• bir saptama... bana göre doğru, sana göre yanlış. bazen avrupa yakasına işim çıkıyor, ne kadar erken gidersem gideyim akşam eve dönüşüm 20:40'ları buluyor. trafiği karışık, ilçeleri karışık, kalabalık, tuhaf bir yer avrupa yakası... oysa anadolu yakası öyle mi? bu tarafta sahil var... böyle boydan boya. pendik'ten başlarsın kadıköy'e kadar. kartal sahili, maltepe sahili, küçükyalı, caddebostan. denizi güzel, yeşili güzel. hafta sonu mangalını yap, otur kitap oku, arkadaşlarınla eğlen, yürüyüşünü yap, bisiklete bin... sahil boyunca pek trafik yok ama trafik ışığı ve radar var. o da güzelin kusuru olsun. e-5 ise sabah ve akşam üzeri yoğun oluyor. onun haricinde gayet akıcı. anadolu yakasında kendimi buluyorum.
  • uzun yıllardır
    -yaşım ortaya çıkmasın
    dinozor derler-
    doğma büyüme
    ana babası da öyle-
    istanbullu
    ve avrupa yakasında
    oturan biri olarak
    yerden göğe haklıdır.
    ancak anadolu yakasında
    bizim çocukluğumuzdaki
    köşkler, çamlar ortancalar
    yok, eskisi gibi değil.
    hele -gençler bilmez-
    bugünkü konsevatuarın
    önünde tramvaylar
    işlerken görseydiniz
    italya zannederdiniz...
    her yer hanımeli,
    iğde kokardı...
    hey gidi hey...
  • eşim doğma büyüme avrupa yakalı, ben doğma büyüme anadolu yakalıyım. evleneli 4 sene bitti, evlendiğimizden beri anadolu yakasında oturuyoruz hanım hala alışamadığını söylüyor... şişli'ye, mecidiyeköy'e. osmanbey'e yürüdüğü günleri özlüyormuş; bu tarafta hiçbir şey yokmuş, bir yere varmak için en az iki vasıta kullanmak gerekiyormuş.

beni ise bir gün avrupa yakasının o sıkışık hayatına taşınma fikri bile boğuyor, çok korkuyorum avrupa yakasında yaşamaktan. dar sokaklar, kasvetli bir hava, afakanlar basıyor. ama şu da var ki para varsa her iki yakanın da yaşanacak, elit yerleri mevcut.
  • kesinlikle doğru. avrupa yakası gerçekten mi kalabalık bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama nefes alamıyor gibi oluyorum. ama bebeğim anadolu yakam öyle mi. bi kere büyükada gibi bi gerçek var dibimizde. başka bir şey olmasa da olur.
  • avrupa yakası deplasman gibidir, bir türlü evinde hissettirmez seni.
  • en azından sakinliğini ve düzenini baz alırsak katıldığım düşünce. sahilyolu, biraz üzerinde tren yolu, hemen üzerinde ona paralel minibüs yolu, biraz üzerinde ona paralel e-5 ve üzerinde tem; kıyı merkezlere ulaşım için içmeler, kaynarca, pendik, kartal, maltepe, bostancı, göztepe köprüleri dik şekilde keser hepsini. biraz yüksekteyseniz yalova ile karşı karşıyasınız ve gündüz dağlarını, gece ışıklarını izliyorsunuz, adalar gibi. gece 22.00 gibi merkezleri bile sakinleşiyor, tam istediğim gibi. avrupa yakası sakinleri için alışması zor, iyi ki yoksunuz bu tarafta*.
  • istanbul nüfusunun 1/3'ü anadolu, 2/3'ü avrupa yakasında yaşadığı için normal olandır.
  • öyleydi. kentsel çöküşüm sayesinde aradaki fark hızla kapanıyor.

iki yakası da bitti istanbul'un. depremi kullandılar bitirdiler. kentsel dönüşüm dediler 2 katlı evleri yıkıp gökdelenler diktiler. e-5 yanına, şehrin göbeğine avm'ler diktiler. ağaç orman demediler 3. köprüyü diktiler.

diktiler de diktiler.

halk da onlar diktikçe sevindi de sevindi. evet dedi dikin dedi, daha çok dikin dedi. ekonomimiz çok güzel dedi. yeşil alanmış, trafikmiş, küresel ısınmaymış salla dedi. şahlandık dedi,uçtuk ülke olarak dedi. kıskanıyorlar dedi, çekemiyorlar bizi dedi.

şimdi uyanmaya başladı millet nihayet. ama çok geç istanbul için. boşuna yoruyoruz kendimizi.

atı alan üsküdarı geçti.
  • daha "güzel" değildir. daha sakin, daha dingin (istanbul şartları çerçevesinde), daha yaşanılırdır. avrupa yakası turist gibi yiyip, içip, gezip, anadolu yakası adalara karşı dinlenip, kitap okuyup, çimenlere yayılıp, bisiklet sürebileceğiniz yerdir. aslında iki yakanın da güzelliği yaş, enerji ve istekler ile doğru orantılıdır. istanbul'un tamamının güzelliği de aslında iki yakanın birleşiminden gelir şahsıma göre.
  • bir yakınım söyledikleriydi:

"her gün işe avrupa yakası'na geçip akşam anadolu'ya dönmek nasıl diye soruyorlar. avrupa yakası sizin için yorulmadan çalışan babanızsa, anadolu yakası eve döndüğünüzde yuvanızda sıcak yemeğinizle karşılayan annenizdir. ikisi de gereklidir ve sevilir."

tanım: düzen ve yeşillik alan gözüyle bakacaksak doğru olabilecek önerme, ancak binlerce yıllık tarihi ve şehrin ruhunu da bir kenara bırakırsak.
hesabın var mı? giriş yap