• hayatimin buyuk bir kismini abd'de gecirdim. ilk seneler iyi olsa da, son iki uc senedir izdirap burasi amina koyim. simdi diyebilirsin ki siktir git o zaman ne duruyorsun. hocam o is oyle degil. burasi kotunun iyisi. nereye gitsen asagi yukari ayni izdirabi cekecem, bari mizacima en uygun yerde cekeyim. hazirsaniz kisisel yerlememe basliyorum
    - corporate amerika yarrak gibi. bir sirkete sadik kalma fikri yok. kalirsan somuruluyorsun.
    - genel olarak somuruluyorsun. vermeden almak diye bir sey yok hayatta. ama burada almadan verdigin durumlar oluyor. turkiye'yi hatirlatiyor bu durum. isci ve isveren arasindaki savasta isveren kesinlikle daha guclu.
    - gocmenlik durumundaki dengesizlikler. sen belki iyi egitim almissin amerikada. sistemin icinde cok zaman harcamissin. ama denkligin egitim ve katma deger olarak daha dusuk filipinli veya meksikali kardeslerimize denk. bu zenofobi olarak anlasilmasin. gercek bu.
    - beyaz amerikaliysan hayatin son derece raad. o yuzden bir an once beyaz amerikali beyin yapisina erismek gerek. burada kastettigim, kisisel egolari toplumun onune koymak. beyaz amerikanin felsefesi tek cumleyle bu kadar ozetlenir.

sosyal yergilerim ise:
    - amerikan toplumu hala oturamamis, soup degil de salad bowl gibi mixed yet together yapisinda. toplumdaki her tartisma bunu besliyor. garip bir sekilde bu konuya parmak basan kimi kesimler de ayristirmayi korukluyor.
    - cok yuksek ihtimalle buyuk sirketlerden ve zenginlerden adam gibi vergi toplanamiyor ya da yolsuzluk had safhada. bu kadar buyuk ekonomide sosyal yardimlar diye konusani komunist diye yaftaliyorlar. yine garip bir sekilde fakire ciddi bir sosyal yardim da yapiliyor. fakat bu yardim adam gibi distribute edilemiyor. mustangiyle walmarta gelip snap kullanan adam var. sen snap'e muhtacsan onceligin mustang mi olmali? fakat bu yardima gercekten ihtiyaci olan muskul insan da cok.
    - amerikada bir kere dustun mu kaldiranin olmaz. eger fiziki veya mental bir duskunluk durumu varsa, toplumun disina itilmeniz cok olasi. sizi topluma kazandiracak mekanizmalar yok veya iyi islemiyor. yine garip bir sekilde bu mekanizmalarin varligindan pek cok insan da haber degil. ya da haberdar olsa da iyi islemedigini dusunuyor (ki ilk soyledigimle ayni kapiya cikiyor.)

benim kendi distopik gorusum ise:
    amerika'da corporate cok guclu. ne kadar buyuk firmaysan o kadar guclusun. amerikanin ekonomisi ve amerikayi amerika yapan degerler bu buyuk sirketlerin insafina birakilmis. fakat daha guclu bir gorunmez el kaynaklarin asiri haksiz dagitildigina kanaat getirirse, krizlerler yoluyola kapital el degistiriyor. zarar da dunyaya mal ediliyor. olan calisan orta sinifa oluyor.
  • yine herkesin yazılar yazıp,atıp tuttuğu dünya devi ülkedir!!! benim arkadaşlarım yaşıyor ve hepsidw çok memnun
  • aslinda tekrar olacak ama basindan duyuldugu kadari ile bu aralar turkiyeden gocen / gocmeyi planlayan cok kisi var ve onemli bir kismi buralara bakiyor olsa gerek.

cok gevezelik etmeden; bence dort onemli nokta var:

1. kendini tani. eger ben cayi fincandan icemem illa ince belli bardak olsun diyen biri isen gelme, ama ben marsa gidecek ilk insanli uzay aracini yapacagim diyorsan gel. bu baglamda egitim cok onemli, uzay araci yapacak bilgi birikimin var mi, ya da bu birikimi yapma azmin var mi buna bak. yazilimci isen 1-0 ondesin. gozlemledigim kadari ile burasi gayet meritrokratik bir yer, calisirsan yukselirsin, calismazsan tekmeyi yersin. burada calismak, hizli sonuc almak demek. pizzaci acacaksan, vasat pizzayi cabuk teslim eden pizzaci ac, iyi pizzayi gec teslim eden pizzaci acma. zaman > kalite

"move fast and break things"

2. uzun sure kavga etmeden zafer yok, sabir sart. ben doktoraya geldim 2008 de, diploma, yesil kart, is, ev, para... kisaca rahata ulasmak 10 yil surdu. hala daha vatandas degilim, hayalimdeki sirkette calismiyorum (kavga daha bitmis degil).

3. cennet bekleme. basta saglik ve taseronluk olmak uzere cok aksayan yon var, hazirlikli ol (parani carcur etme biriktir - yatirim yap). mesela kafanda sunun plani hep olsun, ben kanser olursam kanserim ilerlerse ve bu yuzden isimi ve dolayisi ile isim sayesinde edindigim sigortami kaybedersem ne yaparim? ısinde yukselip arkada biriktirdigin parayi arttirdikca bu madde ile ilgili kaygilarin azalacak, ama bu hemen olmayacak. https://www.financialsamurai.com/ onemli bir kaynak, takil takip et.

4. amerika cok buyuk, hem cografi olarak, hem sosyo - ekonomik olak, hem siyasi olarak, hem koken olarak bir cok farkli alt kultur var. (ruslar hintlilerden, liberaller neoconlardan, texaslilar san diegolulardan, golf kulubundekiler dagcilardan farkli) kimlerle muhattap olduguna gore deneyimin cok degisecek. meet-up'lar ve cocuk / evcil hayvan arkadas cevreni genisletmende isine yarayabilir.

(yildiz fali gibi bitidim girdiyi)
  • lise ponpon takımındaki kızlar efsane
  • uzun zaman yaşadığım yaşarken de mutlu olduğum ülkedir.
  • whokares'in entry'sinden sonra utanip "abi amariga'yi en cok ben seviyorum, saygilar whokare" diyen donme dolaplari bize gosteren ulke.

ulan daha birkac gin once amerika'ya bok atan sen degil miydin?? ulen buradaki turkler kadar yalak, kic yalayici yok.
  • bir kere de entry girilmesin dişimi kıracağım:)) boşuna uğraşmayın dünyanın kralı abd dir,yaşamı nasıl bilemem ama dünyanın en büyük hakimi olduğu kesindir
  • zaman makinesini icat edip sonrasında geçmiş ve gelecek arasında sürekli gidip gelerek tarihin akışına müdahale ettiklerine inandığım süper güç. kaybettiği savaşlardan bile menfaat elde ediyor adamlar.*
  • bu ülkenin "süper güç" ve "dünyanın en iyisi" olmasıyla övünüp bundan haz alan aşağılık insanları anlamıyorum. gerçekten, bu nasıl bir aptallık ve ezikliktir birisi bana izah edebilir mi? bu "süper gücün" istediği anda sizi tüm özgürlüklerinizden alıkoyabileceğinin ve aslında parça parça zaten bunu yaptığının farkında değil misiniz acaba? hayır beyni yakmış bir komplo teorisyeni olmaya da gerek yok abd'nin devlet düzeyinde ne kadar iğrenç ve pislik bir oluşum olduğunu anlamak için. ulan hiç açıp da okumadınız mı mesela bu şerefsizlerin, en basitinden, guatemala'da yaptıklarını? ben inanamıyorum ya. köleliğin en azından resmiyette kalkmış gibi görünmesine bile şaşırıyorum ben çünkü anladım ki insanların büyük bölümü aç karınları doydukları sürece köpeklikten ve birinin orospusu olmaktan asla gocunmayan, bundan fazlasını beklemeyen acınası yaratıklar.

