• ilk kez lise sonda duydugum bir fiil türü. iki sinif arkadasi (bir kiz bir erkek) hararetli bir sekilde tartisirken ve artik kizginliklarini nasil göstereceklerini bilemez noktadayken;

e: var ya, seni sikerim.
    ...
    k: asil ben seni amarim.
    ...
    s: ??!??!!!...

tüm sinif kopar ve de resmi olmayan okul yilliginda bu diyalog bas köseye oturtulur
  • almak. (dilbilimde eylemlerin cinsi olmaz, ama "ammak"ın eş anlamlısı olarak bu illa ki dişil.)

"verme"nin politik ve dilsel karşıtı.
  • bu ifadeyi bir kadın bir erkeğe söylerse erkeğin zaten küfür etmesine gerek kalmaz. içten içe "hakkaten yapıcan mı" diye de düşünür. hatta içini garip bir zevk dahi kaplar. eğer küfür etmek maksatlı kullanacaksanız ve illa da erkeğe küfür etmeniz gerekiyorsa klasiklerden şaşmayın. örneğin: "götüne korum" gayet iş görür. ne korsun o ayrı bir konu, evde belki vibratör ün var onu koyacaksın bunun polemiğine girmeye politikasını yapmaya, burdan feminizme gönderme yapıp modern hayatın kadına bakışını falan anlamaya çalışmayacaksın. siniri bastırmak için üç beş kelime bu küfür dediğin, o kadar kafa yormaya değmez.
  • yıllarca eleştirilegelmiş modern feminizmin onu feminizmden soyutlayan hastalıkları ve postyapısalcıların toplumun heteroseksist bakış açısına getirdiği eleştiriye göbekten bağlı, üstelik iktidarı oltaya getirip kendi diline bağlamaya çalışan yancı küfür.

eğer iktidarla olan tek derdin onun sana karşı uygulanmasıysa kullanılmasında dert yok gibi, yardırabilirsin. ama işbu seksist küfürün, özü itibariyle kadın ile erkeğin eşit olması fikrine dayanan feminizme mal edilmesi de tahammül edilebilecek bir noktada değil.

dayatmacı heteroseksuel bakış açısı patriyarkal iktidarın mihenk taşlarından biridir. bu heteroseksist bakış açısına göre sikmek fiilen erkekliğin şanından gelirken, sikilenler erkekliklerinden kaybedip kadınsılaşır. erkeklerin köşeli aidiyetlere sahip olmasının karşısında, ezilen tarafta saflarını bulan eşcinsellerin toparlaşarak yuvarlak aidiyetlerle kadınsılaşması da bu hastalığa işaret eder ve tespitimizi doğrular.

hülasa, ezilenlerin ezene karşı toptanlaştırıldığı iktidarın ise tekelleştiği bakış açısına paralel bir şekilde ammak kelimesinin amacı hem iktidarı tekelleştirmek hem de eşcinselleri bu kez kadın egemen seksist bakış açısına malum etmektir. iktidara tapmayalım, mynemine kızın canını sıkmayalım.

paylaşmak, sevmek, sevilmek güzel kelimelerdir. işteşlik işinizi görür, sevişmeyi seviniz. daha aklı başında küfürler üretene kadar, şimdilik, en azından.
  • bunu cook eskiden cocukluktan beri tanidiginiz
    bir kadindan duydugunuzda
    hem de bulundugu basin camiasinin ileri gelenlerinden biri hakkinda
    simdi amdiracak kendini sekliyle duydugunuzda insan evladi her averaj turk erkegi olarak donup birakabilen fiil.

aslinda hakli olabilir ama esitlikler adina ama bilemedim ki ben simdi buna ne diyem kanka.
  • sevişmeye izin verme anlamında kullanılan bir kelime.
    "kızım onu amdırdım ben, bok gibi," tarzı ifadelerde örneğine sıkça rastlanıyor.
  • bir kelimenin (mesela bu kelimenin) varlığını yahut yokluğunu cinsiyetler arası üstünlük veya eşitlik düşüncesi üzerinden tartışmak güzel de, konunun dille ilgili olduğunu, hâliyle meseleye "biraz" da dilbilimsel açıdan bakmak gerektiğini unutmamak lazım.

"am" bir isim köküdür. isim köküne mastar gelmez, fiil ekleri gelmez.

ayakmak, bardakıyorum, futbolacağım gibi fiiller ve fiil çekimleri neden yoksa, "ammak" fiili de o yüzden yoktur. "kadın erkeği amdı." diyemezsiniz. tabii, "kadın erkeği şimdi." demek istemiyorsanız.

sikmek fiili ise, nasıl oluştuğu biraz tartışmalı olmakla birlikte, nihayetinde "sik" ismine değil, "si-" fiil köküne dayanacaktır.

"ammak" ile "sikmek" arasındaki fark budur. meselenin kadınları pasif görmekten çok, etimoloji ile ilgisi vardır.
  • (bkz: amdır git)
  • kız arkadaş sevişmek konusunda ikna edilemiyor ise, bu küfür kendisine sinsice, belli etmeden öğretilmelidir. bilinç altına işlesin. yavaş yavaş o da bir erkek gibi, karşı cinse bir şey yapacak organını olduğunu benimseyecektir. hatta ve hatta güç budalası olacaktır. her fırsatta sizi ammaya başlayacaktır.

+aşkım şu perdeleri takar mısın?
    -takamam canım, maç izliyorum.
    +başlatma oğlum maçından amarım lan seni
    -sen kimi amdığını sanıyosun lan kolay mı?
    +oğlum yapamayacağımı sanıyorsun ama çok pis yaparım
    -tamam lan gel am, hadi bakalım yapabiliyorsan gel am beni.
    +sen şimdi görürsün..
    ....
    -uuu beybi güzel bi hareketlenme oldu bende
  • feminist sikişi.
hesabın var mı? giriş yap