şükela:  tümü | bugün
 • x ışını kullanılan ve damar yapılarını göstermede altın standart olan yöntem.

  anjiografi yapılan yere girmeniz için kurşun yelekler giymeniz lazımdır ve anjiografi işlemi çok kısa da sürebilir çok uzunda.

  [http://www.youtube.com/watch?v=3ek-28guarw http://www.youtube.com/watch?v=3ek-28guarw]
 • bacağınızdan içeri sokulan bir kablomsu borunun kalbinize değin ilerlemesiyle ve beyin bölgesi merak ediliyorsa radyo kontrast madde zerk edilerek inceleme yapılan tıbbi hededir. nesnesi olmak zordur, öznesi olmak istemem.
 • genellikle kasık veya bilek atardamarina özel plastik kılıfların lokal anestezi ile yerlestirilmesine muteakip bu kılıfların icinden kalbe gonderilen özel tanısal kateterlerin kalp atardamarina yani koroner damarlara gonderilmesi gonderilmesi ve icinden koroner damarların rontgen işini ile goruntulenmesini saglayan radyoopak madde verilmesi islemidir.aslinda bu bahsettigim koroner anjiyografidir.anjiyografi kelime anlamiyla damarin goruntulenmesi anlamina gelir.
 • damarların içine saydam olmayan bir madde verildikten sonra elde edilen radyografi. röntgen ışınlarını geçirmeyen bu maddenin atardamarlara şırınga edilerek resimlerinin alınmasına arteriografi, aynı biçimde toplardamarlara verilerek onların görünür hale getirilmesine de venografi ya da flebografi denir. bunun yanında, kalbin ve büyük damarların radyografisinin alınması, yani anjiokardiyografi, kalp hastalıklarının ve anatomik bozuklukların teşhisinde çok önemli bir yöntemdir.
 • damarların görüntülenmesi anlamına gelen bu kelime daha çok halk arasında anjio olarak bilinir.

  işlemi bilmeyenler zor olduğunu düşünebilir fakat kısa süren ve normal ameliyatlarla kıyaslanmayan bir işlemdir. genellikle kasıktan (bkz: femoral arter) ya da el bileğinden (bkz: radial arter) tel ile girilerek işlem başlar ve damar içerisinde ilerletilir. bu sırada da görüntü kaydedilir. işlem bittikten sonra görüntü değerlendirilip herhangi bir sıkıntı olup olmadığı anlaşılır.
hesabın var mı? giriş yap