• 3000 öğrencinin olduğu bir endüstri meslek lisesinde kantinden öğretmenler odasına geçinceye kadar en az 100 defa duyuyorum bu küfürü (ki ben geçtiğim için çoğu yarısında yutuyor cümleyi) . ergen gençler arasında yaygın kullanılmakla beraber yetişkinlerde de yokluğu hissedilemeyecek boyuta gelmiştir. edep ya hu. başka ne denebilir ki?
  • küfür hakkında söylemek istediklerim var.
    bazı arkadaşlar küfür kullanımının bir çeşit içe atmama yöntemi olduğu için insanlara iyi geldiğini söylüyorlar.
    bu konuya döneceğim.
    bir konuşma içinde karşı tarafla herhangi bir konuyu tartışırken, mesela kadın-erkek eşitliği üzerine konuşurken ya da yazışırken birdenbire küfür edilmesini acizlik olarak görüyorum.
    küfür aslında acizliktir efendim. pek başıma gelmedi ama tartışma içinde birisi bana yaw siktir git. kadın erkek eşitliği derken orospu çocukluğunun dibine vurmuşsun gibi bir mesaj atarsa, bu kişinin tartışmaya devam edemediğini, yeterli donanımı olmadığını ve kendisini kontrol etmekten aciz olduğunu düşünürüm. cevap vereceğimi de sanmam. ama şu yazışma içinde benim şu an yaptığım, size küfür etmek değil, konu anlatımında argo kullanmaktır ve edebiyatta ya da sinemada kullanılması, anlatılan olay örgüsü içinde kahramanların anlık tepkilerini doğallaştırması açısından gereklidir ve rahatsız edici değildir.

günlük hayatta çok sinirlendiğimizde, mesela trafikte bir anlık öfkeyle küfür etmek, arabanın içinden bağırıp çağırmak sanırım ilk paragrafta yazdığım içe atmama ile ilgili bir rahatlama. bu bir insana küfürle saldırmaktan ziyade anlık bir tepki. sıklığı kişiden kişiye değişen doğal bir tepki. bu durumu hoş görebiliyorum ancak günlük hayatın içine neredeyse trend olmuş bir davranış olarak girmesinden çok rahatsız oluyorum.bu davranış bir dışa vurum değil, ilgi çekme çabası gibi geliyor bana.
    bir entry girerken mesela,
    ''asıl suç ali ağaoğlundan ev alan beyazyakalı orospu çocuklarının'' demek entry içinde entry e ne kazandırıyor?
    yazıyorsunuz ve o denli tepki verecek bir öfkeyi ne zaman yüklendiniz ya da aniden o tepki nasıl çıktı?

kısaca söylemek istediğim,
    küfürü hayatın içine bir rutin olarak sokmak ve anlatımda gücü küfür ile sağlamaya çalışmak hem kabalık hem acizliktir.
  • hak verdiğim durum. bazı ergenler her cümlesinin sonuna nokta yerine bunu koyuyor. yozlaşmanın sosyal ortama yansıması, avam insanların rağbet ettiği bir moda adeta. dışarıdan ne kadar itici ve basit durduğunu bir görebilseniz... bazı ergen kızlar da bunu kullanmayı marifet falan zannediyor.

bu arada başlıkta, amk'lı espriler dışkalayan ergenler, beyin nakli şart sizin için.
  • azıcık mantıklı konuş'un kısaltması olarak kullandığım için bana koymayan serzeniştir.
  • sansürcülük diyorsunuz da inci sözlük öncesi entrylerde yok böyle bir şey. ne oldu bir anda küfür etmeyi mi öğrendiniz? tamamen modadır.
  • senin yüzünden amklı başlık görmüş olduk.
  • içinde tecavüz söylemi geçen bir küfürün bu kadar normalleşmesinden nefret etmektir. entry'de ne yazıyor olursa olsun, içinde böyle bir küfür geçiyorsa eksi oy veriyorum.
  • günde anca toplam yüz kelimeyle konuşabilen, dünya ve hayat karşısındaki entellektüel acizliğini ortalama yedi dakikada bir küfürle örtebilen muhteşem bir müzmin ergen kültürün olmazsa olmazı olan bir deyimin yer almadığı cümlelere hasret kalma durumu.
  • ben utanıyorum bu sözü duyduğum da yolda giderken ilkokul çocuklarından bile duyar oldum. argo konuşmak moda oldu zaten güzelim türkçe konuşan insanlar bile artık nobran yarım ağız konuşmaya özenir oldu. tanıdığım bir arkadaşım var. izmirden ankaraya taşındı ağzı bozuldu adamın sözde ankara gri şehirdi memur şehriydi. kötü sözlerden kurtarmamız gerekir gelecek neslimizi güzel konuşmaya özendirilmeliyiz. tv programları, sinema filmleri bile argo, kaba konuşamalar tarafından işgal altında. ailecek izleyecek ne film ne program var. bir yandan yabancı kelimelerin bombardımanı bir yandan bu arabesk kültürün getirileri. köylü diyenler var buna karşıyım. milletin efendisi olan bu köylü yıllarca çok güzel konuştu. ağzını bozduran bu arabesk esintiler bu ekonomik gidişattır. sözün özü en azından sözlük kullanıcılar yazarken ve çevresinde konuşurken nispeten dikkat ederse bir fark yaratılmış olur. bir dostumun ilkokula giden kızı bu kelimenin ne olduğunu babasına sormuş. sizin başınıza gelse ne dersiniz bir düşünün lütfen. saygılarımla
hesabın var mı? giriş yap