şükela:  tümü | bugün
 • almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir barda 3 euro'ya bira içersin, 3 sene sonra da 3.5 euro'ya içersin.

  türkiye'de 10000tl maaş ile bugün gidip bir barda 25tl'ye bira içersin, 3 sene sonra 60tl'ye içersin.

  almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir burger king şubesinde 8 euro'ya menü yersin, 3 sene sonra da 8.5 euro'ya yersin.

  türkiye'de 10000tl maaş ile bugün gidip bir burger king şubesinde 24tl'ye menü yersin, 3 sene sonra 36tl'ye yersin.

  almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir sıfır km ford fiesta'yı 18.000 euro'ya alırsın, 3 sene sonra da 18.500 euro'ya alırsın.

  türkiye'de aldığın 10000tl maaş ile bugün gidip bir sıfır km ford fiesta'yı 108.000 tl'ye alırsın, 3 sene sonra da 165.000 tl'ye alırsın.

  ve bu süreçlerde almanya'da trafikte kavgadan ölme ihtimalin, yolda yürürken ölme ihtimalin veya evde internet kullanırken göz altına alınma ihtimalin, türkiye'ye göre %100 daha düşüktür.

  arada ki fark bu tamamen.
 • haberi kimden aldiginiza göre almanya'nin ekonomisinin batip batmadigi degismektedir. amerikan'in sesi verdigi haberde haziran ayindaki büyük düsüsten bahsetmektedir ama spiegel ise gecen senenin ilk 6 ayiyla kiyaslayip ufak bile olsa bir artidan bahsediyor. diger yandan amerika ile cin'in ekonomik savasinda avrupa ve almanya artan vergilerden dolayi ellerine cok büyük firsatlar gececeginin farkinda. vergiler sayesinde avrupa ve cin fiyatlari birbirine yaklastikca sizce amerika kimden almayi tercih eder?

  eger ev veya benzeri bir borcunuz yoksa 3000 euro parayla ayda bir defa istanbul'a gelir hatta isterseniz daha fazla gezer tozar dönersiniz. yilin belli dönemlerinde gider istediginiz ülkede de tatilinizi yaparsiniz. aslinda bunun disinda o parayi nasil kazandiginiz, stresle nasil basa ciktiginiz, hayatinizda ne tür heyecanlar aradiginiza göre tercih yapmaniz gerekir.

  derseniz ki ben heyecani seviyorum, her an basima bir sey gelecekmis gibi yasamak hosuma gidiyor. bir haksizliga ugradigimda allah beterini vermesin der gecerim, arabami park ederken bile harac vermeye raziyim. sikimsonik vergilerle muhafazakar partici bebelerin jeeplere binmesi umrumda degil, ramazanda sigara, icki icmem, icersem de dayagimi yemege hazirim, yillarca okuyup, emek verip geldigim noktada mülakat adi altinda hakkimin yenmesi de beni baglamaz o zaman kalirsiniz istanbul'da

  elbette almanya mükemmel bir yer degil, bahsi gecen seyler burda da basiniza gelebilir (haha yok lan yok gelmez valla moraliniz bozulmasin diye söylüyorum). en azindan oransal bakarsak cok daha düsüktür.
 • türkiye'de 10 bini seçer arada da sevdiğim ülkelere giderim ama (kendi adıma) almanyada yaşayamam.
 • almanya’daki pozisyonu bilemem ama 10.000tl maaşı olduğuna göre türkiye’deki pozisyon orta düzey yöneticilik gibi bir şey olsa gerek.
  ve ben daha hayatıyla ilgili karar alamayan, bu konuyu hiç tanımadığı insanlara danışan birini “yönetici” yapan zihniyete sokayım. bu adam daha kendi hayatını yönetemiyor, takım arkadaşlarını nasıl yönetsin?
  sonra şirketler böyle tiplerin elinde çıkar, yalakalık ve adamcılık düzleminde bir şeyler yapmaya çalışıyor.
  sen almanyaya git kardeş, ayaklarının üzerinde durmayı öğrenir, hayata bakış açın değişir.
 • türkiyede aldığın para hergün değer kaybediyor. 11 sene önce aldığım maaşı dolara çeviriyorum bugün aldığımdan daha çok. türkiyede yalan enflasyon açıklanıyor. bu bile seçimin için büyük kriter. orta direk kalmadı ülkede. 10000 tl veriyor ama kariyer planlaması yapmıyorlarsa git almanya ya
 • (bkz: arabada beş evde onbeş)

  almanya'da 3000 euro vs istanbul'da 3000 euro ya da almanya'da 10000 tl vs istanbul'da 10000 tl yapılsa daha adil olacak olan karşılaştırmadır.

  haksızlık olmaktadır. kurun çevrimi şeklinde olmalıdır. 3000 euro = 18.691,11 türk lirası
 • alman ekonomisi zorda mi? diye sormus biri de. kardes biz turkiyede krizin kinetik enerjisini gotumuzde hissediyoruz. sen hala potansiyel kinetik hesabi yapiyon bize.
  almanyada 3000 euro cok harika paradir. bakin almanyada 3000 euro turkiyede 3000 eurodan bile cok daha iyi paradir. sen markete 200 tl ile gidip alkol alirsin. almanyada adam 200 tl ile (euro ile degil) markete gidip alkoluni alir bir haftalik alisverisini halleder.
 • tabii ki almanya! sikerim parasını afedersiniz.
 • almanya da 3.000 euro olan bir şeyin türkiye de imkanı yok 10.000 tl olmasına, 15.000 tl'dir..

  buna ithalatçı kârsaj oranı,vergi payları falan dedin mi 20.000 tl gelir..
 • yuh kardeşim.

  adam almanya’nın ekonomisini eleştirmiş. hem de türkiye karşısında.
  almanya dünya üretiminin %30’una sahip bunu biliyor musun? azcık makul olun ya.

  tabiki almanya’da üç bin euro