• "-risk aldığınızı söylüyorsunuz. bu sorulardan dolayı işinizi kaybetseydiniz, pişmanlık yaşar mıydınız?

-hayır. 15 yıldır en kaba tabiriyle televizyoncuyum. 4.5 yıldır kamera önündeyim. tanımadığım insanlardan ‘sizi ve programınızı çok seviyoruz’ kelimelerini duymak bir armağan. ancak ben bundan çok kolay vazgeçerim. bu işte kimleri gördüm, ellerin üzerinde taşınan ve bir anda esamesi okunmayan. benim mesleğim metin yazarlığı ve televizyonculuk. onu da yapmazsam mutlaka bir iş bulurum kendime. ‘kelime oyunu’yla başlamadım hayatıma, onunla da bitirebileceğimi zannetmiyorum. o yüzden bir sıkıntım, pişmanlığım olmaz. şimdi kazandığımdan daha az para kazanırım çok sorun değil. çok az paralarla yaşadığım zamanlar da oldu."

tanım: adam tam bir delikanlı çıktı rıza baba.
  • pilav arabası satın alarak kandil gecesi gezi parkında eylemcilere bedava pilav dağıtılmasını sağlayıp gönüllerdeki yerini perçinlemiş adam gibi adamdır.sadece bu adamla tanışmak için bile orda yarışmacı olurum o derece.seviyoruz seni ali ihsan varol
  • şuan tarih yazıyor resmen. işte orantısız zeka kullanmak böyle bir şey.
  • ot dergisindeki mini röportajında en sevdiğiniz takdir ettiğiniz siyasetçi sorusuna: '' soruyu en sevdiğim en takdir ettiğim yönetici olarak alıyorum ve hz.ömer cevabını veriyorum demiştir''. müslüman geçinip hz. ömer' in adaletinden nasibini almamış, 'dağda kurt kuzuyu kapsa ömer'den sorulur'' lafını duymayıp ülkedeki her olumsuz olayda başkasını suçlayan çakma müslüman yöneticilerimiz bu mesajı iyi alsın.
  • "kendisini ve gelişimini doğaya bırakmamış olan" sorusunun cevabı olarak "insanoğlu" verildikten sonra, penisilini icat etmiş daha ne yapsın diyerek inceden inceden lafı sokmuştur.

sevilesi, saygı duyulası, el üstünde tutulası adam. adam gibi adam.
  • kredi çeksin taksidini ödeyeyim.
  • akp iktidarının iyi bir tarafı var. kimler gerçekten adam gibi adam, kimler gerçekte kaypak, yağcı, yalama, yalaka, oportünist olduğunu akp sayesinde anladık. bu günler de geçer elbet. ve bizler ali ihsan varol'un adını 'adam gibi adamlar' listesinde göreceğiz zaten...
  • bu akşamki kelime oyunu'nda sorduğu soruların ve cevaplarının tam listesidir. uzun, ama okunmaya değer.

1 - görmek, eğlenmek amacıyla yapılan yolculuk: gezi

2 - bir yerleşme merkezinde halkın gezip hava alması için düzenlenmiş ağaçlı ve çiçekli büyük bahçe: park

3 - uluslararası hukukta herhangi bir ülkenin silahlı kuvvetlerine veya diğer silahlı gruplara mensup olmayan kişi: sivil

4 - bir durumu değiştirme veya daha ileriye götürme yönünde etkide bulunma çabası: eylem

5 - ana duygu ve düşünceler çevresinde toplanma durumu, bölünmezliği içeren yalın bütün: birlik

6 - mecazen gerçekleri anlar, kavrar duruma gelme: uyanma

7 - mustafa kemal atatürk'ün 'terbiye ve irfan ile insanlık meziyetlerinin, vatan muhabbetinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsâli olacaksınız.' dediği kişiler: gençler

8 - doğru, akla uygun yargılar verme yeteneği, aklıselim, hissiselim: sağduyu

9 - hiçbir şekilde zarar verilmemesi gereken halkın bütününe ait taşınır veya taşınmaz varlıkların tümü: kamu malı

10 - şiddetsizlik ilkelerini izleyip, şiddetsiz eylemi en etkili yol olarak gören ideoloji: pasifizm

11 - bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca veya ürüne zarar verme eylemi: vandalizm

12 - demokratik çözüm kutusu: oy sandığı

13 - halkın türlü siyasi ve toplumsal sorunlar karşısında görüşünü belirlemek için başvurulan oylama: referandum

14 - haklıyı haksıza, göstericiyi teröriste çeviren kişi, kışkırtmacı: provokatör

15 - aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu: halk

16 - tek ve hür olmanın simgesi olan uzun yıllar yaşayabilen bir bitki: ağaç

17 - kardeşçe yaşamanın simgesi sayılan ağaçlarla örtülü alan: orman

18 - beşiktaş'ın şövalye ruhlu semt çocukları: çarşı

19 - bölme, bölüştürme anlamına gelen, birleştirici bir semtin de adı olan söz: taksim

20 - 'geniş alan' anlamına gelen arapça kökenli bir söz: meydan

21 - bir olayı protesto etmek, bir konuya dikkati çekmek amacıyla topluca adım atarak ilerleme: yürüyüş

22 - karşı koyma, vazgeçmeme işi: direniş

23 - bir davranışı, düşünceyi, uygulamayı haksız, yersiz, gereksiz bularak karşı çıkma, kabul etmeme: protesto

