• bir üzüm cinsi. iri, tatli ve sulu bir siyah üzüm. taneleri 20~24mm arasinda oluyormus.
  • rené goscinny'nin metinlerini yazdığı, tibet'in çizdiği ve kasım 1957-eylül 1958 arasında tintin dergisinde yedi bölüm olarak yayımlanan çizgi roman dizisi.

macera adları: alphonse livreur, alphonse garçon de restaurant, alphonse détective, alphonse steward, alphonse liftier, alphonse et le mannequin, alphonse extra.

önemli kahramanlar ise alphonse, elvire, gontran, madam poilour, mösyö chichi, thomas, mösyö le baron du cuir, mösyö ve madam peindsous idi.
  • alphonse kelimesi, cermen kökenli bir erkek ismi olan, "soylu", "savaşa hazır" anlamlarına gelen alphons kelimesinin fransız varyantıdır.

alphonse; konuşma dilinde, efemine özellikler sergileyen birisini tanımlamak için kullanılan fransızca kökenli ingilizce sözcük.

aynı zamanda pezevenk anlamına da gelir. (bkz: procurer)

alphonse kelimesi (sanıyorum)günlük kullanımdaki (gey)anlamını, alexandre dumas'ın oyunundaki "monsieur alphonse" karakterinden dolayı kazanmış.alphonse kelimesinin bu anlamıyla ortaya çıkış yeri ise polonya olarak belirtilmiş.

alphonse; polonya, danimarka ve norveç gibi ülkelerde nadiren de olsa bebek ismi olarak kullanılır.

türkçeye (sanıyorum)batılılaşma etkisindeki edebiyat döneminde, alfons olarak geçmiştir.

kaynak:urban dictionary
  • amazon prime'da yayınlanan fransız dizisi. ileride bu başlık çok değerlenir gibi geliyor bana. henüz sözlük ahalisi keşfetmemiş sanırım. farkındalık yaratayım diye giriş yaptım. arıza erkekler ve arıza kadınlar üstüne nefis bir komedi.
  • jean dujardin sanki bu roller için yaratılmış bir insan.

diğer karakterler de gayet iyi. ancak bu bir boomer dizisi. (dolayısıyla ben severek izledim)

dizi, belli jenerasyonun altına hitap etmeyecektir.
  • allah sizi kahretmesin dizisi.

esas plot twist için spoiler vermiyim ama tam da tahmin edeceğiniz şey oluyo zaten. püh boyu devrilmeyesiceler.
    neyse...

sümsük bir adamın, 'literally' sike sike, alpha male'e dönüşmesini izliyoruz sayın seyirciler ama sonuçtan memnun muyuz emin değilim.

jean dujardin ezikten fucker'a giden skalada haaaarika oynamış.
    charlotte gainsbourg öyle iyi rol yapmış ki suratını asfalta sürtesim geldi.

--- spoiler ---

öte yandan, kafa siken karısını nihayetinde sikerek susturan alphonse için mesudum (cinsiyetçi küfür için üzgünüm, kadın gerçekten asabımı bozdu)
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap