6080 entry daha
  • --- spoiler ---

ev mi almak istedin, 50 bin dolara da var, kalitelisi belki 500 bin dolar.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

anın çekti, hamburger mi, pizza mı yemek istedin, en büyük boy pizzaya 5 dolar ödersin. işten eve geldin, bir bira içeceksin, biranın kralı en fazla 1 dolar.
    --- spoiler ---

bu tarz, kafadan sallama entry yazip. internette bilgi kirliligi olusturulan baslik haline gelmemesi lazim. yoksa epir gibi insanlar, bu yazilara inanip. tum gemileri yakip, abd'ye geliyor.

geldikten sonra goruyor 50 bin dolara evin olmadigini, 5 dolara da anca dandik in-n-out burget yiyebilecegini. (o fiyata pizza bile yok)

sonra gidip madem oyle, pahali sehirde iyi para kazanayim diye, bay area, new york vs muhitlere gidiyor; bakiyor en dandik condo 500 bin dolar, hoa si(aidatı) zaten aylik 400-600 dolar. o palo altoda, stanford'un dibindeki evlerin 3-4 milyon oldugunu anca abd'ye gelip zillow.com dan baktiktan sonra fark ediyor.

yemek 5 dolarmis abi yaa, demek yerine; ac https://www.ubereats.com/ i; yaz palo alto station. bi yemek begen. misal ben rastgele sunu sectim:

https://www.ubereats.com/…za/0vzgfmtgssmcrik0zcpedq

(ne hikmetse los angeles cikti ama olay o degil) bakiyosun pizzalara 27 dolar misal. bunun ustune tax vs odeniyor onlari hadi bosverelim. 27 dolar odeyen kisi. bi zahmet 3 dolar da tax odeyiversin.

bu kafada olan bi zahmet su ulkeye gelmesin. gelince de sikayet edip durmasin. zillow.com 2006 da kurulmus. redfin.com ise 2004'ten once.

eger 2004'ten once gelipte boyle bir sorunla karsilasan olduysa, onu anlarim (bilgiye bir sekilde ulasamamis dersin) ama son 15 yildir, bu kafayla bu ulkeye insanlar nasil geliyor. anlamak cidden cok zor.
  • arkadas 2020 yili olmus. hala abidik gubidik sitelerden mcdonalds'in bilmemkac yil onceden kalma fiyatlarina bakipta, en fazla zihnini tatmin edip bu ulkeye gelmeye calisan insanlar var.

o kadar chicago linki atmissin. bari usenmeyip, uber eats'ten baksaydin mcdonald's gibi bir yerin fiyatina:

https://www.ubereats.com/…te/3tbdjf_psekveboqicanng

o attigin yerdeki $3.99 oldugunu soyleyen big mac, ne hikmetse 2020 yilinda. simdi siparis verirsen, vergisiz; $6.29 tutuyor!

hepsini gectim "burgerin, pizzanin en krali" diyipte, mcdonald's i ornek veren birisiyseniz buyrun gelin abd'ye cok mutlu yasarsiniz.

ama rica ediyorum. bu sekilde geldikten sonra, su basliga; abd cok kotu, tu kaka diyip entry yazmayin. entry yazacaksaniz, en azindan; ben gittim uber eats'ten yemek fiyati bakmak yerine 15 yil onceki yemek fiyatlarina bakarak, yanlis bir karar verdim diyin.
  • --- spoiler ---

abd'ye cebinizde 50 bin dolarla bile gitseniz esek degilseniz acikta kalmazsiniz.
    --- spoiler ---

yahu pek oyle sozlukte yazi yazdigim soylenemez ama kiskirtiyorlar ogretmenim. 50 bin dolariniz varsa turkiye'de acikta mi kaliyorsunuz? abd ucuz degildir. ben vatandasiyim oradan biliyorum.

