şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
 • spd milletvekili ve aynı zamanda epidemolog olan karl lauterbach'ın aracına vandallık yapılarak zarar verilmiş.

  kendisi pandeminin başından beri hükümete lockdownlar ve önlemler konusunda bilimsel verilere dayanarak tavsiyeler veriyordu.

  kendilerine querdenker diyen birtakım saçma tipler sürekli lockdownlara ve maske zorunluluğuna karşı çıkıyor.kendisi aynı zamanda afd'lilerin de hedefindeydi. en sonunda dayanamayıp aracına zarar vermişler.
  umarım bu tehditlerden yılıp kendisini geri çekmez.
 • almanya'ya tasinacak olsam, yeni tasinmis olsam veya almanya hakkında herhangi bir bilgiye ihtiyacım olsa asla a-m-a asla bu başlık altında bilgi aramaz ve edinmeye calismazdim. mesela yukarıda almanya icin mülteci kampı yazan eleman almanya'da dahi yaşamıyor. ama ne kadar emin bir sekilde yazmış degil mi entry´sini? nasıl ahkam kesmiş ama almanya hakkında hiçbir bilgisi yok. bir digeri bu ülkede yasayanlar yeşillenirsin diyor, bak bu cinsten cok cikiyor ama nasıl bir yönetimi ve denetimi varsa bu platformun, bilgi ya da tanım içermeyen bu entry silinmiyor üstelik üc kisi tarafından favlaniyor.

  sorularınız varsa ya eksi duyuru üzerinden sorarsınız ya da daha önce ilgilendiğiniz konuyla ilgili bilgi amaçlı entry girmiş insanlara mesaj atarsınız. ama mesaj attiginiz insanların cevap vermeme özgürlüğünü de aklınizda bulundurmanız gerekir.

  159 sayfayi filtrelesek kaç sayfa dürüst entry kalır bilmiyorum. bilgi kirliliğinin cok yogun olduğu bir başlık burası.
 • avrupa'nın mülteci kampı falan değildir. "mülteci" dostu ülkesidir.
  yabancılara en çok kucak açan ve en iyi firsatlari sunan ab ülkelerinin başında gelir.

  burada kendinizi nasil tanimladiginiz da çok önemli.
  mesela türkler geldi kendilerine -gurbetçi- dediler önce.
  sonra yıllar içinde almanya'nın ayrılmaz bir parçası oldular, kendilerini kabul ettirdiler. o yüzden her şey size bağlı. kendinizi nasıl gördüğünuze nasıl tanittiginiza. burda şimdi her köşede bir türk mahallesi var. bence çok güzel.
  avrupa'da başka yerde yaşayamam.
 • kendini uyanik zanneden ortadogulu comarlara evsahipligi yapan ülke.

  görsel

  görsel
 • çoğu konuda çağ atlamıştır doğrudur fakat dış politikası hala çoğu ülke gibi genellikle 1000 yıl öncekinden çok farklı değil.

  bu özellikle rusya vakasında çok açık görünüyor. yoğun enerji ihtiyacını rusya üzerinden karşılayan almanya 90’lardan beri rusya’ya sırnaşıp duruyor. 1990’larda rusya’nın da doğu avrupa gibi demokratikleşmesi umutları fiyaskoya uğradı. sadece almanya değil abd dahil tüm batı 2000’lerin ortalarından beri rusya’nın suyuna gidiyor. 2008’de neredeyse tiflis’e varan rus ordusunu sarkozy ricayla minnetle çıkardı. 2004’ten beri ab ve nato üyesi olmak isteyen gürcistan, ukrayna ve moldova’nın üyeliğini istemeyenler kim peki? fransa ve almanya. nedeniyse oldukça basit.

  1. rusya’dan eşek yüküyle enerji satın alıyorlar. hatta kuzeyden yeni bir hat inşa edildi almanya’nın ihtiyaçlarını karşılamak için (dolaylı olarak ukrayna’nın çivisini çakıyorlar, çünkü şuan ukrayna’dan geçiyor hat) fakat abd çalışmasını şimdilik engelleyebiliyor.

  2. rus ordusundan ve nükleer silahlarından çekiniyorlar. dünya sırf nazilerle uğraşmamak için 1930’larda çekoslovakya’nın işgaline göz yumduğu gibi bugün ruslara aynı nedenle göz yumuyor.

  bunları sırf geçen youtube’da ard’nin rusya’yı yıkama-yağlama temalı politik analizini izledikten sonra yazasım geldi. o kadar tiksinç geldi ki program içimi dökesim geldi buraya. enerjiye ihtiyacın vardır, olabilir, insanlık halidir ama pişkin pişkin hikaye anlatma bize değil mi? e sen ard’sin trt değilsin ya hani (gerçi trt 128 milyar usd yayınıyla çıtayı çok başka yere taşıdı), insan ister istemez dürüst haber bekliyor.
 • teknik imkanları gelişmiş bir devlettir.

  geçenlerde bana interpolden bir evrak geldi.

  almanya, burada açıklayamayacağım bir sebepten bir kişinin yakalanmasını istemiş.
  bahse konu kişinin kimlik bilgilerini, fotoğrafını, adresini, ıpsini, telefonunu tespit etmiş. evrakta diyor ki dediğimiz adrese dediğimiz saatten sonra gidersiniz evde bulursunuz.
  (evrakta bu tespiti nasıl yaptıklarını da söylemişler götüm düştü)

  aynı ismi bizim sistemden yazıyorum şahıs hakkında ana baba adı vs tırıvırı bir kaç bilgi dışında 1000 km ötede bir adresi çıkıyor. güncel adres, fotoğraf yada telefon bilgileri yok.

  bahsettikleri saatten sonra adrese gittim kapıyı çaldım bahsettikleri kişi kapıyı açtı.
 • putin insan haklarını ihlal ettiği için genellikle eleştirilir. rus muhalif navalny'nin durumu üzerinden rusya'ya yaptırım uygulanması gerektiği söylenir. tık
  ancak avrupa birliği'nin lokomotifi almanya (korona için icat edilen aşılardan birinin ev sahipliğini yapan ülkerden) henüz avrupa ilaç dairesi'nin onaylamadığı sputnik v aşısı için sipariş verir. kaynak
  sorarlarsa ortamlarda insan hakları bizim için çok önemli deriz.
  gaz anlaşmalarını söylemiyorum bile. kaynak
 • mayis sonu itibariyle asi onceligi uygulmasina son vermeyi planlayan ulke. artik sira olmadan herkes asi olabilecekmis. ama pek detay yok henuz, asi secilebilecek mi yoksa ne verirlerse onu mu olmal zorundasin belli degil. ote yandan doktorlar 60 yas altina astrazenaca vuracaksak yasal teminat isteriz bisi olursa sorumlu tutulmayalim diye diyorlar. asi isi yavas yavas duzeliyor ama baya karisik hala ortalik.
 • aşı üreticisi olan ülkeler içinde kendi üretimi olan aşıyı en az kullanan ülke herhalde.

  çin sadece sinopharm ve sinovac, rusya sadece gamaleya ve vector enstitüleri aşılarını kullanırken almanya diğer ülkelerde sıkıntılı bulunan astrazeneca'yı hala bir şekilde kullandırırken şimdi de sputnik v peşine düşmüş.
 • astrazeneca icin bayernde asi sirasi kalkmis diyolla. gonullu olanlara oncelik veriyorlarmis. darisi almanyamizin guzide köyü asagi saksonyanin basina.