• - allah kabul etsin?
    - sanane!
    - hı?
    - kabul eder, etmez.. seni ne ilgilendiriyor ki??
    - abi sen oruç tutma bence..
  • çok basit, çok olağan, her gün duyduğumuz, her gün söylediğimiz küçücük cümle de.. kocaman bir dua aslında. bana bunu söyleyen var ya, bana dünyanın en güzel hediyesini veriyor aslında ya da dünyanın en müjdeli haberini.. gündelik hayatımızda çok sık kullandığımız diğer bütün temennilerden farklı bu dua, hepsinden daha kerametli belki de..
    malum, bir ibadet yapıyorsun ama.. o ibadeti gerçekleştirirken kalbin neredeydi mesela? ya da birinin kalbini kırmadan, birinin hakkına girmeden, gıybete bulaşmadan tamamlayabildin mi o ibadeti? insanız ya hepimiz, önümüz arkamız sağımız solumuz kendi pisliğimiz ya.. ibadetlerimiz de - hadi bi şekilde yapabildik diyelim - kabul olmaya hiç layık değil aslında. kimi zaman içine riya karışıyor, kimi zaman kalbimiz başka dünyalarda uçuşuyor, kimi zaman kin doluyuz, kimi zaman dünya telaşesi içimiz dışımız, kiminde birinin kalbini kırmışız haberimiz yok, kiminde dedikodunun dibine vurmuşuz bişeyler bişeyler. yani o ibadeti yaptın bir şekilde tamam da, kabul olmasını nasıl isteyeceksin içinin karanlığını bilirken?
    sen isteyemezsin ama kardeşlerin senin için isteyebilir! sen kendine günahkar ağızsın ama onlar senin adına tertemiz, pür i pak ağızlar.. o yüzden onlar "allah kabul etsin" diyor ya sana, sarılıp ellerini öpsen hiç abartmış olmazsın. çünkü müminin mümine duası makbuldür, senin kırık dökük ibadetin kardeşinin duası yüzüsuyuhürmetine kabul olunur belki, bilemezsin..
    birbirimize ne kadar muhtacız, ne güzel. bir selamımıza, bir küçük duamıza.. allah kimseyi "allah kabul etsin" diyenlersiz bırakmasın. bizi de kardeşlerimize böyle güzel bir hediye vermekten hiç uzaklaştırmasın.

(amin)
  • - allah kabul etsin
    - mersi canım

tamamen gerçektir !! ama yaşanmadı.

(bkz: yaşanmamış hatıralar)
    (bkz: camide başa gelebilecek ilginç olaylar)
  • "namaz" kılanlara denir.
  • (bkz: amin)
  • (bkz: ecmain)
  • allah'ın kabul edip etmeyeceğinden emin olunmayan fakat bir o kadar da kabul etmesi için istekde bulunan temenni.
  • an itibariyle tüm ankaradaki oruç tutan dostlara içimden söyleyesim gelen cümle. birden acayip içinden geldi. (bkz: sarhoşken entry girmek)
  • goreli olarak cogunlukla ibadet etmeyenlerin fazlaca soyledigi soz. en barizi bu oruc meselesidir. oruc tutan biri, ba$ka bir tutana bunu 1 soylerse, tutmayan 5 soyler. tutmama ezikligidir bu. hani "- tutmuyorum, bari tutana hormette onde gideyim..." yalakaligidir tanriya... yedigini hic sanmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap