şükela:  tümü | bugün
 • amerikan ve ingiliz ingilizcesi arasındaki kelime bazında olan farklılıklara örnek olarak;

  (ingiliz) (amerikan)
  aerial / antenna
  biscuit / cookie
  chemist / pharmacy
  clever / smart
  cutlery / silverware
  holiday / vacation
  jumper / sweater
  mad / crazy
  mark / grade
  pavement / sidewalk
  queue / line
  tin / can

  imla açısından farklılıklar örneğin;

  (ingiliz) (amerikan)
  centre / center
  colour / color
  licence / license
  catalogue / catalog
  realise / realize
  programme / program
  cheque / check
  jewellery / jewelry
  practise / practice
  pyjamas / pajamas
 • bir sözcüğü hecelerine veya oluştuğu sözcüklere bölmede, amerikan ingilizcesi tamamen sesletime dayalı gider, öte yandan ingiliz ingilizcesinde önce sözcüğün kökenine (etimolojisine) bakılır, ardından sesletim önem kazanır.

  bu gerçek hayatta bir işinize yaramaz, hyphenation algoritmaları yazmıyorsanız.
 • birisi birleşik krallik'ta konuşulur, diğeri ise birleşik devletler'de. ikisi arasında ayırım yapabilmek için birkaç anahtar nokta var. bunları şöyle bir inceleyecek olursak:

  - kelimenin sonunda yer alan r harfleri amerikalıların ezici bir çoğunluğu tarafından atlanmadan telaffuz edilir. ancak ingilizler r harfini çoğunlukla atlamayı seçer. (bkz: rotasizm) örnek olarak flavor, father ve warrior kelimelerine bakalım.

  amerikan:fleyvır
  ingiliz: fleyva

  amerikan: fathır
  ingiliz: fatha

  amerikan: woriyır
  ingiliz: woriya

  - genelde kelimenin ortasında yer alan r harfleri de ingilizler tarafından telaffuz edilmez. ancak aynı harfler amerikan aksanında es geçilmeden söylenir. park ve barber kelimelerini ele alalım:

  amerikan: park
  ingiliz: pa'k

  amerikan: barbır
  ingiliz: ba'ba

  - amerikalılar "dance" ve "past" kelimelerindeki a harfini a ve e karisik (a" diye gösterelim) bir biçimde okurken, ingilizler bu kelimelerdeki a harfini direkt a olarak telaffuz eder.

  amerikan: da"ns
  ingiliz: dans

  amerikan: pa"st
  ingiliz: past

  - o harfi de ingiliz ve amerikan aksanını ayırt etmede dinleyiciye cok yardımcı olan bir harftir. "box" ve "john" kelimelerini ele alırsak eğer:

  amerikan: baks
  ingiliz: boks

  amerikan: can
  ingiliz: con

  - şimdi ilk madde ile bir üstteki maddedeyi "honor" kelimesinde birleştirelim:

  amerikan: anır
  ingiliz: ona

  - son olarak da t harfinin kelimenin ortalarında yer aldığı birkaç kelimeye bakalım. hatta yanında bir de iskoç aksanı verelim ki tam olsun. kelimelerimiz şöyle: later - utter - scottish

  amerikan: leydır
  ingiliz: leyta

  amerikan: adır
  ingiliz: ata

  amerikan: sıkadiş
  ingiliz: sıkotiş
  iskoc: sıko'iş

  - ve ilk maddeyle bir üstteki maddeyi birlikte uygulayacağımız better kelimesine bakalım:

  amerikan: bedır
  ingiliz: beta

  genel olarak yukarıda örnek verdiğim kelimelere ve benzer kelimelere dikkat ederek konuşulan ingilizcenin hangi aksana ait olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. iki aksan arasında daha bir çok farklılık bulmak mümkün, ancak en genel özellikleriyle aklıma gelenleri yukarıda belirtmeye çalıştım.

  not: bu da amerikalıların ingiliz aksanını kaybetmeleri, ya da başka bir deyişle ingilizlerin aksanlarını değiştirme kararı hakkında tarihi bir kaynak okumak isteyenlere gelsin.

  edit: amerikan klavyede yazmıştım, i'leri ı'ları düzelttim daha anlaşılır olsun diye.
 • "are you cola?" ingilizcesinin yerini tutamayacak olanlardır.
 • bazı kelimelerle yanlış anlaşılabilmesi mümkündür. en belirgin örneği (bkz: pants) amerikalılar pantolon olarak kullanırken ingilizler iç çamaşırı olarak kullanırlar.
 • türkler için ingiliz ingilizcesi anlaması çok daha kolaydır.

  amerikan ingilizcesi ise anlaması oldukça zordur.
 • istanbul türkçesi veya ankara türkçesi gibidir. telaffuzdaki güzellik ingiliz ingilizcesindedir. amerkan ingilizcesi kelimeleri yayarak konuşmayı gerektirir. argosu bile farklı vurgulanır.
 • aksan olarak bakarsak bazı ingiliz aksanları tüm aksanlardan güzeldir fikrime göre. ama bir çok ülkenin insanı için zordur, ondan dolayı insanlar genelde amerikan aksan(lar)ı ile konuşmaya çalışır. türkler dahil.

  dilin kendisine bakarsak ingiliz kadar güzel ingilizce konuşan yok arkadaş. entellektüel bir amerikalı ile bırak yazarı, bir stephen fry, bir hugh laurie'nin konuştuğu dili kıyaslayın. şiir gibi konuşuyor hem fry hem laurie. kullandıkları kelime dağarcığı da çok daha geniş. bir amerikalıdan devamlı awesome, great, wonderful, magnificent falan duyarken, ingiliz'den aynı zamanda sık sık spectacular, delightful, fabulous, dandy ve daha bir sürü bir amerikalıdan kolay kolay duyamayacağınız kelime duyuyorsunuz. amerikalı da biliyor tabii o kelimeleri de, kullanmıyorlar.

  ingiliz ingilizce'si daha gösterişlidir, amerikan ingilizcesi daha eğlenceli diye özetler, bitiririm.
hesabın var mı? giriş yap