• renault f1 takiminin 2021 sezonuyla birlikte yeni adi olacaktir. kaynak

--- spoiler ---

renault grubu'nun yeni ceo'su luca de meo, göreve getirilmesinin ardından fransız markanın bünyesinde bulunan tüm şirketlerle ilgili incelemeler başlatmış ve yeni stratejiler belirleme kararı almıştı. renault, pazar günkü italya grand prix'sinden önce f1 ekibinin 2021'den itibaren alpine f1 team olarak isimlendirileceğini resmen açıkladı. araç fransa'nın renkleri olan mavi ve milli bayrağın renkleriyle yarışacak. 2021 yılında iki kez f1 dünya şampiyonu fernando alonso daha önce 2005 ve 2006 yılları arasında şampiyonluk yaşadığı enstone merkezli ekibe geri dönecek. alonso'nun takım arkadaşı esteban ocon olacak.

--- spoiler ---
  • zamaninda red bull'la rakip olduklari halde onlara motor satip, guclerine guc katmalarini saglamis enteresan bir takim. formula 1'in kasimpasa'si gibiler.
  • hem fernando'nun hem oscar'ın yapıştırdığı takım.

siz bütünsene alonso'ya mobbing yaparsanız olacağı buydu.
  • mark webber ve fernando alonso'nun ve asıl önemlisi fernando'nun menajeri mavi gözlük reis flavio briatore'nin el ele verip tam bir palyaço gibi gösterdikleri takım. iyi oldu, şimdi alsınlar esteban ocon'u götlerine soksunlar.
  • iki gündür milletin ağzına malzeme veren, iyice rezil olmuş takım.

ne amaçladıklarını bilmiyorum, ama dün alonso bunlardan habersiz aston martin'le anlaştı. bugün de aceleyle piastri'yi açıkladılar ama o da yok öyle bir şey dedi. ulan açıklama yapmadan hiç mi arayıp konuşmadınız, bu nasıl bir saçmalık?

şimdi hem ana, hem yedek pilotlarından oldular. ama inanıyorum ki piastri bu kadar kolay kurtulamayacak bu takımdan..
  • f1 2023 sezonu için fransız dallama amın oğlu esteban ocon ve bir diğer fransız dallama pierre gasly kadrosuyla devam edecek olan fransız sütçü beygiri.

bugün nyck de vries'in alphatauri tarafından açıklanmasindan sonra tüm gıcık fransizlarin aynı yerde toplanması güzel oldu.

ha arada ricciardo kaynadı. belki ricciardo'da latifi sonrası williams'a veya haas'a gider.
  • sürücülerden tokat üstüne tokat yiyen takım.

sen alonso gibi adamı çaylak bir pilot için kaptır. sonra o çaylak muhtemelen mclaren ile anlaştığı için sana terso yapsın milyonlar önünde. büyük kepazelik.

takıma ocon'un liderlik edecek olması başlı başına fiyaskoydu zaten. şimdi potansiyel bir yıldız adayı pilotları bile çekemeyebilirler çünkü zaten birçoğu başka takımların pilot programları içinde.

alonso gibi bir değer varken elinde ergenlere bel bağlarsan böyle tokat yersin.
  • ceo'ları laurent rossi 2024'te zirveye çıkmayı düşündüklerini, bunu 100 yarışlık bir süreç olarak değerlendirdiklerini söylemişti. aratınca baktım ki f1.com'da paylaşılma tarihi ekim 2021 bu haberin... sezonu ortalama 25 yarıştan saysak bile (ki fazla bu) en az dört yıl ediyor. 2024'ü filan zaten geçtim de bu takım 2025'te şampiyonluk adayı olsun dişimi kırarım. entry'mi, "yanılmışım" diye editleyebilmek umuduyla bırakacağım buraya çünkü renault'yu ya da alpine'i ne haltsa pek severim. başarılı olmalarını isterdim. gelgelelim bu yönde zerre umudum yok, önümüzdeki 3-4 yılda da en fazla bugünün mclaren'i kadar olabilirler diye düşünüyorum.

pourchaire ve piastri gelse mesela, ikisi de efsane pilotlara dönüşse bu sefer alpine şampiyon olacak araç veremez bu çocuklara. bir de livery'si çok beğeniliyor ama ben tam aksine çok yapay buluyorum, sarı-siyah renault çok daha tatlıydı.

