• bu sezon yani 10/11 sezonunda içerde kayseri erciyes maçı vardı altay'ın, 3-0 bitti ilk yarı. tayfa lideri ''sikeyim bu takımı, protesto edip çıkalım'' diye emir verdi bağıran taraftara. bunu duyan yaşlı bir amca tek başına tayfanın önüne attı kendisini ve '' ne protestosu, ne gitmesi, burada altay oynuyor, burada altay oynuyor lan'' diye bağırdı. bu adamın elini değil ayağını öperim ben.

maç sonunda sinirlenen bir yaşlı taraftar gene hıncını alamaz polislere sataşır, polis kamerası ile kendisini çeken adam ''çekiyorum seni ona göre davran'' diye seslenir dayıma, dayım ise buna aldırmadan, eliyle işaret çekerek ''karını sikim, karını'' diye bağırır kameraya. river plate küme düştükten sonra bunları beklemedim değil.

yine iki hafta sonra tribünde hastaneden çıkıp gelmiş, belki de serumunu arabada bırakmış yaşlı dayının çıkmayan sesi, hasta vücudu ile ''oynayın lan, oynayın be'' diye bağırışı ile sevdim altay'ı ben.

taraftarı az diye laf ederler, üç tane taraftarı alayına yeter. 2. ligde de peşindeyiz altay.
  • taraftarı paraya iman eden aliağalılar veya selçuk babalarının eteğini öpen karşıyakalılara benzemez. gururla, onurla ve büyük bir aşkla takımının yanındadır. asla vazgeçmezler, vefayı da cefayı da iyi bilirler. diğer takım taraftarlarının da bildiği gibi izmir'in en asil ve en büyük takımının taraftarlarıdır altay taraftarları.
  • altay taraftarına az diyenler kendilerine baksın, izmir'in tribün rekorunun hala altay'ın elinde olduğunu unutmadan,
    altay taraftarını tanırsınız her yerde, bellidir duruşundan,
    altay taraftarı çılgındır,
    altay taraftarı rengini her yerde belli eder,
    altay taraftarı aşıktır takımına öyle kendi arasına kavga etmez.

öyle bir takımdır ki altay ona sevdalılar gerçekten bağlıdır, takımını öyle ihalelere vermez. yeltenene cevabını vermesini de bilir zaten.

yıllarca süper ligde mücadele etmesinin sebebini arıyorsanız eğer dönüp altay tribünündeki aşıklara bakmanız yeter zaten. semt takımı değildir altay, armasındaki asil izmir yazısının hakkını verir. sanmayın ki bitti altay, artık dönmeyecek o görkemli günlerine. söz vermiş bir takımdır altay, "ant olsun ki döneceğiz" sloganı ile.
  • bu taraflara rastlayabilmek oldukça kolaydır. alırsınız bir altay maçına bilet. gidersiniz alsancak stadı'na. binlercesi orada görülebilir. altay'ın nasıl birinci ligde senelerce kalabildiğinin sorusunun cevabı da, göztepe'nin amatör kümeye kadar neden düştüğünde, karşıyaka'nın yıllardır birinci lige neden çıkamadığında saklıdır.
  • yıllarca tribünleri doldurmuş, semtlerle sınırlı kalmayıp şehrin takımı imajını korumuş taraftar. maalesef bir altaylı olarak söylüyorum; altayın eski adıyla 3. lige düşmesi taraftarın takıma küsmesine, tribünleri boş bırakmasına sebep olmuştur. alsancak semtinin yaşlı amcalarından, gaziemirin haşin çocuklarına kadar her yerde bulunurlar. "kabus" ismi altında toplanmış bu taraftar "kabus geri dönünce efsaneler biter" pankartı ile göztepe'nin kulaklarını çınlatmıştır. "ne tam buçuk aşkımız hepsinden uçuk!" diye herkese ayar vermesini de bilen bu taraftar grubu, şimdi kendi bünyesinden çıkan kulübün taraftarları tarafından alay konusu olmaya başlanıyor. ama ben bu duruma gülerim tabii ki.

(bkz: büyük altay)

marjinal bir altay tezahüratı için;

tepecikten geçeriz
    şarabı da içeriz
    esrarı da çekeriz
    bize büyük altay derler
    biz adamı s*keriz.
  • bir avuç alsancak midyecisi, gevrekçisi.
  • söyleyebilseler, aslında çok güzel bir tezahüratları var;

http://www.youtube.com/…_from=tl&videos=xgrx5wn-4ie
  • rize pazar'a neşeyle 1500 kilometre deplasman yapıp geri 1500 kilometreyi hüzünle dönecek olan taraftardır.

(bkz: büyük altay)
  • bünyesinde organize suç/terör örgütü bulunduran grup olmuştur. bakalım taraftarın geri kalanı bu örgüte sırtını dönecek mi yoksa sahiplenecek mi göreceğiz.

ayrıca önümüzdeki bir on yıl boyunca birçok derbide deplasman seyircisi alınmamasına da sebep olacaktır. oysa daha yeni göztepe-bucaspor maçı olmuştu ve problem yaşanmamıştı. içine sıçtınız bütün izmir sporunun…
hesabın var mı? giriş yap