmamıştır, bir kez sahneey cebren çıkarılmış, mikrofonu eline aldığında ise "beni niye alkışlıyorsunuz angutlar" demek suretiyle seyirciye muhalefet yapmıştır.
    / dört işlem ne de güzeldir.
    % bu entryde bahsi geçen bilgiler roll da metbu bir röportajından derlenmiştir, kendisini "van gölü canavarı" isimli eserinden öte tanıdığım söylenemez.
  • erbakan-çiller koalisyonu döneminde, okan bayülgen'in programına konuk olmuştu ve nakaratı şu şekilde olan bir şarkı söylemiş idi;

baci baci baci baci
    haciya giydirdin taci
    ne demiştin, söz vermiştin
    haciya giydirdin taci vay vay vayy...

i harflerini bilerek yazdım çünkü bacı yerine baci, hacı yerine haci diyordu şarkısında ve bunu çok garip bir ses tonuyla icra ediyordu.
  • zamaninda ozal ve anap icin yazdigi asagidaki dizeler aradan gecen 25 yila ragmen hala aklimda olan kisi.
    "turkiye oldu petek
    bal dolacak bekleyek
    bal yerine zam doldu
    oy oy ozalim
    nedir bu rezillikler (x2)

(bkz: oy oy emine)
  • alman avrat 40 bin mark (1988) imdb

allah rahmed eylesin durduk yere aklıma gelen merhum fantastiko. en son 2 sene evvel sözlükten kadim dostum mr nutz ile beraber kafamız güzelken opus magnum'u alman avrat 40 bin mark'ı seyretmiştik. filmin sonlarına doğru 3. gözümüz açılmış hindu kıyamet celladı kalki'yle kontağa geçmiştik. muazzam bir tecrübeydi.

geçen akşam tanıdığımız misafirliğe geldi. çocukları ağlayınca eğlendirmek için üstadın meşhur van gölü canavarı eserini açmıştım apansız. bkz çocuk öyle bir şoka girdi ki ağlamayı unuttu. böyle de değerli bir ustaydı kendisi, nur içinde yadsın.
  • sesiyle, kuturu en az 2 metre olan 5 metrelik keresteden rahatlıkla düşünen adam heykeli yapılabilir. yontmaya meyilli bir materyal var sesinin özünde, titrek ve umarsız...
hesabın var mı? giriş yap