2024 editi: evet tahmin edildiği gibi şampiyon (!) oldular. piastri ve alonso'yu küstürdükten sonra güya şampiyonluk yolunda ilerlemeleri gereken 2024 sezonuna felaket başladılar, haas ayarında bir takıma dönüştüler. aptal herifler.
  • hep söylüyorum adında renault olmadığı sürece hükümsüzdür. gerçi renault iken de bir halt edemiyorlardı, orası ayrı.

ben fransız hükümeti olsam bu adamlara "bizi rezil ediyorsunuz" diye çıkışırdım açıkçası. hele ki fransız kibrini düşününce... artık f1'in taşak oğlanı bile değil alpine çünkü insanlar dalga geçmeye değer bile görmüyor. ferrari mesela inanılmaz bir geçmişi, daima başarı beklentisi, çok fazla taraftarı olan bir marka. ferrari takımlarda sezonu ikinci veya üçüncü bitirse, pilotları verstappen'in arkasında ikinci olsa bile dalga konusu oluyor. çünkü beklenti çok yüksek, çünkü "karizma"nın karşılığını veremiyorlar.

alpine ise farkındaysanız haas ayarında bir takıma dönüşmesine rağmen en fazla "piastri'yle alonso iyi kaçmış buradan" yorumlarıyla değerlendiriliyor, kimse oturup adamların haline gülmüyor bile. çünkü hükümsüzler, önemsizler, bir özellikleri yok.

ben çocukken alonso'nun şampiyonluk döneminden, o zamanki renklerinden dolayı renault r25'e aşıktım resmen. f1'i genel olarak konsept şeklinde seviyorum açıkçası, çok ağır şekilde belli bir pilotu ya da takımı sevmem ama illa "hangi takımı tutuyorsun?" derseler renault derim bu sebepten.

şu an geldikleri durum utanç verici. alpine ismine zaten asla ısınamadım. spor mağazası gibi. mis gibi renault varken gerek var mıydı böyle dandik pazarlama oyunlarına? hayır alpine'in kendi itibarı varsa onu da kaybettirmiş oldular f1 yüzünden.

beş senede şampiyonluğa oynuyorlardı bir de güya amına kodumun palyaçoları.
  • regülasyonlar sonrası şampiyonluk adayım ferrari ile birlikte beni heyecanlandıran iki takımdan biri. el plan ile birlikte iyi bir araç umudu doğurdular geçen yıl bekliyorduk bu yüzden.
    alonso için #126397115 40 yaşında şampiyon olabilecek kadar iyi yeter ki düzgün bir aracı olsun demiştim umarım araç hızlı olur.
    aero yönünden çalışmışlar ama bakalım hangi takım doğru olanı buldu bunu zaman gösterecek fakat alpine için aero kadar önemli bir şey daha var; motor gelişimi dondurulmadan ne kadar gelişim sağladılar o konu önemli, rakiplerine göre en zayıf oldukları yer motor ve uzun süredir performans gelişimi üstüne çalışıyorlardı. bakalım bir brawn gp etkisi yaratabilecek mi. bu sezon ya da önümüzdeki bir iki sezon, hatalı takım tercihleri yüzünden, potansiyelinin ve yeteneğinin hak ettiğinden daha azını yapabilmiş bahtsız bedevi alonso, eski takımına dönerek 40'lı yaşlarında 3. şampiyonluğunu alır ve öyle veda ederse harika bir hikaye olur f1 açısından.

alpine mavisini çok severdim ama bayrak şeklinde olan giydirmelerden hoşlanmıyorum, fransız bayrağı halinden kurtulması için bile bwt sponsorluğu isabet oldu aksi halde asla bırakmazlardı.
    bir arada kullanması kolay olan iki renk değil mavi ve pembe, bwt bulaştığı şeyi berbat etme potansiyeli taşıyor şu pembe ısrarı yüzünden ama buna rağmen renkleri çok uyumlu kullanmışlar beğendim tasarımı (bwt'nin olduğu bir denklem için konuşuyorum ama yoksa bir ferrari, aston güzelliğinde değil). big babol sakızına dönecekler diye çekinmiştim neyse ki olmamış ama tulumlar için aynı şey geçerli değil. pembe diye bu kadar ısrar ediyorlar ama ne kadar kasarlarsa kassınlar pembe üzerinden olumlu yönde marka çağrışımını yapamıyorlar. kaç senedir varlar hala ne markası olduklarını bilmiyorum, ilgilenmiyorum. boşa uğraş.

ilk iki yarışta tamamen pembe tasarımı kullanacaklar sonra asıl livery kullanılacak.

edit: baktım su arıtma cihazı satıyorlarmış hahaha, arkadaş sms ve spam aramalar yetmedi mi nasıl bir sektörsünüz siz gel de dalga geçme.
hesabın var mı? giriş yap