24 - dış etkilerden bağımsız olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi: özgürlük

25 - bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması: dayanışma

26 - bütün emekçi kesimince uygulanan iş bırakımı: genel grev

27 - herhangi bir amacı gerçekleştirmek için bir araya gelme, organize olma: örgütlenme

28 - hem başkaldırmak hem de dikilmek, yürümeye başlamak anlamlarına gelen bir söz: ayaklanmak

29 - bir televizyon kanalına yakışan en güzel isim: halk

30 - medya gibi çeşitli meslek kolları arasında uyulması veya kaçınılması gereken davranışlar bütünü: etik

31 - türkiye cumhuriyeti anayasası'nın 28. maddesinde 'hürdür, sansür edilemez.' ifadesiyle yer alan olgu: basın

32 - nezihe meriç'in 'bin başlı ejderha' olarak tanımladığı iletişim ortamı: medya

33 - onaylamak ve ikrarla eşdeğer görülen eylem: susmak

34 - basın, yayın ve haberleşme ile sinema ve kitap yapıtlarının hükümetçe denetlenmesi ve kısıtlanması: sansür

35 - bir olay, bir olgu üzerine edindiği bilgiyi hazırlayıp yayın organlarında yayınlaması beklenen kişi: haberci

36 - 'baş belası' olarak tanımlanan bir sosyal ağ ve mikroblog sitesi: twitter

37 - mustafa kemal atatürk'ün 'gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.' dediği kişi: gazeteci

38 - çanak yalayan, dalkavukluk eden kişi: yaltakçı

39 - güç, tehlike ve zorbalığa karşı durabilecekken çekinme, sakınma ve ses çıkarmama hali: korkaklık

40 - ana akım tarafından terk edilip sosyal medyaya mahkum kalan vatandaşın tutunduğu dal: sanal alem

41 - iletişim veya yayın organlarıyla verilen gerçek olmayan, uydurma veya çarpıtılmış bilgi: yalan haber

42 - davranışları veya sözleriyle kötü bir sonuca yol açma, ateşe körükle gitme: çanak tutma

43 - toplumsal olaylara müdahale aracı: toma

44 - ünlem haliyle 'yapma, sakın!' anlamında kullanılan bir söz: aman

45 - adı 'kent, site, devlet, devlet düzeni' anlamlarında yunanca kökenli bir sözden türeyen bir kamu görevlisi: polis

46 - kelime anlamı 'haklar' olan toplumsal yasalar bütünü, tüze: hukuk

47 - yargı yolu kılavuzu: avukat

48 - kaba güç: şiddet

49 - birinin, güvenlik kuvvetleri tarafından belli bir yerde belli bir süre alıkonulması: gözaltı

50 - bir yolu veya geçidi kapamak için her türlü araçtan yararlanılarak yapılan engel: barikat

51 - bazen gerilimi azaltmak için yapılması gereken eylem, geri gitmek, ricat etmek: çekilmek

52 - hangi mesleği yaparsa yapsın her insanda bulunması gereken acıma duygusu: merhamet

53 - sağduyusunu kaybetmiş güç kullanımını niteleyen söz: orantısız

54 - göz, burun, ağız ve akciğerlerdeki mukus zarlarına saldıran, maddenin en gevşek halindeki silah, oleoresin capsicum: biber gazı

55 - toma ifrazatı: tazyikli su

56 - demokrasi solungacı: gaz maskesi

57 - varoluşunun temel dayanağı 'egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir!' ilkesi olan anayasal devlet organı: tbmm

58 - 'cumhur' sözünün eş anlamlısı: halk

59 - hak ve özgürlükleri kısıtlayarak zor altında bulundurma durumu, tahakküm: baskı

60 - kendini beğenme, başkalarından üstün tutma, büyüklenme anlamlarındaki söz: kibir

61 - iktidarı altında bulunanlara söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan kimse: despot

62 - kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten güç, içsel mahkeme: vicdan

63 - 'sapkınlık, doğru yoldan ayrılma' anlamındaki arapça kökenli söz: dalâlet

64 - düşüncesini fiilen gerçekleştirmeye çalışan kimse, etkinci, eylemci: çapulcu

65 - hamamat kaplıcalarıyla ünlü hatay ilinin ilçesi: reyhanlı

66 - bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış bulunan kimse: diktatör

67 - ücretle iş gören genellikle erkek işçi, uşak: hizmetkâr

68 - bir yürütme erkinin yasama organından bağımsız bir şekilde yönetimde bulunduğu hükümet sistemi: başkanlık

69 - kendi isteğiyle işten veya bir hizmetten ayrılma: istifa etme

70 - kişinin büyüklüğünü arttıran, yaptığı bir yanlıştan ötürü bağışlanmasını isteme eylemi: özür dileme
  • elinde tek bir gücü vardı ve o gücü kullanmış adam gibi adamdır.
  • bu akşamki programda beni yarmış sunucu. 'bulmacalarda çıkan ve ti olarak tanımlanan ses' gibisinden bir soruya yarışmacı boru sesi cevabını verdikten ve kutucuklar açılıp puanlar kasaya gönderildikten sonra, kendisi şu cümleyi kurarak olayı bitirmiştir:

- bunu söyleyen kişiye ebat ebat boru götürmek istiyorum, bakalım herhangi birinden bu sesi çıkarabilecek mi?
hesabın var mı? giriş yap