"şimdi sen niye bu kadar dellendin?" diye soracak olursanız, keyifli keyifli internette dolaşırken şu habere denk geldim. ekşi'de başlığı bile olmayan nordstream 2, almanya ve avrupa'nın rus doğalgazını belarus ve baltık ülkeleri üzerinden almasını sağlayacak bir gaz transit projesi. görüldüğü üzere, "abd'nin bölgedeki çıkarları" konu olduğu zaman, inanılmaz bir demokrasi ve modernlik anlayışı göstermekten (!) geri durmuyorlar.

bu projeden ukrayna ve diğer amerikan köpekleri dışında herkes memnun. bölgedeki hemen hemen tüm ülkelerin çıkarlarına hizmet edecek bir proje. rusya'ya bağımlılığı arttıracağı konusunda endişeler var ancak gerizekalı olmayan herkes rusya'nın avrupa'yı fethetmek gibi bir amacı olmadığını ve hatta şu an almanya'yla "müttefik" sayılabilecek kadar yakın bir işbirliği içerisinde olduğunu bilir. abd'nin götünü yakan şey bölgedeki piyonunun önemini büyük ölçüde kaybedecek olması.

bakın hiçbir devlet sempatiktir, tatlıdır demiyorum; tüm devletler kendi çıkarları için mücadele eder ve bu uğurda türlü türlü pislik yapar ancak abd'nin derdi tümüyle dünyayı kontrol etmek. "sphere of influence"ını siktiklerim, dünyayı talan edip tamamen tüketime dayalı, içi boş, yapay kültürünüzü zaten her yere yaydınız; ulan bırakın ukrayna ve belarus da rusya'da kalsın. winston churchill gibi tarihin görebileceği en şeytani adamlardan biri dahi ülkelerin paylaşımı konusunda bu kadar agresif değildi, kültürel bağlara ve sınırlara saygı gösteriyordu.

abi ben komünist ya da "abd'nin her şeyine düşman" birisi falan değilim. hepimiz insanız. yeri geliyor ben de nba maçı izleyip keyif alıyorum, yeri geliyor kola içiyorum vs. yani kolayı protesto edip fanta içen şuursuz, dünyayla bağını kesmiş bir adam değilim. abd'de yaşayana, abd dizisi-filmi izleyene hiçbir lafım yok. o kadar değil.

ama şu ülkenin "dünya devi" olmasıyla övünüp bununla gurur duyanlar var ya, ben bunu asla anlayamıyorum. samimiyetle soruyorum, gerçekten aptal mısınız yoksa abd tarafından köleleştirilmiş sapık ruhlulardan mısınız? abd çok güçlü, ona şüphe yok da bu adamların bu gücü nerede kullandığını görmüyor musunuz? güney amerika'dan başlayıp afrika'ya, asya'ya, ortadoğu'ya gidin. onlarca ülkede yarattıkları yıkımı, "amerikan çıkarları" için amaçlarını gizleme ihtiyacı dahi duymaksızın giriştikleri katliamları görmüyor musunuz?

bir insan nasıl abd'nin dünya devi olmasıyla gurur duyabilir? bildiğiniz hangi insanlığa sığıyor bu? inanılmaz gerçekten.

"akçomar" falan diye sallayacak olan beyinsiz itler için de notumu şimdiden düşeyim: muhalif olduğum gibi aynı zamanda ateistim. abd karşıtı olan herkes "çomar" veya "komünist" olmak zorunda değil. bunu da sike sike öğreneceksiniz. devir değişecek ve taptığınız ülkenin dünyanın gelmiş geçmiş en büyük terör imparatorluğu olduğunu sizler de göreceksiniz.
  • başkan ve kongre arasındaki zıtlaşma ve blame game (suçlama oyunu) nedeniyle hükümet ofislerinin 22 gündür kapalı olduğu ülke. bu, tarihteki en uzun kriz oluyormuş ve trump'ın inatçı yapısı nedeniyle (kriz konusu olan şey meksika duvarıdır) daha da sürebilir. ancak trump, kriz konusunda demokrat senatör ve temsilcileri suçlayarak kendisini güvenceye almaya çalışıyor.

https://www.bbc.com/…/world-us-canada-46848435?#_=_
hesabın var mı? giriş yap