şükela:  tümü | bugün
  • maalesef ben değilim bu. çünkü kamuda çalışan bir mühendis olmama rağmen alınan hiçbir şeyin fiyatı içime sinmiyor artık. üstüne başına bir şey alıyım desen şöyle düzgün en az 500 tl vermen lazım. telefon alayım desen düzgün bir şey en az 3000-4000 tl. gerçekten hala alışverişini iç rahatlığıyla yapabilen birisi var mıdır diye merak ediyorum. soğan, patates geyiğine girmiyorum bile.

not: müşterisine yansıtabilen bir samsunlu iseniz sizi tenzih ederim
    (bkz: dolar çıksın 1000 liraya bizim umurumuzda değil)

edit: halen kelimesine takılanlar için tdk
  • ben hep 50 liralık alışveriş yaptığım için içim gayet rahat şeklinde espri yapacak olursa gerçekten ayıp eder.
  • (bkz: halen)
  • daha mutevazi bir sehirde yasayarak asilabilecek problemlerdir.

lahanaya gelince me, sapina gelince gli gli misali... hem metropolde yasayayim, hem buyuk evim olsun, hem merkezi bir noktada oturayim, hem cevrem nezih olsun ve hem de bunlari ayda 3-5bin lira kazanarak yapabileyim diyorsaniz neverland konsolosluguna ugrayin hemen.
  • mersin gibi ortalama büyüklükte bir şehirde yaşarken olamadığım insan.

gerçekten neye elimi atsam el yakıyor. kasapta, manavda, markette her şey ama her şey uçup gidiyor.
  • para sıçıyordur. para bok gibidir yani. her anlamda.

titanic batarken çalmaya devam ediyordu orkestra hatırlarsanız. gemi buna rağmen battı ama.
  • daha mütevazı şekilde yaşayarak aşılabiliyormuş bu problem vay beee. yani yazar burda diyor ki baştakiler bir saray daha yaptırsın ama sen daha mütevazı yaşa. örneğin marka giyme. ucuza al. sen ucuza al ki berat yüzük koleksiyonuna yüzük katsın.
  • hem metropolde hem merkez dışında yaşayıp kıç kadar evde hem çift maaş ile yapamadığım eylem. bekle beni küçük şehir çünkü orda her şey bedava.
  • dolar geçen peak yaptığında amsterdamdaydım. kafam mı güzel yoksa ben mi böyle görüyorum diye epey bir vakit harcamıştık.

sadede gelelim. su 1 euro. 5.55tl idi. içerken yutkunduğumu hatırlıyorum. 1 top dondurma 3 euro. 3 top 9 euro. 50 tl. 3 arkadaş dondurma yedik 150 tl.

edit: türk lirası kazanmıyorum. amsterdam da düzenli olarak bulunuyorum ama istanbul da oturuyorum. gene de koyuyor 5.5 tl harcamak insana. kime koymaz paçavraya dönmüş bir ekonomi.
  • iki yıl önce yıl sonunda (2016 sonu) taşınma planım vardı. oturduğum ev öğrenciliğimden kalma, doğru düzgün eşyası olmayan, döküntü bir ev.

hiç borca/krediye girmek istemediğim için planımı erteledim, 1-1.5 yıl biraz daha para biriktirip öyle taşınayım dedim.

geçen ay artık taşınma kararı verdim, evi falan tuttum, tadilat/tamirat işlerini yapıp eşyaları aldım, bu ay sonunda taşınıyorum. (2016 sonundaki planım ile denk segmentte bir ev ve eşyalar)

bu süre içinde biriktirdiğim bütün para ve mevcut birikimim genel olarak tl vadeli hesapta durdu ve dolar dalgalanmalarında da ufak tefek bir kaç tane vur-kaç yaptım. 2016'ya göre kağıt üzerinde baya bir artıdayım yani.

1.5 yıl beklemenin bana maliyeti;

- kaybettiğim zaman
    - enflasyon ve kiradaki artış ile bu süre içinde biriktirdiğim paranın erimesi
    - 2016 sonundaki birikimimden aşağıya düşmem

tavsiye ettiğim şey tabi ki, müsrif bir şekilde saçma sapan para harcamak değil.

ama paranız varsa ve en az kurdaki kadar artış sağlayacak yatırım yapamıyorsanız, temel ihtiyaçlarınızı ertelediğiniz her gün onlara ulaşmanızı biraz daha zorlaştırıyor.