50 bin dolara ev almayi unutun. oyle bir imkan yok. bunu sadece siz gelmeyin diye soylemiyorum, bu arada siz gelmeyin, onu da soyleyeyim. 50 bin dolara ev aldiktan sonra ise nasil gideceksiniz? araba lazim. zira yasadiginiz yer o kadar uzak olacaktir ki, yarim saatlik yolculugun aslinda ne kadar uzun bir mesafe oldugunu anlayinca cok sasiracaksiniz. bir de, arac sigortasi lazim ki gocmenler icin cukkali bir aylik fatura cikarilacaktir, zira herhangi bir trafik kaydiniz yoktur. ayrica is lazim. sen sadece trink diye 50 bin oderim diye dusunuyorsun, ama dur bakalim yigidim kredi skoru yuksek olmayan, ulkede yasamamis birine kim niye evini satsin. ulkeye 50 bin dolar para sokmaya calisin bakalim, ne kadarina izin verilecek ve rte bana da bi sakal at yolumuza bakalim diyecek mi demeyecek mi?

daha bunun saglik sigortasi var. abd'de yasamamis birinin buranin saglik sistemi hakkinda fikir edinmesi mumkun degildir. saglik sigortasi diyince, ben bile irmaginin akisina olurum turkiyem diye sarki soylerken buluyorum kendimi.

evet yemek ozellikle et fiyatlari abd para birimi bazinda ucuzdur, ucuzdur da, burada yasarken yediginiz yiyeceklerin toplumun en alt kesiminin yedigi yemekler oldugunu anlayinca kendinizden nefret edeceksiniz. zira, abd'de sinif ayrimi pek oyle cicili bicili degildir, anlayamazsiniz.

abd guzel bir ulkedir, ama kolay bir ulke degildir. burada yasayacaginiz fakirlik ve kimsenin sizi umursamayacak olmasi benzersiz bir deneyim olacaktir.

50 bin dolariniz varsa ulkenizde kalin, avrupa seyahati yapin. yok illa abd diyorsaniz, siz o 50 bin dolari bana verin ben sizin adiniza burada bir seyler yapip fotograf falan atarim. photoshopla kendi yuzunuzu eklersiniz.

edit: black lives matter ve george floyd kisimlarina cevap vermiyorum, cahilligine toyluguna veriyorum arkadasin. sistematik irkcilik kurbani oldugunda anlar belki. bir beyaz ensesine saplak attiginda sikayet ederse, turkiye'ye gitsin orada kulak arkasini sikmedikleri icin sukretsin diye cevap veririz sonra ortam gerilir.
  • üstte çok kaliteli bir tartışma dönüyor.
    bayılırım kaosa.
    devam edin bence
  • ben ikinize de 30 dolarlık pizza ısmarlayım da dövüşmeyin amk.

parası pahalı ülke :)
  • uber eat uzerinden fiyat gosterenler olmus. yalancinin onde gideni. dunyanin her yerinde uber eat, deliviroo gibi site kullanan bilirki mesela 27 dolara pizza aldiginizda bu 27 dolarin buyuk bolumu uber eat e gidiyor. ayni urun, ayni restaurant da eger direk gider alirsaniz saha ucuzdur(genellikle). birde karninizi doyurmak icin restaurant ornegi gostermek? bu ne bagnazlik? yok dorsia dan yer ayirtip oradan yemeliyiz, ve dorsia yi benchmark olarak kullanmaliyiz
  • başlığındaki tartışmaya kovayla benzin getirdiğim ülke. https://www.yelp.com/… pizza&find_loc=manhattan, ny
  • pahali ulkedir. yemek fiyatlari konusunda usda linki biraktim (bizim tarim bakanligi muadili). goreceginiz gibi, en fakir aile klasmani bile senede yemek icin 4000 dolar civari bir para harcamakta.

ev fiyatlari midwest ve rust belt denilen yerlerde ucuzdur ama bir turk oralarda yasayamaz. yasasa bile hayat kalitesi yerlerde surunur. ıkinci link zillowun verdigi housing data ana sayfasi. yasamak istediginiz yerdeki ortalama ev fiyatlarini ve fiyatlarin standard sapmalarini hesaplayabilirsiniz. eli ayagi duzgun tum yerlerde fiyatlarin ucmus oldugunu goreceksiniz.

https://www.ers.usda.gov/…food-prices-and-spending/
    https://www.zillow.com/research/data/
  • pizza fiyatlarindan yasanip yasanmayacagi uzerine tartisma donen ulke.

tartisanin turk oldugu her halinden bellidir. bir de ev alma muhabbeti var, o da ayni vizyon.

yozgatlilar el kaldirsin. neyse, farkli guzellikleri bir arada barindiran ulke.
  • içinde yaşayan insanların dünyanın geri kalanına ihtiyacı yoktur. insanları bu yüzden bu kadar umursamaz, dünyaya bu kadar kapalıdır. adam ne yapsın avrupa’yı, çin’i...
6998 entry daha
hesabın var mı? giriş yap