• eski solcu, muhtemelen hala solcu olduğuna inanıyor. gerçi eskiden solcu olduğu da şüpheli. ya da muhtemelen, sol denen şeyden ne anladığımız konusunda anlaşmamız mümkün değil. yaptığı açıklamayı bugün muhtemelen bir mhp'li gönül rahatlığıyla yapamazdı, şöyle bir düşünüp öyle yapardı.
  • insan hakları dersi vermekten öte alması gereken kişi.
  • aşırı milliyetçi bir zattır. kürt sorunu ile ilgili olarak sözlediği sözleri okurken şok olmamak elde değil. terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine dair alt komisyondaki önerilerini insanlık açısından değerlendirmeye gerek dahi yok, ancak zaman kaybı olur.
    anıl çeçen uluslararası arenayı da takmıyor. savaş hukuku uygulanırsa pkk savaşan taraf olacak ve cenevre anlaşması kaynaklı çeşitli haklara sahip olacak. ama pek tabiki anıl çeçen bu hakları da onlara vermeyecek, anlaşmanın işine gelen maddelerini uygulayacak, anlaşma ile diğer taraf devletlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyecek.
    bu arada pkk liderleri nin şu an favori içişleri bakanının anıl çeçen olduğuna da eminim.
  • şurada geçmektedir:

"prof. dr. anıl çeçen, toplanma ve örgütlenme hakkının sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağı sorumuza da şu yanıtı verdi: “tabii sınırlandırılabilir. nerde bir topluluk varsa uydu üzerinden yer tespiti ile bir füze göndermek mümkün."

http://www.radikal.com.tr/…id=1075334&categoryid=77

kanım dondu.

eğer bu kişi halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suça azmettirme, insanlığa karşı suç vs gibi maddelerle anılmaz da ben burada atf-ı cürüm yapmış olursam, daha da gelmem davos'a.
  • anıl çeçenin açıklamalarıyla ilgili bir başka sorun da, konuyla ilgili görüş bildiren birkaç hukukçunun, olayı pkk'nın savaşan bir devletmişçesine muhatap alınacak olmasının yanlışlığını vurgulamaları. yani onlar için savaş hukukunun bölgede yaratacağı insanlık dramının hiçbir önemi yok. tabi bunu söyleyenlerden hikmet sami türkü biz çok iyi biliyoruz.

pkk da mı bir insanlık dramı yaratıyor? bu doğru da olabilir ama burada tartışılan, kendini yasalarla ve avrupa insan hakları hukukuyla sınırlayan bir devlet; yani terör örgütü dediğin oluşumla, devlet arasında bu açıdan büyük bir fark var.

ama bize göre yok. o zaman uğraşırsın yıllardır böyle götünde patlaya patlaya. orada yaşayanlar her şeyden önce insan, farkında mıyız acaba bunun!
  • istese todor jivkov bile olabilir!

zamanin ötesinden edit: todor jivkov cok mu iyi bir adamdi? bulgaristan'da o dönemleri yasamis turk ve bulgar arkadaslarimin hicbirisinden onun hakkinda iyi bir kelime duymadim. belki de kandirildim. ya da anil cecen humanizme yeni bir boyut getirdi ve bizim basin onun yaptigi ironiye atladi. tamam mi? oldu mu?
  • tam anlamıyla bir ibret vesikasıdır.

zira kendisi gerçekten "insan hakları" konusunda ders verebiliyorsa, şu andan itibaren ben de isviçreli bilim adamıyım.
  • ulu önderine borcunu ne yapsa ödeyemeyecek bir kemalist. ulu önder olmasaydı kendisi gibi birinin hukuk fakültesinde insan hakları dersi verdiği bu cumhuriyet olur muydu, olabilir miydi? ya da ne bileyim sabiha gökçen gibi bir ulu pilotumuz mesela, olabilir miydi? hepimiz çok şey borçluyuz ulu önderimize.

bir de savaş hukukundan benim bilmediğim bir şey anlıyor. savaş hukuku, cenevre sözleşmesi, iç savaş saptaması filan benim bildiğim kadarıyla pkk'nın kabulünü talep ettiği şeyler. sen ben keskin olmak adına "iç savaş ulan bunun adı" deriz de bir devlet yetkilisinin ağzından böyle şey duyamazsın. çünkü neden, çünkü bu resmîleşirse pkk "savaşan taraf" statüsü kazanır. bunu kazanınca da misal akdeniz'de silah yüklü gemiye pkk bayrağı çekilince uluslararası sularda o gemiye kimse ilişemez. hiç sanmam ama, bunu mu istiyormuş? yok, değildir. herhalde onun istediği tc'nin tek taraflı olarak "savaşan taraf" kabul edilmesi, diyarbakır'ı bile bombalasa insanlık adına kimselerin "şşşt alooo, n'apıyon bilader?" dememesi.

not: tek bir kısa habere bakarak yazmıştım bunları. ntvmsnbc'de görüşüne başvurulan bazı profesörler de savaş hukuku mevzuuna değinmiş. bunu bilmeden yazdım, kopya çekmiş değilim; silmeyeyim.
  • insan haklarıyla sadece insanların ilgilenmesi gerektiğini yüzümüze çarpan kişi.

(bkz: sana seni anlatamam isyan edersin)
  • halkevleri yaptığı bir açıklama ile kendisini kınamıştır.

"açıklamalarını basından takip ettiğimiz anıl çenen'in ırkçı bir çizgiye savrulmuş olduğunu görüyor, ırkçı yaklaşımını kınıyoruz. bir biçimde geçmişte halkevleri'nde yöneticilik yapmış bir kişinin geldiği bu nokta elbette bizleri üzmüştür. ancak halkevleri'nin mücadele çizgisinin ve tarihinin bu kişinin söylemleri ile uzaktan yakına bir ilişkisi yoktur. halkevleri faşizmin, ırkçılığın ve şovenizmin karşısında mücadele ederken, halkların kardeşliğini savunan çizgisini yılmadan sürdürmektedir. halkevleri kürt halkına yönelik her tür saldırganlığın karşısında yer almakta, aktif tutum almaktadır. anıl çeçen'in ırkçı söylemleri ve tutumunun halkevleri ile hiçbir ilgisi olmadığını beyan ederken, örgütümüzün isminin bu ırkçı yaklaşımlarla birlikte anılmasını kabul etmiyoruz. halkevleri kürt halkına yönelik her türlü ırkçı, şoven yaklaşıma karşı mücadele etmeye devam edecektir."

http://www.halkevleri.org.tr/…lasimin-karsisindadir
hesabın var mı? giriş yap